Domů     Světové podvrhy! Kolik lidí se podařilo oklamat?
Světové podvrhy! Kolik lidí se podařilo oklamat?
23.2.2021

V lidské historii se objevilo nemálo podvodníků, kteří tu s větším, tu s menším úspěchem balamutili své okolí. Jen několika z nich se však podařilo obelstít opravdu velké množství lidí, a to tak dokonale, že někteří jejich podvrhům věří dodnes.

Jak toho docílili? A nemohly tomu napomoci i historické události?

Jméno Adolf Hitler táhne

Obrovskou senzaci vzbudily v roce 1983 v tehdejším západním Německu tzv. Hitlerovy deníky. Jednalo se o soubor asi 60 rukopisných diářů v černých kožených deskách.

Adolf Hitler po sobě sice zanechal knihu Mein Kampf a byly rovněž zaznamenány i desítky jeho projevů, ale získat něco z jeho soukromí a myšlenek by pro mnoho lidí stále znamenalo opravdové terno.

To věděl i Konrad Kujau, který již v minulosti prodával upomínkové předměty z nacistické éry, k nimž vyráběl i padělané doklady. V roce 1975 se tak pustil do díla a začal vytvářet Hitlerovy deníky kombinací jeho projevů a zpráv z „vůdcova“ soukromí.

Nález Hitlerových deníků byla úplná senzace.
Nález Hitlerových deníků byla úplná senzace.

Věrohodná historka

Velmi brzy se dostal mezi významné sběratele. Vymyslel si totiž příběh, že deníky pocházejí z letadla, které 20. dubna 1945 převáželo deset beden tajných dokumentů a havarovalo na německé straně Krušných hor.

Touto historkou přesvědčil i redaktora týdeníku Stern Gerda Heidemanna, který byl nacismem doslova posedlý – koupil například jachtu Hermanna Göringa. Byl proto natolik nadšený existencí deníků, že se dal velmi snadno přesvědčit o jejich pravosti.

Po dlouhých jednáních Kujau deníky Sternu prodal za neuvěřitelnou částku 9,3 milionu německých marek.

Nikdo se v té době nenamáhal ověřit jejich pravost.
Nikdo se v té době nenamáhal ověřit jejich pravost.

Amatérský padělatel

Redaktoři sice požádali několik historiků o posudek, ukázali jim však jen několik listů a zanedbali jakékoli důkladné ověření. Jen co noviny vyšly, přihlásili se další vědci s podezřením, že se jedná o padělky.

Do případu se vložila i policie a okamžitě se ukázalo, že deníky vskutku nejsou originálem.  Kujau sice velmi dobře napodobil Hitlerovo písmo, ale psal inkoustem z 80. let, a aby papír vypadal staře, poléval jej čajem a medem.

Na obálku pak přilepil gotické iniciály, vyrobené z imitace kovu, které zakoupil v běžném obchodním domě.

Kujau byl za podvod uvězněný na pouhých 4,5 roku.
Kujau byl za podvod uvězněný na pouhých 4,5 roku.

Nikdo si nevšiml, že byly vyrobeny v Hongkongu, ale naprosto šokující je, že si nikdo nevšiml, že nejde o iniciály AH, jak by se v Hitlerově případě očekávalo, ale o FH. Skandál velmi poškodil důvěryhodnost nejen Sternu, ale i odborníků, kteří se domnívali, že se jedná o pravé dokumenty.

Stern vyčíslil celkové ztráty na takřka 9,5 milionu marek. Kujau i Gerd Heinemann byli odsouzeni na 4,5 roku vězení. Deníky skončily v archivu v Bonnu, kde jsou dodnes uloženy.

Ležel na pitevním stole mimozemšťan?

Když se v roce 1995 objevilo video operačního stolu, na kterém ležela podivná postava s obrovskýma očima, nastal ve Spojených státech poprask. Mnoho lidí dostalo důkaz, že mimozemšťané existují.

Záznam totiž navazoval na více než 40 let starou událost, kdy v létě 1947 nahlásil farmář William Brazel, že nedaleko Roswellu našel havarovaný létající talíř.

Druhý den však armáda vše dementovala a veřejnosti sdělila, že se jednalo o trosky meteorologického balonu. Poté se na událost pozapomnělo, a to až do 70. let. Tehdy totiž jeden z vojáků prozradil, že se opravdu jednalo o mimozemský objekt.

Nedaleko Roswellu se našel havarovaný letoun.
Nedaleko Roswellu se našel havarovaný letoun.

Zásadní video

Poté přišel rok 1995, kdy britský producent Ray Santilli uveřejnil videozáznam, zachycující pitvu roswellského mimozemšťana. Podle jeho slov ho získal od nejmenovaného člověka za 150 000 dolarů.

Černobílé video působilo velmi staře a to, co leželo na pitevním stole, opravdu připomínalo mimozemskou bytost. Okamžitě se vyrojily spekulace o pravosti nahrávky a otázky, proč se video objevilo až 48 let po incidentu.

Nepovedlo se totiž identifikovat osoby na sále a vědcům přišlo podivné, že pitva trvala pouze 150 minut.

Video vzbudilo velký poprask.
Video vzbudilo velký poprask.

S pravdou ven!

Nejsilnějším argumentem byl hlavně typ telefonu, jenž se v ukázce objevil a který je o deset let mladší než její údajné stáří.

Falzifikát nakonec potvrdil sám Santilli, když prohlásil, že film není pravý a že dvě mimozemská těla vyrobil sochař John Humphrey, který sám sehrál i roli jednoho z patologů.

Přiznal, že při pitvě použili ovčí mozky, vnitřnosti z kuřat a z dobytka a také malinový džem.

Když světu vládl rozhlas…

Dne 30. října 1938 došlo k vysílání snad nejznámější rozhlasové hry na světě. Americká stanice CBS spustila adaptaci vědeckofantastického románu Válka světů od spisovatele H. G. Wellse. Nikdo v té době netušil, co v lidech hra vyvolá.

O senzaci se postaral především režisér Orson Welles, který byl sám účastníkem hry společně s herci z divadla Mercury.

Americká stanice se rozhodla odvysílat hru Válka světů.
Americká stanice se rozhodla odvysílat hru Válka světů.

Jiná hra

Rádio bylo ve 30. letech považováno za velmi seriózní zdroj informací a lidé věřili všemu, co poslouchali. Hru navíc Welles koncipoval jako živé vysílání s neustálým přerušováním.

První část zněla jako běžné vysílání, do kterého se vkládaly vstupy o erupcích na Marsu a následovala reportáž o dopadu neznámého objektu na americkou farmu Frover´s Mill u Trentonu.

Podle reportéra začaly z objektu vylézat podivné bytosti, které spalují paprsky vše živé. Závěrečný vstup pak posluchače vybízel, aby se evakuovali.

Někteří lidé si opravdu mysleli, že na Zemi zaútočila mimozemská civilizace.
Někteří lidé si opravdu mysleli, že na Zemi zaútočila mimozemská civilizace.

Těžká doba

Je však nutno poznamenat, že během hry několikrát zaznělo, že se jedná o divadelní hru. Jenže kdo si zapnul rádio později, mohl velmi dobře podlehnout klamu.

Rozčílení posluchači ihned začali posílat stovky dopisů, ve kterých popisovali své zděšení a strach z možného útoku. Ale téměř nikdo před invazí neutíkal. Vše ještě nafoukly novinové plátky, které chtěly rádio potopit. A zveřejňovaly extrémní případy.

Panice zřejmě napomohla i napětí a úzkost z předvečera druhé světové války nebo doznívání dopadů světové hospodářské krize a nezaměstnanosti

Nejstarší prapředek! Nebo ne?

V roce 1912 došlo k unikátnímu objevu kosterních pozůstatků, které v té době znamenaly největší archeologický nález vůbec. Tato senzace ovlivnila náhled na evoluční vývoj na půl století.

Nález totiž odpovídal přesně tomu, co v té době všichni hledali – chybějící článek mezi člověkem a opicí ,a ještě v Uckfieldu v Sussexu na britských ostrovech, které na svůj významný antropologický nález dlouho čekaly.

Unikátní nález ovlivnil archeologii na několik desítek let.
Unikátní nález ovlivnil archeologii na několik desítek let.

Pohozené na zemi

První část kostí našel amatérský archeolog Charles Dawson a ihned o tom informoval vedoucího geologického muzea. Jednalo se o chybějící čelist, kterou spojil s již nalezenou lebkou.

Pochybnosti o pravosti se ukázaly téměř okamžitě, i když pravdivost nálezu měly dokazovat nalezené pazourky a zvířecí fosilie, pohozené blízko objevených kostí. Jenže lebka i čelist měly stejnou barvu a skutečně to vypadalo, že došlo k přelomovému odhalení.

Lebka byla složená z několika částí.
Lebka byla složená z několika částí.

Toužil po slávě

V té době se ale nepodařilo ničím prokázat jakýkoliv podvod, zvláště když Přírodopisné muzeum lebku dlouho ukrývalo a nenechalo ji zkoumat. To se podařilo vědcům až v roce 1953, kdy už byla k dispozici tehdy nová radiokarbonová metoda.

Ukázalo se, že jde o čelist orangutana, zuby šimpanze a lebku středověkého člověka. Navíc podrobná prohlídka ukázala, že zuby byly schválně zbroušené a kosti s pazourky úmyslně „zašpiněné“ máčením v železitém roztoku a dvojchromanu draselném.

Dnes se soudí, že původně šlo zřejmě o pokus o žert, který se však vymkl jakékoli kontrole a autor, jímž byl s největší pravděpodobností sám Charles Dawson, si již netroufl pravdu přiznat. Každopádně tento objev svedl na dlouhá léta antropologický výzkum na scestí…

Podvod vskutku legendární

O druhém největším skotském jezeru koluje po několik století legenda, že v něm žije obrovský plaz, který občas vyplouvá nad hladinu. Živočich má být dlouhý 15–20 metrů a má mít tři metry dlouhý krk.

Tyto povídačky se nesly Skotskem už od 6. století z díla o sv. Kolumbovi, který měl v roce 565 zachránit člověka, jenž byl jezerní příšerou napaden.

Nejvíce historky nabraly na síle ve 20. století, kdy se severní břeh propojil se světem nově vybudovanou silnicí.

Legenda o Lochneské příšeře kolovala několik staletí.
Legenda o Lochneské příšeře kolovala několik staletí.

Turistická atrakce

Vše začalo v dubnu roku 1933, kdy okolo jezera jela manažerka místního hotelu a spatřila něco zvláštního na hladině. Poté se vyrojila řada fotek Lochnesky, i když se v mnoha případech prokázalo, že jde o podvrh.

Tím neznámějším snímkem se stala fotografie od Roberta Wilsona, který byl pořízen v roce 1934. O dva dny později byly snímky zveřejněny v listu Daily Mail. Pochybovačné teorie se objevily téměř okamžitě, chyběly ale důkazy, které by příběh vyvrátily.

Fotografie vzbudila obrovskou senzaci.
Fotografie vzbudila obrovskou senzaci.

Pravda vyšla najevo

To se stalo až v roce 1994, kdy Christian Spurling na smrtelné posteli přiznal, že fotografie ve skutečnosti pořídil jeho tchán Marmaduke Wetherel, když naaranžoval pryskyřicový model, upevněný na malé dětské ponorce.

Autorství Roberta Wilsona si oba vymysleli. Wetherela si navíc měl o několik měsíců dříve najmout novinový plátek Daily Mail, aby lochneskou příšeru vystopoval. Ten toho využil a na pobřeží prý našel otisky tlap velkého zvířete, což přilákalo další zvědavce.

Otisk připomínal nohu hrocha, ve skutečnosti se jednalo o podstavec popelníku nebo stojan na deštníky. Když se o podvodu noviny dozvěděly, Wetherela úplně zavrhly.

Foto: WIkimedia Commons
Související články
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Historie
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz