Domů     Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
komerční sdělení

Elektromobily jsou typický plod dnešní doby, který spouští extrémní polarizaci názorů – jedni v nich vidí budoucnost, druzí je odmítají.

Jejich vstup na trh každopádně vypadal jako typický technologický převrat. Základní vlastností takového převratu je totiž nástup luxusního a velmi drahého výrobku, a to přesně elektromobily splňovaly.

Automobilka Tesla vstoupila na trh s velmi luxusním modelem a vše se zdálo jako z učebnic. Elektromobily zažily podobný spád jako třeba iPhone, kdy luxus a omezená dostupnost spustili šílenství. Bohatí lidé, a i ti co si na ně hrají, ho museli mít. Takto učebnicově vypadá technologický převrat, který změní celý trh.

Tak rychle, jak se pomyslný stroj začal rozjíždět, tak rychle ale začal i skřípat. Trh se extrémně rychle nasytil.

Díky absenci rodinných kombíků, automobilů s tažným zařízením na které lze umístit třeba nosič na kola, začal koloběh kulhat.

Toto skřípání bylo nicméně namazáno velkým množstvím PR a dotací, a k žádnému výraznějšímu zaseknutí tak nedošlo. Každopádně jsme už dávno za prvotním vstupem, a dnes měly elektromobily nakupovat masy a převrat proměnit v realitu. To se však nestalo.

Technologie nedospěla do takového standardu, který by si masy dokázaly dovolit. Respektive budí tolik otázek, že si jej masy dovolit nechtějí.

Ztrátu zákaznické chuti zalepují dotace 

Organizace, které vytušily změnu trhu, jež směřuje za nižšími globálními emisemi, chtěly svůj díl úspěchu, a tak přispěchaly s dotacemi, protože dotace přeci pomáhají… Dotace, jak všichni víme, ale vytvářejí ovladatelné a závislé trhy, nikoliv pokrok.

Dotaci, jak to nyní vídáme třeba v zemědělství, potřebuje skoro každý, aby se vůbec uživil, v žádném případě tedy není znamením pokroku, ale naopak prodloužením přežívání.

Do této pasti spadla i Tesla, která svoje účetnictví kompenzuje emisními povolenkami a cenu vozidel vylepšuje dotacemi.

Každý zdatný podnikatel je schopný si poradit a vymyslet způsob odbytu svých produktů. Ale ve chvíli, kdy vaše továrny stojí pouze na dotacích, tak mizí veškerá kreativita, protože celý řetězec navázaných firem je poháněn turbem ve formě dotací. A to se přesně stalo trhu s elektromobily.

Jaký je výsledek dotací? 

Výsledkem je prostředí, které bez dotací zkolabuje. Nemáme levné elektromobily. Nemáme dostupné elektromobily. Jediné, co nám dotace přinesly, je trh závislý na dotacích, který generuje drahé a masami nechtěné vozy, jež nemají dostatečný odbyt.

A to i přes to, že si to zarytí příznivci elektromobilů nechtějí vůbec připouštět.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si nový elektromobil? 

Ekonomicky smýšlející zákazník si nekoupí nový elektromobil z důvodu nepředvídatelnosti trhu. Jednoduše pokud nevíte za kolik automobil prodáte, tak jej optikou racionálního uvažování koupit nemůžete.

Samozřejmě stále je mezi bohatými spousta lidí bez ekonomického vzdělání, nebo tak bohatých, že jim je to jedno, ale většinová populace o takovýchto věcech přemýšlí.

Kupní cena sražená různorodou dotací navíc znamená nejistotu na bazarovém trhu a hrozí tak skutečně extrémní pokles prodejní ceny elektrovozu.

Všichni o dotacích na elektromobily vědí a nikdo nebude mít ochotu automobil vykoupit za cenu vyšší než kupní. Zakoupit elektromobil bez dotace? To je holý nesmysl, protože jej za pár let prodáte za cenu sníženou o dotaci.

Ale co když u vás elektromobily nedotují, ale v Norsku ano? Vliv na cenu se propíše do celého světa, trpí tím tedy celý globální trh.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si starý elektromobil? 

Elektromobil, na nějž byla kupujícímu dána dotace, musí být kvůli dotačním podmínkám při prodeji minimálně 5 let starý, přičemž jeho cena je jednou provždy zkřivena dotací. Co to v praxi znamená?

Při pohledu na zemědělství jsou produkty z dotačního zemědělství prodávány za nižší než výrobní ceny, lze tedy předpokládat, že se takto stane i u elektromobilů. I současný trend tomu napovídá.

„Hurá“ tedy do takto levného elektromobilu, musí to být přece jednoznačně „výhodné“… Ale co když někdo udělá ještě větší dotaci a tím srazí cenu těchto aut ještě níže?

A jak to dopadne s elektromobily se zničením akumulátorem, když garantovaná životnost je 8 let – půjdou vůbec prodat? Zkrátka koupit si vozidlo za 600 000 Kč na pár let s předpokládanou nulovou prodejní cenou je poměrně odvážný kousek.

Dezinformace ohledně absence servisu také není příliš férová k zákazníkům. Elektromobil obsahuje spoustu součástek, které konvenční vozidlo neobsahuje.

Prakticky však mimo pohonu se jedná o totožná vozidla, které má podvozek, brzdy, tlumiče, destičky, pružiny atd. Takže například geometrie náprav a nebo protržená prachovka Vás prostě nemine.

Elektromobil je zatím velmi drahý a rizikový špás, a dokud do něj budou státy hrnout dotace, tak budou bránit jeho hromadnému prosazení. Nejistota na trhu vyvolaná dotacemi znamená bariéru pro mnoho kupců s ekonomickým smýšlením.

Tedy pro ty, které by měly elektromobily přitáhnout. Trh v rámci celkového pohledu s elektromobily počítá.

Výrobci doplňků, ať už jde o tažná zařízení nebo sportovní pružiny, se přetahují kdo první vyrobí vhodné produkty.

Foto: PX FUEL
Související články
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Věda a technika
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
věda a technika
Zoo v tekutém dusíku
Říká se jim zamrzlé zoo, protože místo chovu zvířat schraňují v tekutém dusíku jejich buňky. Ty jsou mnohdy jedinou nadějí pro záchranu kriticky ohrožených a vyhynulých druhů.   Tříletý hřebec Kurt je pořádný divoch. Pobíhá, kope kolem sebe, jedné klisně odkousnul kus ocasu a od člověka se rozhodně pohladit nenechá. A jeho ošetřovatelům ze safari parku […]
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
reklama
zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet