Média ho zbožňují, pro FBI je nepřítelem číslo jedna. Ve 12 letech objeví způsob, jak jezdit autobusem zadarmo, o pár let později už dokonale manipuluje s psychikou lidí, v 16 se nabourá do sítě akciové společnosti. Do moderních dějin se zapíše jako jeden z nejslavnějších hackerů všech dob…
Rodák ze slunného San Fernanda Kevin Mitnick (*1963) alias Condor se už na střední škole se seznámí s phreakingem (pronikáním do telefonních sítí) a baví se odposlechem cizích hovorů a získáváním osobních údajů.
Díky následnému studiu informatiky brzy zvládá opravdové hackerské kousky s klávesnicí – podaří se mu například získat přístupová práva k počítačům IBM či ukrást zdrojové kódy operačních systémů počítačové firmy Digital Equipment Corporation.
Za hacking je poprvé odsouzen v 17 letech, kdy na tři měsíce putuje do výchovného ústavu.
Černé prvenství
V únoru 1995, po více než 20 velkých kyberútocích, dveře jeho bytu rozráží komando FBI a Mitnickovi hrozí trest 460 let vězení, který soud nakonec stáhne na pouhé 4. Není však zdaleka prvním hackerem odsouzeným za počítačovou kriminalitu, v tom ho o celých 14 let předběhne Ian Murphy alias Captain Zap, který pronikne do počítačové sítě telekomunikační společnosti AT&T a pozmění čas jejich vnitřního systému – tím se hovory s noční tarifní sazbou účtují jako denní a naopak.
Za to si vyslouží 1000 hodin veřejně prospěšných prací a 2,5 roku stráví pod policejním dohledem.
Obrana je základ
Počítačová bezpečnost se s technologickým rozvojem stává problémem, kterému je nucen čelit stále větší počet uživatelů.
Pro vniknutí do systému hackerům stačí například sestavit program, který dokáže vyzkoušet všechny možné kombinace znaků a dříve nebo později tak vygeneruje správné heslo.
Ve snaze předejít takovému útoku bychom proto pro přístup ke svým účtům měli používat heslo dostatečně dlouhé a složité, a čas od času ho měnit.
Práci hackerům také značně ulehčíme, pokud se z používaného systému zapomeneme odhlásit či pokud na nevhodných místech bez rozmyslu sdílíme zprávy, informace a fotky.
Odborníci nad zlato
Velká část virů se navíc stále šíří elektronickou poštou a jejich dopady jsou čím dál drastičtější, neměli bychom proto otevírat přílohy a odkazy od neznámých adresátů.
Mnohem větším rizikům však dnes spíš než obyčejní uživatelé internetu čelí firmy – největším lákadlem kybernetických zločinců jsou citlivé informace a data, jako jsou například údaje o provedených transakcích, jejichž zneužití může způsobit problém nedozírných rozměrů.
Firmy by se proto v otázce bezpečnosti měly obracet na odborníky, kteří disponují prověřenými nástroji a metodami kryptologie.
Bojuje i Česko
Rozhodně pak není radno přiklánět se nutně k levnějším variantám zabezpečení, ve snaze ušetřit.
„Obecně platí, že náklady na bezpečnost ve firmách – tedy i jde-li o e-shopy – mají odpovídat hodnotám, jež mají chránit,“ vysvětluje Ing. Petr Budiš, Ph.D., MBA (*1970), ředitel společnosti První certifikační autorita, a.s.
(I.CA), která v současnosti patří mezi českou i evropskou špičku v ochraně uživatelů internetu.
S kyberzločinem bojuje prostřednictvím zabezpečení internetového bankovnictví, elektronického podpisu, časových razítek, čipových karet a dalších technologických řešení, které se snaží uživatele před útoky zvenčí maximálně chránit.