Skip to content

Podaří se ji ve světě zcela vymýtit?

Dětská přenosná obrna je jednou z nemocí, které měly ještě v minulém století stovky tisíc obětí po celém světě. Odhaduje se, že se dodnes potýká s následky této nemoci asi 20 milionů lidí.

Obrat k lepšímu nastal v roce 1961 v tehdejším Československu, které se díky očkovacímu programu stalo první zemí na světě, kde se dětskou obrnu podařilo zcela vymýtit. Od té doby podstoupily očkování miliardy dětí a počet nemocných se povedlo celosvětově snížit na pár desítek.

Cílem Světové zdravotnické organizace je však virus způsobující tuto nemoc porazit úplně.

Dětská obrna je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění postihující nervový systém člověka. V České republice se díky povinnému očkování dětí od roku 1961 nevyskytuje. Foto: GazothBot / Creative Commons / GODL-India

Nakažlivá a smrtící

Epidemická dětská obrna neboli poliomyelitida je vysoce nakažlivé virové onemocnění nervového systému, které postihuje převážně malé děti. Nemoc způsobují tři typy polioviru. Přenáší se fekálně orální cestou, kdy se poliovirus týdny vylučuje stolicí.

V menší míře se může vylučovat sekretem z nosohltanu, pak se krátce přenáší kapénkově, kontaminovanými předměty, potravinami nebo vodou,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Poliovirus se v těle postiženého následně množí a napadá nervový systém. U lidí bez příznaků však může zůstat infekce neodhalena a tito lidé jsou ještě několik týdnů pro své okolí infekční. Osoby se sníženou obranyschopností mohou virus vylučovat dokonce měsíce až roky.

Ve světě se divoký typ viru endemicky šíří v Pákistánu a Afghánistánu. Ve světě je však více než 20 neendemických zemí, kde přesto trvá riziko nákazy virem odvozeným z vakcinálního viru. Foto: Wvdp / Creative Commons / PD US HHS CDC

Nemoc mívá typicky více stádií – akutní stádium začíná jako nespecifické horečnaté onemocnění s bolestmi v krku, bolestí hlavy, nechutenstvím, zvracením, průjmem. Ve druhé fázi příznaky ustoupí, aby pak nastala třetí fáze.

Pro ni jsou charakteristické již výrazné symptomy prvního stádia, horečka, přidává se bolest svalů. „Nejzávažnější, paralytická forma dětské obrny se projeví u 1 % nakažených. Jejím důsledkem pak může být celoživotní ochrnutí nebo i smrt.

Ve stádiu paralýzy se projevují obrny, které postihují asymetrické svalstvo dolních končetin a trupu a rychle se snižují šlachosvalové reflexy,“ varuje MUDr. Silvia Bajová. Fáze rekonvalescence je již bez horeček, bolesti svalů ustupují a nepostupují další obrny.

K dalšímu náhlému zhoršení stavu ovšem může překvapivě dojít i několik desetiletí po prodělání paralytické formy. Chronická fáze nemoci se projevuje trvalými obrnami, trofickými změnami a deformitami či zhoršením hybnosti.

Tomuto stavu se říká postpolymyelitický syndrom a trpěl jím například i americký prezident F. D. Roosevelt nebo spisovatel A. C. Clark, u něhož se syndrom projevil až ve 45 letech.

Virus se přenáší orální nebo fekálně-orální cestou, tj. přímo z člověka na člověka nebo nepřímo prostřednictvím kontaminovaných tekutin a potravin. Foto: Asap Kamal / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Epidemie polia a vývoj vakcíny

Nejúčinnější obranu proti dětské obrně představuje očkování. Mezi lety 1939–1956 proběhlo na území tehdejšího Československa několik vln epidemií dětské přenosné obrny, při nichž onemocnělo téměř 13 tisíc převážně dětí a 1 159 z nich zemřelo.

Epidemie zastavil až následný vývoj vakcíny a rozsáhlé očkování dětí v roce 1957. Vakcinace byla natolik účinná, že se v roce 1961 stalo Československo oficiálně první zemí na světě, kde byl virus polia zcela vymýcen.

V trávicím traktu se virus množí a dál se vylučuje stolicí, rovněž je vylučován na sliznici nosohltanu. Vylučování viru je přítomné i u lidí, u kterých probíhá nákaza bezpříznakově. Foto: Kleon3 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Od té doby podstoupily očkování proti poliomyelitidě dvě miliardy dětí. Odhaduje se, že se jich díky vakcinaci podařilo ochránit před trvalým ochrnutím nejméně 16 milionů na celém světě. Od roku 1988 se výskyt divokého polioviru povedlo snížit o více než 99 % a počet případů nemocných poliomyelitidou klesl na současných několik desítek.

Díky očkování byl do roku 2016 virus druhého a třetího typu zcela vymýcen, virus prvního typu už se vyskytuje pouze na území Afganistánu, Pákistánu, pár nových případů bylo zaznamenáno na Filipínách.

A protože poliovirus dokáže přežít pouze v lidském organismu, cílem Světové zdravotnické organizace je vymýtit jej celosvětově, podobně jako se to povedlo v případě viru pravých neštovic.

Foto: Úvodní foto: Samicupid / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0, Foto 1, 2, 3 a 4 – commons.wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

V italské jeskyni byly nalezeny pravěké ostatky
21stoleti.cz

V italské jeskyni byly...

O životě našich prapředků se neustále dozvídáme...
Maraton hudby Brno bude!
epochanacestach.cz

Maraton hudby Brno bude!

Čtyřdenní hudební vrchol...
Alarmující zprávy z NASA: Zničený důkaz života na Marsu
enigmaplus.cz

Alarmující zprávy z NASA:...

Vědci z NASA (Národní úřad pro letectví a...
Rakušany trápí tajemná jáma s kovovým dnem
enigmaplus.cz

Rakušany trápí tajemná jáma...

Není díra jako díra. Ta, která se...
Peking zahalila oranžová mlha
epochalnisvet.cz

Peking zahalila oranžová mlha

V čínském Pekingu se 15. března odehrála nejhorší...
V Candy Soap úzkostlivě dbají na bezpečnost produktů
iluxus.cz

V Candy Soap úzkostlivě dbají...

Existence každé malé kosmetické značky stojí a...
Trable v ráji! Kdo z nich koho podvádí?
nasehvezdy.cz

Trable v ráji! Kdo z nich...

Mnozí je obdivují, pro...
Rána způsobená mamince se možná nikdy nezahojí
nasehvezdy.cz

Rána způsobená mamince se...

Herečka Klára...
De Gaulle vězněm na zámku Jezeří
enigmaplus.cz

De Gaulle vězněm na zámku...

Na svazích Krušných hor nedaleko Litvínova se nachází...
Extra rychlá, bezpečná i spolehlivá
rezidenceonline.cz

Extra rychlá, bezpečná i...

Indukční varná deska se v privátních i...
V Kotvě se otevírá Svět pohádek Boženy Němcové
epochanacestach.cz

V Kotvě se otevírá Svět...

Interaktivní výstava zve...
Sonda OSIRIS-REx se vrací k Zemi i se vzorky z planetky Bennu
21stoleti.cz

Sonda OSIRIS-REx se vrací k...

Americká sonda OSIRIX-REx úspěšně...