Domů     Nudit se je dobré! Nevěříte?
Nudit se je dobré! Nevěříte?
8.6.2021

Cítíme se rozmrzele a unaveně, zatímco hypnotizujeme hodinové ručičky, které se po ciferníku plahočí nesnesitelně pomalu. Ze všech sil se snažíme vymyslet činnost, která by nám přinesla zábavu a potěšení, potřebná motivace nám ale chybí.

Nudu alespoň jednou v životě zažije snad každý z nás. Jak jsme k ní ale přišli?

Nepříjemný duševní stav jde podle odborníků ruku v ruce s moderním životem, jeho kořeny bychom však mohli vypátrat už ve starověku. S nudou se potýkají staří Řekové a Římané, berou ji však s jistým nadhledem a příliš se jí nezabývají.

Teprve v raně křesťanské tradici se objevuje latinský výraz acedia, tedy duchovní apatie či neochota k jednání plynoucí z nedostatku motivace, který je později sloučen s leností.

Plíživý démon

Ta je od časů papeže Řehoře I. Velikého (asi 540–604) v rámci křesťanství považována za jeden ze sedmi hlavních hříchů, americký psychiatr a spisovatel Morgan Scott Peck (1936–2005) ji dokonce označí za hřích prvotní.

Acedia ve středověku představuje nebezpečí zejména pro osaměle žijící mnichy, u kterých může vést k zoufalství, lhostejnosti a mrzutosti.

„Démon naočkuje mnichu odpor k místu, kde žije, k ruční práci a k celému jeho způsobu života,“ líčí fenomén ve své knize německý kněz Anselm Grün (*1945).

Acedia je ve středověku nebezpečným pokušením, především pro osamělé mnichy. (Foto: Harris Brisbane Dick Fund / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)
Acedia je ve středověku nebezpečným pokušením, především pro osamělé mnichy. (Foto: Harris Brisbane Dick Fund / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)

Neblahý vliv modernity

Během renesance se pak nuda vtělí do melancholie, která však bývá často spojována s moudrostí a studiem věd, a nemá podobu klasické novodobé deprese. Heslo nuda jako takové se do slovníků prosazuje postupně.

Anglický jazyk si francouzský výraz ennui vypůjčuje v 60. letech 17. století, poangličtěná verze boredom se pak ve slovníku poprvé objeví v roce 1864. Nuda, kterou známe dnes, do našich životů vstupuje až s příchodem modernity, kdy lidé začínají mít více volného času.

„Předmoderní život byl těžký, ale ne nudný,“ vysvětluje antropolog Peter Stromberg z oklahomské University of Tulsa.

Neodlučitelný parťák

To samé však nemůžeme říci o 20. a 21. století, kdy se nuda naopak stává neodlučitelným společníkem našeho života,“ dodává. V současné době ji odborníci berou mnohem vážněji než dříve – někteří jejímu výzkumu dokonce zasvětí celou kariéru.

Jedním z nich je John Eastwood z katedry psychologie na kanadské York University, který dokonce založil speciální Laboratoř nudy.

V odborném časopise Perspectives on Psychological Science nudu definuje jako citelnou chuť něco dělat, která je však neuspokojena.

V křesťanství je lenost dokonce považována za jeden ze sedmi smrtelných hříchů. (Foto: Didgeman / Pixabay)
V křesťanství je lenost dokonce považována za jeden ze sedmi smrtelných hříchů. (Foto: Didgeman / Pixabay)

Příliš mnoho škodí…

V mozku se podle něj formuje podobným způsobem jako některé psychologické poruchy a důležitou roli při jejím vzniku hraje hormon dopamin.

Ten se vyplavuje vždy, když jakoukoli potřebu uspokojíme, problém je však v tom, že čím častěji si takové potěšení dopřáváme, tím více dopaminu k pocitu odměny potřebujeme.

Eastwood zdůrazňuje, že nuda může v některých případech kromě zvýšeného rizika dělání chyb vést i k častějšímu užívání alkoholu a drog, přejídání, úzkosti a depresím.

Britská psycholožka Sandi Mannová je však toho názoru, že v malých dávkách je naopak prospěšná a neměli bychom se jí snažit mermomocí vyvarovat.

… špetka ale prospěje

V roce 2014 totiž provede experiment, během kterého nechá skupinu 40 dobrovolníků po dobu 15 minut ze seznamu přepisovat telefonní čísla. Po uplynutí času pak do rukou dostanou plastový kelímek a mají za úkol vymyslet co nejvíce způsobů jeho využití.

Jak se ukáže, účastníci přicházejí s daleko kreativnějšími nápady než kontrolní skupina, která se předtím věnovala záživnější činnosti než oni.

Špetku nudy proto Mannová doporučuje zařadit do každodenního života, ať už v podobě zdlouhavé přednášky, návštěvy čekárny u lékaře či dlouhé fronty v obchodě.

Dnes se kvůli většímu množství volného času nudíme častěji než v dřívějších dobách. (Foto: nastya_gepp / Pixabay)
Dnes se kvůli většímu množství volného času nudíme častěji než v dřívějších dobách. (Foto: nastya_gepp / Pixabay)
Foto: Titulka (Foto: Magnet.me / Unsplash) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com, unsplash.com
Související články
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Věda a technika
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz