Káva je něco, co si každé ráno ráda vychutná část lidské populace, mnoho studí se zaměřilo na to, jak káva škodí? Nová studie však naznačuje, čím by mohla být prospěšná.
Mnoho odborníků uvádí, že kávová sedlina je účinné a „levné“ hnojivo pro zahradní a pokojové rostliny. Začátkem roku 2021 odborníci z University of Hawaii přišli s tvrzením, že tento dostupný odpad by mohl posloužit také při obnově tropických lesů.
Vědci rozprostřeli půlmetrovou vrstvu kávové sedliny na plochu 35 krát 40 metrů degradované půdy v Kostarice a navíc si pro srovnání označili oblast podobné velikosti.
Krok k záchraně lesů
Do vybrané plochy po celé dva roky nikterak nezasahovali, následně zjistili, že oblast pokrytá kávou byla porostlá o více než 80 %. Porost byl navíc v porovnání s neošetřenou plochou asi čtyřikrát vyšší. „Výsledky byly ohromné.
Oblast ošetřená silnou vrstvou kávové drti se za pouhé dva roky proměnila v malý les, zatímco na kontrolním pozemku nadále dominovaly nepůvodní pastevní trávy.
Půlmetrová vrstva kávové sedliny navíc napomohla k eliminaci invazivních trav, které často brání sukcesi lesů,“ uvedla hlavní autorka studie Rebecca Coleová.
Výzkumníci navíc uvádějí, že ošetřená půda byla mnohem bohatší na živiny než půda neošetřená, disponovala vyšší koncentrací uhlíku, dusíku a fosforu.
„Tato případová studie naznačuje, že vedlejší zemědělské produkty je možné použít k urychlení obnovy lesů na narušených tropických pozemcích,“ dodala na závěr Coleová.