Domů     Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
Je elektromobil levný luxus, nebo drahý propadák? 
komerční sdělení

Elektromobily jsou typický plod dnešní doby, který spouští extrémní polarizaci názorů – jedni v nich vidí budoucnost, druzí je odmítají.

Jejich vstup na trh každopádně vypadal jako typický technologický převrat. Základní vlastností takového převratu je totiž nástup luxusního a velmi drahého výrobku, a to přesně elektromobily splňovaly.

Automobilka Tesla vstoupila na trh s velmi luxusním modelem a vše se zdálo jako z učebnic. Elektromobily zažily podobný spád jako třeba iPhone, kdy luxus a omezená dostupnost spustili šílenství. Bohatí lidé, a i ti co si na ně hrají, ho museli mít. Takto učebnicově vypadá technologický převrat, který změní celý trh.

Tak rychle, jak se pomyslný stroj začal rozjíždět, tak rychle ale začal i skřípat. Trh se extrémně rychle nasytil.

Díky absenci rodinných kombíků, automobilů s tažným zařízením na které lze umístit třeba nosič na kola, začal koloběh kulhat.

Toto skřípání bylo nicméně namazáno velkým množstvím PR a dotací, a k žádnému výraznějšímu zaseknutí tak nedošlo. Každopádně jsme už dávno za prvotním vstupem, a dnes měly elektromobily nakupovat masy a převrat proměnit v realitu. To se však nestalo.

Technologie nedospěla do takového standardu, který by si masy dokázaly dovolit. Respektive budí tolik otázek, že si jej masy dovolit nechtějí.

Ztrátu zákaznické chuti zalepují dotace 

Organizace, které vytušily změnu trhu, jež směřuje za nižšími globálními emisemi, chtěly svůj díl úspěchu, a tak přispěchaly s dotacemi, protože dotace přeci pomáhají… Dotace, jak všichni víme, ale vytvářejí ovladatelné a závislé trhy, nikoliv pokrok.

Dotaci, jak to nyní vídáme třeba v zemědělství, potřebuje skoro každý, aby se vůbec uživil, v žádném případě tedy není znamením pokroku, ale naopak prodloužením přežívání.

Do této pasti spadla i Tesla, která svoje účetnictví kompenzuje emisními povolenkami a cenu vozidel vylepšuje dotacemi.

Každý zdatný podnikatel je schopný si poradit a vymyslet způsob odbytu svých produktů. Ale ve chvíli, kdy vaše továrny stojí pouze na dotacích, tak mizí veškerá kreativita, protože celý řetězec navázaných firem je poháněn turbem ve formě dotací. A to se přesně stalo trhu s elektromobily.

Jaký je výsledek dotací? 

Výsledkem je prostředí, které bez dotací zkolabuje. Nemáme levné elektromobily. Nemáme dostupné elektromobily. Jediné, co nám dotace přinesly, je trh závislý na dotacích, který generuje drahé a masami nechtěné vozy, jež nemají dostatečný odbyt.

A to i přes to, že si to zarytí příznivci elektromobilů nechtějí vůbec připouštět.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si nový elektromobil? 

Ekonomicky smýšlející zákazník si nekoupí nový elektromobil z důvodu nepředvídatelnosti trhu. Jednoduše pokud nevíte za kolik automobil prodáte, tak jej optikou racionálního uvažování koupit nemůžete.

Samozřejmě stále je mezi bohatými spousta lidí bez ekonomického vzdělání, nebo tak bohatých, že jim je to jedno, ale většinová populace o takovýchto věcech přemýšlí.

Kupní cena sražená různorodou dotací navíc znamená nejistotu na bazarovém trhu a hrozí tak skutečně extrémní pokles prodejní ceny elektrovozu.

Všichni o dotacích na elektromobily vědí a nikdo nebude mít ochotu automobil vykoupit za cenu vyšší než kupní. Zakoupit elektromobil bez dotace? To je holý nesmysl, protože jej za pár let prodáte za cenu sníženou o dotaci.

Ale co když u vás elektromobily nedotují, ale v Norsku ano? Vliv na cenu se propíše do celého světa, trpí tím tedy celý globální trh.

Proč je pro zákazníky nevýhodné zakoupit si starý elektromobil? 

Elektromobil, na nějž byla kupujícímu dána dotace, musí být kvůli dotačním podmínkám při prodeji minimálně 5 let starý, přičemž jeho cena je jednou provždy zkřivena dotací. Co to v praxi znamená?

Při pohledu na zemědělství jsou produkty z dotačního zemědělství prodávány za nižší než výrobní ceny, lze tedy předpokládat, že se takto stane i u elektromobilů. I současný trend tomu napovídá.

„Hurá“ tedy do takto levného elektromobilu, musí to být přece jednoznačně „výhodné“… Ale co když někdo udělá ještě větší dotaci a tím srazí cenu těchto aut ještě níže?

A jak to dopadne s elektromobily se zničením akumulátorem, když garantovaná životnost je 8 let – půjdou vůbec prodat? Zkrátka koupit si vozidlo za 600 000 Kč na pár let s předpokládanou nulovou prodejní cenou je poměrně odvážný kousek.

Dezinformace ohledně absence servisu také není příliš férová k zákazníkům. Elektromobil obsahuje spoustu součástek, které konvenční vozidlo neobsahuje.

Prakticky však mimo pohonu se jedná o totožná vozidla, které má podvozek, brzdy, tlumiče, destičky, pružiny atd. Takže například geometrie náprav a nebo protržená prachovka Vás prostě nemine.

Elektromobil je zatím velmi drahý a rizikový špás, a dokud do něj budou státy hrnout dotace, tak budou bránit jeho hromadnému prosazení. Nejistota na trhu vyvolaná dotacemi znamená bariéru pro mnoho kupců s ekonomickým smýšlením.

Tedy pro ty, které by měly elektromobily přitáhnout. Trh v rámci celkového pohledu s elektromobily počítá.

Výrobci doplňků, ať už jde o tažná zařízení nebo sportovní pružiny, se přetahují kdo první vyrobí vhodné produkty.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva