„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“ říká přátelům švýcarský student teologie Maurice Bavaud, toho času studující v Bretani.
„Kdybyste měl doporučující dopis od někoho vysoce postaveného, tak by to snad šlo – třeba by vás pak Hitler přijal,“ doporučí mu policista Karl Deckert, který rozhovor náhodou vyslechne.
Maurice kývne hlavou. Je říjen 1938 a blíží se výročí pivního puče z 8. až 9. listopadu 1923, během kterého se Hitler marně pokusil o nacistický převrat. Ideální čas, aby Maurice realizoval svůj plán.
Kulka z první řady
9. října 1938 cestuje do Badenu a Basileje, kde si koupí poloautomatickou pistoli Schmeisser ráže 6,35 milimetru. Cíl je jasný: Adolf Hitler. Na oslavy si koupí lístek na přední místo tribuny. Pak stačí vytáhnout zbraň a střelit Hitlera přímo do hlavy.
Jenže primitivní plán má zásadní trhlinu – kolem Maurice se zvedne les hajlujících rukou. Hitler je navíc na druhé straně silnice a kolem něj se tlačí nacistická sebranka. S touhle situací by si neporadila ani většina elitních ostřelovačů. První pokus tedy selže.
V kufru má rozbušky
Student zfalšuje dopis od Pierra Taittingera (1887–1965), budoucího předsedy pařížské rady během německé okupace Francie. Doufá, že mu později v Mnichově otevře dveře k vůdci. S ním se chce v Mnichově ucházet o audienci. Tentokrát by dal přednost výbušnině.
Jenže hlava Říše zrovna odjela do jihobavorského Berchtesgadenu! Zoufalý Bavaud je na mizině, tak odjíždí do Paříže, kde chce naplánovat útok mnohem pečlivěji. Jenže jede načerno. Skončí na policejní stanici.
Student pod gilotinou
Rutinní prohlídka se změní ve skandál. Bavaud má v kufru rozbušky, pistoli, mapu a řadu materiálů o vůdci! Nebohý student tak padá do kolotoče výslechů gestapem. Těžko říct, do jaké míry vynuceně přizná, že chystal atentát.
18. prosince 1938 je odsouzen k smrti. Německá strana se ho ještě pokusí vyměnit za svého špiona ve švýcarském zajetí, ale Švýcaři Bavauda zachránit nehodlají. 14. května 1941 mu hlavu setne gilotina.