Domů     Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
komerční sdělení

Elektromobily jsou typický plod dnešní doby, který spouští extrémní polarizaci názorů – jedni v nich vidí budoucnost, druzí je odmítají.

Jejich vstup na trh každopádně vypadal jako typický technologický převrat. Základní vlastností takového převratu je totiž nástup luxusního a velmi drahého výrobku, a to přesně elektromobily splňovaly.

Automobilka Tesla vstoupila na trh s velmi luxusním modelem a vše se zdálo jako z učebnic. Elektromobily zažily podobný spád jako třeba iPhone, kdy luxus a omezená dostupnost spustili šílenství. Bohatí lidé, a i ti co si na ně hrají, ho museli mít. Takto učebnicově vypadá technologický převrat, který změní celý trh.

Tak rychle, jak se pomyslný stroj začal rozjíždět, tak rychle ale začal i skřípat. Trh se extrémně rychle nasytil.

Díky absenci rodinných kombíků, automobilů s tažným zařízením na které lze umístit třeba nosič na kola, začal koloběh kulhat.

Toto skřípání bylo nicméně namazáno velkým množstvím PR a dotací, a k žádnému výraznějšímu zaseknutí tak nedošlo. Každopádně jsme už dávno za prvotním vstupem, a dnes měly elektromobily nakupovat masy a převrat proměnit v realitu. To se však nestalo.

Technologie nedospěla do takového standardu, který by si masy dokázaly dovolit. Respektive budí tolik otázek, že si jej masy dovolit nechtějí.

Ztrátu zákaznické chuti zalepují dotace 

Organizace, které vytušily změnu trhu, jež směřuje za nižšími globálními emisemi, chtěly svůj díl úspěchu, a tak přispěchaly s dotacemi, protože dotace přeci pomáhají… Dotace, jak všichni víme, ale vytvářejí ovladatelné a závislé trhy, nikoliv pokrok.

Dotaci, jak to nyní vídáme třeba v zemědělství, potřebuje skoro každý, aby se vůbec uživil, v žádném případě tedy není znamením pokroku, ale naopak prodloužením přežívání.

Do této pasti spadla i Tesla, která svoje účetnictví kompenzuje emisními povolenkami a cenu vozidel vylepšuje dotacemi.

Každý zdatný podnikatel je schopný si poradit a vymyslet způsob odbytu svých produktů. Ale ve chvíli, kdy vaše továrny stojí pouze na dotacích, tak mizí veškerá kreativita, protože celý řetězec navázaných firem je poháněn turbem ve formě dotací. A to se přesně stalo trhu s elektromobily.

Jaký je výsledek dotací? 

Výsledkem je prostředí, které bez dotací zkolabuje. Nemáme levné elektromobily. Nemáme dostupné elektromobily. Jediné, co nám dotace přinesly, je trh závislý na dotacích, který generuje drahé a masami nechtěné vozy, jež nemají dostatečný odbyt.

A to i přes to, že si to zarytí příznivci elektromobilů nechtějí vůbec připouštět.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si nový elektromobil? 

Ekonomicky smýšlející zákazník si nekoupí nový elektromobil z důvodu nepředvídatelnosti trhu. Jednoduše pokud nevíte za kolik automobil prodáte, tak jej optikou racionálního uvažování koupit nemůžete.

Samozřejmě stále je mezi bohatými spousta lidí bez ekonomického vzdělání, nebo tak bohatých, že jim je to jedno, ale většinová populace o takovýchto věcech přemýšlí.

Kupní cena sražená různorodou dotací navíc znamená nejistotu na bazarovém trhu a hrozí tak skutečně extrémní pokles prodejní ceny elektrovozu.

Všichni o dotacích na elektromobily vědí a nikdo nebude mít ochotu automobil vykoupit za cenu vyšší než kupní. Zakoupit elektromobil bez dotace? To je holý nesmysl, protože jej za pár let prodáte za cenu sníženou o dotaci.

Ale co když u vás elektromobily nedotují, ale v Norsku ano? Vliv na cenu se propíše do celého světa, trpí tím tedy celý globální trh.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si starý elektromobil? 

Elektromobil, na nějž byla kupujícímu dána dotace, musí být kvůli dotačním podmínkám při prodeji minimálně 5 let starý, přičemž jeho cena je jednou provždy zkřivena dotací. Co to v praxi znamená?

Při pohledu na zemědělství jsou produkty z dotačního zemědělství prodávány za nižší než výrobní ceny, lze tedy předpokládat, že se takto stane i u elektromobilů. I současný trend tomu napovídá.

„Hurá“ tedy do takto levného elektromobilu, musí to být přece jednoznačně „výhodné“… Ale co když někdo udělá ještě větší dotaci a tím srazí cenu těchto aut ještě níže?

A jak to dopadne s elektromobily se zničením akumulátorem, když garantovaná životnost je 8 let – půjdou vůbec prodat? Zkrátka koupit si vozidlo za 600 000 Kč na pár let s předpokládanou nulovou prodejní cenou je poměrně odvážný kousek.

Dezinformace ohledně absence servisu také není příliš férová k zákazníkům. Elektromobil obsahuje spoustu součástek, které konvenční vozidlo neobsahuje.

Prakticky však mimo pohonu se jedná o totožná vozidla, které má podvozek, brzdy, tlumiče, destičky, pružiny atd. Takže například geometrie náprav a nebo protržená prachovka Vás prostě nemine.

Elektromobil je zatím velmi drahý a rizikový špás, a dokud do něj budou státy hrnout dotace, tak budou bránit jeho hromadnému prosazení. Nejistota na trhu vyvolaná dotacemi znamená bariéru pro mnoho kupců s ekonomickým smýšlením.

Tedy pro ty, které by měly elektromobily přitáhnout. Trh v rámci celkového pohledu s elektromobily počítá.

Výrobci doplňků, ať už jde o tažná zařízení nebo sportovní pružiny, se přetahují kdo první vyrobí vhodné produkty.

Foto: PX FUEL
Související články
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop