Domů     Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
20.5.2021

Nenápadný úřednický vzhled druhého nejmocnějšího muže nacistického Německa mátl. Jen málokdo by odhadl, jakou zrůdou Himmler ve skutečnosti byl. Sám se ovšem postaral o to, aby lidé zjistili pravdu. Psal si totiž detailní deníky o svém každodenním životě. Jaké zrůdnosti odhalují?

V roce 2011 nabídli odborníci z Německého historického institutu Rusku, že vypomohou s tříděním materiálů ukrytých v archivech.

Díky tomu se roku 2016 podařilo objevit další Himmlerovy deníky, a to z let 1938, 1943 a 1944. Jedná se o více než tisíc strojopisných stránek.

Díky nim bylo možné zrekonstruovat určité rozhodovací procesy, ke kterým v nacistickém Německu došlo, stejně jako jména 1600 osob, s nimiž se Himmler v této době setkal.

Materiály jsou o to cennější, že část pochází z doby, kdy už Německo na válečných frontách ustupovalo. Těch je k dispozici málo.

Himmler vypadal spíš jalo úředník než jako šéf policie. Foto: Paul RickenWikimedia Commons/Volné dílo
Himmler vypadal spíš jalo úředník než jako šéf policie. Foto: Paul RickenWikimedia Commons/Volné dílo

Strůjce holocaustu nesnášel pohled na krev

Mezi vysoké nacistické pohlaváry se Heinrich Himmler nedostal díky květnatým proslovům, jako mnozí jiní, ale zejména díky oddanosti Adolfu Hitlerovi, svým organizačním schopnostem a neuvěřitelné pracovitosti.

Vypadal spíše jako bankovní úředník než šéf nacistické policie. Nenápadného muže s brýlemi popisovali jeho nejbližší spolupracovníci jako člověka bez emocí a bez nervů. Přitom nesnášel pohled na utrpení a krev.

Hnojiva a kompromitující informace

Narodil se v rodině učitele. Vystudoval gymnázium a následně zemědělskou fakultu Vysokého učení technického v Mnichově a nějakou dobu pracoval jako asistent u firmy na výrobu umělých hnojiv.

Roku 1923 vstoupil do NSDAP, o šest let později byl jmenován vůdcem jednotek SS, které měly působit jako osobní stráž Adolfa Hitlera. Formálně ovšem spadaly pod úderné jednotky SA, vedené Ernstem Röhmem (1887–1934).

V roce 1932 pak Himmler založil tajnou bezpečnostní službu SD, která sbírala kompromitující informace na vysoké činitele Říše. Ty měly sloužit k jejich případnému vydírání.

Narodil se do rodiny učitele. Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons/Volné dílo
Narodil se do rodiny učitele. Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons/Volné dílo

Úředníček šéfem nacistických bezpečnostních složek

Přelomovým okamžikem v Himmlerově kariéře se pak 30. června 1934 stala „Noc dlouhých nožů“, při níž došlo k násilnému odstranění velení SA. Do dvou let od události se Himmler stal velitelem všech bezpečnostních složek nacistického Německa, a to včetně obávaného gestapa.

Hitler ho nazýval „věrný Heini“. Když roku 1941 vůdce poprvé použil slovní spojení „konečné řešení židovské otázky“, byl to právě Heini, kdo zřídil první koncentrační tábor určený k masovému zabíjení.

Málem omdlel, když mu mozek znečistil kabát

V červnu 1941 zaútočili nacisté na Sovětský svaz. V srpnu téhož roku začali v okolí běloruského Minsku s popravami Židů a dalších lidí. Účastnil se jich i Himmler. Do deníku si poznamenal, že mu vystřelený mozek oběti znečistil kabát a on málem omdlel.

Na základě této skutečnosti pak nařídil, aby popravy Židů probíhaly humánnějším způsobem, s použitím plynu ve speciálně upravených vozech, které vypadaly jako stěhovací.

Večere v kasinu a prohlídka ghetta

K návštěvě varšavského ghetta dne 9. ledna 1943 si do deníku zapsal: „Večeře v kasinu státní policie, rozhovor s plukovníkem, projížďka ghettem.“ Po prohlídce koncentračního tábora v Buchenwaldu, v němž nacisté zavraždili na 56 000 lidí, si zase poznamenal:

„Výborně jsem se najedl v Buchenwaldu.“. Jindy zase popsal „kamarádský oběd v Dachau“, tedy v táboře pro politické vězně, kde zemřelo na 40 000 lidí.

Zkouška plynových komor a banket SS

Po inspekci dalšího vyhlazovacího tábora si do deníku poznačil: „Ráno. Navštívil jsem Sobibor, prověřil efektivnost fungování plynových komor. Večer.

Zúčastnil jsem se banketu pro důstojníky SS.“ V Osvětimi si zase dal malou svačinku, než vyrazil zplynovat stovky vězňů. Jindy si po ránu dopřál dvouhodinovou uvolňující masáž, poté zavolal domů manželce a dceři, aby následně nařídil popravu deseti Poláků.

Himmler před popravami dělal vcelku všední věci. Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons/Volné dílo
Himmler před popravami dělal vcelku všední věci. Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons/Volné dílo

Něžné dopisy manželce a dceři

Právě pro svoji schopnost kombinovat roli milujícího otce rodiny a chladnokrevného vraha si vysloužil přezdívku „bestie plná rozporů“.

S manželkou Margou, plavovlasou a modrookou, o 7 let starší již rozvedenou ženou, se seznámil roku 1927 ve vlaku a záhy si ji vzal.

O tom, jak hluboce ji miloval, svědčí jeho dopisy, ve kterých vyjadřuje starost, zda jí už nebolí „její dobrá zádíčka“, na která jí doporučil ohřívací láhev. Z pracovních cest rodině posílal čokoládu, kávu i sýr a tisíc pusinek „nezbedovi“ čili dceři Gudrun.

Chápavé manželce milenka nevadí

Zajímavé je, že citový vztah manželů nenarušila, jak se dá usoudit z dopisů, ani skutečnost, že od roku 1938 měl Himmler milenku. Byla jí jeho sekretářka Hedwig Potthasová, se kterou měl syna a dceru.

Jeho žena po těžkém porodu dcery Gudrun totiž už další děti mít nemohla.

Zřejmě však souhlasila s prohlášeními manžela, a nebránila mu, aby k tomu přispěl, že německé ženy mají rodit co nejvíce, aby bylo dost mladých nacistických vojáků i obyvatel nově získaných německých území.

Manželka Margaret přehlížela i Himmlerovi milostné avantýry.. Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 de
Manželka Margaret přehlížela i Himmlerovi milostné avantýry.. Foto: Neznámý autor/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 de

Program na tvorbu elity

Za tímto účelem dokonce vytvořil Himmler program Lebensborn, v jehož rámci byly dívky splňující ideály árijské rasy na speciálně určených „farmách“ k dispozici mladým příslušníkům SS, aby společně zplodili dokonalého nordického potomka.

Ten byl následně vychováván přívrženci nacistické ideologie podle národně socialistického ideálu. Himmler dokonce požadoval, aby váleční hrdinové z řad SS mohli, či spíše museli, uzavřít i druhý sňatek, aby plodili další příslušníky elity národa.

„Běžný proslov“ o vyhlazení Židů

V říjnu 1943 si do deníku Himmler poznamenal část své řeči, kterou vedl ke svým nacistickým kolegům. Posteskl si v ní nad nerozhodností některých Němců v otázce vyhlazování Židů:

„Jenže pak tu máme 80 milionů spořádaných Němců a každý z nich zná nějakého slušného Žida.“ Oproti tomu jeho záznam ze 4. října 1943 byl značně stručný, zapsal ji jen:

„17:30. Projev k důstojníkům SS.“ Přitom se za ním skrýval proslov, v němž hovořil o „snadném vyhlazení Židů.“ K holokaustu přistupoval značně rutinně.

K holokaustu přistupoval značně rutinně. Foto: Neznámý autor/WIkimedia Commons/Volné dílo
K holokaustu přistupoval značně rutinně. Foto: Neznámý autor/WIkimedia Commons/Volné dílo

Spolčení s nepřítelem

V dubnu 1944 bylo už i Himmlerovi jasné, že válku na dvou frontách nemůže Německo nikdy vyhrát.

Snažil se proto za Hitlerovými zády vyjednávat se západními Spojenci o separátním příměří a společné válce vedené proti SSSR. Když se o tom dozvěděl Hitler, zbavil ho všech funkcí a nařídil mu domácí vězení.

V tajných záznamech britské zpravodajské služby v Londýně však byly nalezeny záznamy o tom, že se na konci války Himmler pokusil získat v zemi politický azyl pro sebe a 200 předních nacistů výměnou za 3 500 Židů, kteří byli odeslání ve dvou nákladních vlacích do Švýcarska.

Himmler raději zvolil smrt než soud. Foto:Common Good/Wikimedia Commons/Volné dílo
Himmler raději zvolil smrt než soud. Foto:Common Good/Wikimedia Commons/Volné dílo

Radši sebevražda nežli soud

Po ukončení války prchal na západ spolu se svými dvěma pobočníky v přestrojení za běžného vojáka a s doklady na jméno Heinrich Hitzinger. I když byl 21. května 1945 zajat Brity nedaleko Brém, nebyl poznán.

Ke své skutečné identitě se přiznal poté, co se po prvním výslechu psychicky zhroutil. Následně spáchal ve své cele sebevraždu, a to prostřednictvím ampule cyankáli, kterou měl ukrytou v umělém zubu.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz