Domů     Puzzle: Zábava z tisíců kousků léčí alzheimera!
Puzzle: Zábava z tisíců kousků léčí alzheimera!
15.6.2021

Tak, ještě jeden… A hotovo! Tohle je zábava opravdu až do posledního dílku a dechu. A ta radost, když po hodinách usilovné práce konečně dosadíte do té skládačkové mozaiky poslední část a spletenec hromady divně tvarovaných kousků se promění v celistvý obraz…

Kolikrát už jako chladnokrevný vrah pomohla tahle hra svým uživatelům zabít otravnou nudu. Jejímu kouzlu podlehli a denně podléhají lidé bez rozdílu věku či pohlaví. Ano, řeč je o puzzle.

Skládací školní pomůcka

I když první zmínky o nich pocházejí ze starověké Číny, počátky skládačkové revoluce šikmé oči rozhodně nemají. Pochází totiž z Londýna a patří muži jménem John Spilsbury (1739–1769).

Ten se živí jako rytec a kreslíř map a v roce 1760 dumá nad tím, jak zpestřit anglickým dětem nekonečné hodiny zeměpisu. Nakonec přijde s řešením jednoduchým a přitom geniálním, které bude mít později dopad na celou společnost.

Nalepí jednu ze svých map na tvrdé dřevo, popadne truhlářskou pilku a několika zručnými tahy je rozřeže podle jednotlivých zemí. A vzdělávací hra je na světě.

Jejího autora v tu chvíli ani ve snu nenapadne, že právě přispěl ke vzniku herního fenoménu 20. století. Ale nepředbíhejme. I když má Spilsburyho nápad obrovský potenciál, není dlouho ničím víc než učební pomůckou, která nepřekročí anglické hranice.

Ach, ta pila…

Kdo ví, jak by to s jednou z nejoblíbenějších her současnosti tehdy dopadlo, nebýt skutečnosti, že se s přelomem 18. a 19. století začala rozšiřovat jako hračka.

Dřevěnou (mahagonovou či cedrovou) skládankou se však zprvu baví jen ti movitější, kteří mají na její pořízení patřičný kapitál. Mimo území Anglie se hra dostane ve druhé polovině 19. století.

Jednou z hybných sil, která ji postrčí přes kanál La Manche dál do světa, je i vynález lupénkové pily. Ta při rozřezávání poskytne jednotlivým dílkům jejich specifické, roztodivné tvary, které do sebe přesně zapadají a společně vytvářejí kýžený obrazec.

Navíc dělají hru obtížnější. V této době již přicházejí na scénu tvary dílků, jež známe z dnešní doby. Místo drahého dřeva se navíc při výrobě začínají používat překližky, na které se obrázky buď malovaly, nebo lepily.

Na konci 19. století spatří světlo světa i první puzzle z kartonu, určené primárně těm nejmenším obyvatelům naší planety.

Není to jednoduché, ale je to zatraceně zábavné. Foto: unsplash
Není to jednoduché, ale je to zatraceně zábavné. Foto: unsplash

Dřevo nahradil karton

Začátek 20. století posouvá oblíbenou hru opět blíž k těm nejprostším smrtelníkům, když právě se rozjíždějící strojní výroba stlačí její cenu dolů a rozšíří tak logickou zábavu i mezi nižší vrstvy. Tohle období je navíc jakýmsi epilogem dřevěných puzzle.

Ty jsou postupně vytlačeny těmi kartonovými, které navíc pozvolna opouštějí své jen dětské zaměření a stávají se koníčkem pro celou rodinu. Popularita „okousaných“ dílků stoupá rychleji než modul Apolla 11 k Měsíci.

Není se čemu divit, když je šikovný taťka dokáže vyrobit doma takřka na koleně. Navíc jde hravě nastavit různé stupně obtížnosti – stačí jen dílky zmenšit nebo je vyřezat nepravidelně.

Puzzle ve 3D i on-line

A kde vlastně puzzle vzaly svůj název? Původ má tohle slovo pravděpodobně v angličtině, kde výraz puzzle označuje libovolnou hádanku, skládačku nebo záhadu, a to i v přeneseném smyslu slova.

Skutečným ekvivalentem je ale „jigsaw puzzle“ – skládačka vzniklá rozřezáním pomalovaného prkénka lupénkovou pilou nebo laserem na jednotlivé dílky. Jak doba uhání kupředu, roste i vynalézavost jejich tvůrců.

Starou dobrou klasiku – ploché puzzle – už určitě každý z nás někdy zkoušel dát s menším či větším úspěchem dohromady. Ale co takhle zkusit složit tzv.

puzzle ball, kde jsou jednotlivé kusy zaoblené tak, že správně zasazené do sebe dají dohromady kouli (například takovou, jakou má ve znaku internetová encyklopedie Wikipedie). A to není vše.

Puzzle dnes už seženete i v rozměru 3D, s jejichž pomocí může u vás doma stát miniatura Eiffelovy věže, Big Benu a dalších slavných staveb.

A kdo nechce sedět skloněný nad haldou kartonových částeček, může sednout ke klávesnici a zkusit jejich on-line podobu, která se objevila v roce 2001 a ihned si získala velkou oblibu.

Stejně jako řada dalších her na bázi rébusů a hlavolamů, mají i puzzle svůj světový šampionát Foto: pxfuel
Stejně jako řada dalších her na bázi rébusů a hlavolamů, mají i puzzle svůj světový šampionát Foto: pxfuel

Z milionu kousků…

Dnes na nás puzzle číhají z regálů v mnoha různých velikostech. Od těch, jejichž krabice skýtá jen pár větších kousků určených dětem, přes ty složitější, s 500, 1 000 nebo 2 000 dílky.

A ti opravdu nároční skládači pak mohou sáhnout po škatuli s čísly 4 000 nebo 8 000. A komu by i tyhle počty přišly snadné… Největší sériově vyráběné puzzle na světě s famózními rozměry 570 x 157 cm uvedla v letošním roce na trh španělská firma EDUCA. Mají 33 600 dílků a po jejich složení (klobouk dolů před takovým šikulou) se před šťastným „skladatelem“ rozprostře obraz divočiny i s hojnou účastí zvířecí populace.

Největší puzzle na světě pak má na svědomí skupina nadšenců, kteří 28. září 2008 v německém městě Ravensburg za čtyři a tři čtvrtě hodiny sestavili obrazec, čítající 1 076 280 dílků a zabírající plochu přibližně 600 m² (tedy tolik, co domek s menší zahradou).

Překonali tak původní rekord z roku 2002, kdy byly v Singapuru dány dohromady puzzle obsahující 212 000 dílků.

„Chaotici“, „metodici“…

Stejně jako řada dalších her na bázi rébusů a hlavolamů, mají i puzzle svůj světový šampionát, na kterém si fandové z nejrůznějších koutů naší planety poměřují své síly. Skládání puzzle však nemusí sloužit jen ke zkrácení dlouhé chvíle.

Podle Alzheimer Society of Canada, první společnosti na světě věnující se problematice Alzheimerovy choroby, totiž puzzle udržují mozek aktivní a snižují tak riziko jeho neurodegenerativního onemocnění.

A to víte, že hráči puzzle se dělí na několik skupin, podle toho, jakým způsobem ke skládání přistoupí?

Podle předního českého matematika a člena Mensy RNDr. Jaroslava Flejberka existují „chaotici“, ti dílky zamíchají a rozsypou, aby po chvilce jejich přebírání prchli od rozdělané práce se slovy „Nemám si čas hrát“ nebo „Je to jednoduché“. Další kategorií jsou „metodici“ jedoucí podle své ověřené metody (např. složí nejdříve kraje, pak hlavní motiv atd.), a běda, když se ji někdo cizí pokusí narušit.

… „plánovači“ a „vizionáři“

Předposlední kategorie je určená tzv. „plánovačům“. Ti jednotlivé dílky rozdělí do skupin (kraj, modrá obloha, vnitřek obrazce atd.) a pak nutí každou procházející osobu, aby jim se skládáním pomohla. Nikdy však nedovolí rozložit již složený kousek.

A poslední „odrůdou“ hráčů puzzle jsou „vizionáři“. Ti taktéž třídí dílky do skupin, jsou však spíše samotářští. Začínají hlavním motivem, obvykle středem, a chtějí vidět, jak jim práce ubývá (vlastně přibývá).

Velmi snadno také přecházejí do poloh „plánovač“ či „metodik“ a je pro ně pak velmi obtížné vrátit se zpět. Takže, který typ na vás nejvíc sedí?

Dnes na nás puzzle číhají z regálů v mnoha různých velikostech. Foto: unsplash
Dnes na nás puzzle číhají z regálů v mnoha různých velikostech. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz