Těžce tělesně postižený Jan Blažej Santini-Aichel navrhne za třiadvacet let plodného architektonického působení téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb.
Netvoří přitom podle žádných šablon, každý svůj výtvor se snaží pojmout nově a originálně, dbá na odvážné technické řešení i na složitou magii čísel.
Život a dílo Santiniho (1677–1723) bychom mohli shrnout do tří slov: Nic není nemožné. Této jednoduché mantry se drží celý život, proto není překvapivé, že právě jeho pomoc se rozhodne v roce 1707 vyhledat opat kláštera v Plasech.
Klášter stojí v místech, kde je vysoká hladina spodních vod, proto lidé tvrdí, že voda ho za pár let zhroutí.
Výzva, která se neodmítá
To je něco pro Santiniho! Dnes se v klášterním sklepení ve vodě poklidně odráží latinský nápis „Bez vody se tato stavba zřítí“. Proč?
Po zásahu architekta je klášter umístěn na půl milion dubových pilotů, na kterých spočívají dřevěné rošty, a teprve na nich stojí celá stavba. Dubové dřevo je právě díky vodě konzervováno a uchovává si tak svoji sílu.
Pokud však hladina spodních vod klesne a dubové dřevo se obnaží, klášter se skutečně zřítí. Nejde však o jediný zázrak, kterým Santini v Plasech předběhl svoji dobu.
Vystavěl zde rovněž unikátní oválná schodiště, která objevila až secese – na přelomu 19. a 20. století.