Domů     Proč americké rakety startují z mysu Canaveral?
Proč americké rakety startují z mysu Canaveral?
31.3.2021

Letos v létě tomu bude 71 let, co se na atlantském pobřeží Floridy začala psát nová kapitola dobývání vesmíru. Z původní vojenské zkušební střelnice určené k testování bojových zbraní se stane jeden ze základních kamenů světové kosmonautiky…

Je ráno 24. července 1950, technici v provizorním velícím středisku nedaleko nově vybudované odpalovací rampy č. 3 napjatě odpočítávají vteřiny, které přepíší dějiny kosmonautiky.

Jakmile hodiny ohlásí 9:28, balistická dvoustupňová raketa V-2, používaná nacistickým Německem během 2. světové války, zažehne motory a zvedá se do vzduchu.

První stupeň se v 16 kilometrech odpojí a následně exploduje, zbytek rakety dosáhne celkové výšky 320 kilometrů. Celý národ jásá – Amerika právě jako první pokořila hranice vesmíru.

Mexiko nestačí

Když ministerstvo obrany ve 2. polovině 40. let minulého století uvažuje o vývoji bezpilotních bojových prostředků dlouhého doletu, je mu jasné, že střelecký sektor střelnice White Sands Proving Ground v Novém Mexiku o délce necelých 220 kilometrů nebude dostačující.

Pouští se tedy do hledání vhodnějšího místa pro zkoušky zbraní.

Ve hře jsou tři lokality – tichomořské pobřeží na severu Washingtonu, oblast u města El Cento v jižní Kalifornii a řídce obydlené okolí majáku na mysu Canaveral, táhnoucího se podél floridského pobřeží.

Amerika na mysu zahajuje dobývání kosmu už v roce 1950. (Foto: NASA / JPL-Caltech)
Amerika na mysu zahajuje dobývání kosmu už v roce 1950. (Foto: NASA / JPL-Caltech)

Hrdý vítěz

Ustanovená komise se rozhodne pro kalifornskou variantu, což se však nezamlouvá Mexiku, protože by rakety létaly přes jeho území.

Mínusem Washingtonu jsou zase špatné klimatické podmínky, ze souboje tedy roku 1948 vítězně vychází Florida. „Jednou z věcí, které hrály pro mys Canaveral, bylo samozřejmě to, že když jste chtěli z východního pobřeží Floridy odpalovat rakety, letěly nad oceán, nikoli přes obydlené oblasti,“ popisuje výhody historik Roger McCormick.

Pozice na pobřeží Atlantiku je výhodná, stejně jako blízkost rovníku. (Foto: SpaceX / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)
Pozice na pobřeží Atlantiku je výhodná, stejně jako blízkost rovníku. (Foto: SpaceX / Creative Commons / CC BY-SA 1.0)

Jedna výhoda za druhou

Kromě toho jsou na Canaveralu až na letní a podzimní hrozbu hurikánů dobré klimatické podmínky a Bahamské ostrovy patřící spojenecké Velké Británii nabízejí možnost umístění radiolokačních a sledovacích stanic.

Nespornou výhodou floridského mysu je také jeho blízkost k rovníku – rakety zde při startu mohou využívat rotace Země, jejíž rychlost je nejvyšší právě na rovníku.

„Start rakety z mysu Canaveral je tak o něco efektivnější, i vzhledem k potřebnému množství paliva,“ vysvětluje McCormick. Zřízení nové zkušební střelnice Eastern Test Range podpisem 11. května 1949 potvrdí prezident Harry Truman (1884–1972).

Roste jako z vody

Vzápětí se rozjíždějí spletitá jednání s místními obyvateli o výkup jejich nemovitostí a v následujícím roce už mohou stavební práce na největší americké kosmické základně začít.

Se vznikem Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v roce 1958 však vyvstává potřeba najít prostory pro nový kosmodrom a prst nakonec padne na ostrov Merritt mezi mysem Canaveral a floridským pobřežím.

Tam o 4 roky později NASA otevírá brány nového Kennedyho vesmírného střediska o celkové rozloze 567 km2, v jehož areálu vyroste asi 700 budov a několik desítek odpalovacích ramp.

Kennedyho vesmírné středisko je oblíbeným cílem turistů, má i vlastní centrum pro návštěvníky a veřejné turistické trasy. (Foto: Gzzz / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Kennedyho vesmírné středisko je oblíbeným cílem turistů, má i vlastní centrum pro návštěvníky a veřejné turistické trasy. (Foto: Gzzz / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Ve světle reflektorů

Ty nejznámější, označené 39A a 39B, se později stanou dějištěm slavných historických událostí, jako je vypuštění raketoplánu Challenger či Saturn V s modulem Apollo 11 a Neilem Armstrongem (*1930–2012), Buzzem Aldrinem (*1930) a Michaelem Collinsem (*1930) na palubě.

Dnes už je v provozu ramp jen pět, zbytek byl zlikvidován.

Historické milníky se ale na Canaveralu stále odehrávají, ten poslední zaznamená Startovací komplex 41 na konci loňského července, kdy směrem k Marsu vypustí dvoustupňovou raketu Atlas V s roverem Perseverance.

Z Canaveralu v červenci 1969 startuje i kosmický let Apollo 11 pod velením Neila Armstronga. (Foto: NASA / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Z Canaveralu v červenci 1969 startuje i kosmický let Apollo 11 pod velením Neila Armstronga. (Foto: NASA / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Foto: commons.wikimedia.org, nasa.gov Titulka (Foto: Tony Gray and Tim Powers / NASA)
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz