Domů     Byla milenka anglického krále francouzskou špionkou?
Byla milenka anglického krále francouzskou špionkou?

„Henriettina nová služebná je stejně sladká jako krásná,“ skládá francouzský básník Charles Robinet kompliment novému přírůstku na dvoře Henrietty Anne Stuartové, vévodkyně z Orléans. Na Louise de Kérouaille je skutečně radost se podívat.

Dvacetiletá Francouzka Louise de Kérouaille (1649–1734) doprovází v roce 1670 Henriettu Anne Stuartovou, vévodkyně z Orléans (1644–1670) důvěrně přezdívanou Minette, nejmladší sestru anglického krále Karla II. Stuarta (1630–1685) a zároveň švagrovou francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715)na cestu do Doveru.

Minettiným úkolem je sjednat se svým bratrem smlouvu. Za svoji konverzi ke katolické víře získá Karel II. velkou odměnu od Francouzů. Krátce po návratu ale Henriette umírá.

Naštěstí dívka s tváří lemovanou tmavými vlasy a s výraznýma nevinnýma očima neušla pozornosti Karla II. „Chci Lousie v Anglii. Bude družkou mojí ženy Kateřiny,“ žádá Karel II. francouzskho krále. Ruka už je v rukávu.

Dívka přibude na dvůr jeho choti Kateřiny z Braganzy (1638–1705). Na krásnou cizinku, která si jejich krále rychle omotá kolem prstu, se tu ale dívají s nenávistí.

„Ta francouzská zmije,“ sykne rozčileně králova milenka Eleanor  Gwynneová (1650–1687) kdykoliv ji uvidí. Se samotnou královnou má ovšem novicka na dvoře přátelské vztahy.

Dává si pozor, aby paní z Braganzy projevovala náležitou úctu a královna to oceňuje.

Mladá Louise upoutává svými půvaby.
Mladá Louise upoutává svými půvaby.

Písemné důkazy neexistují

Mladičká Louise k velké nelibosti Karlových milenek intenzivně pracuje na tom, aby si král všímal jenom jí. Záhy se šušká i to, že je agentkou Francie na anglickém královském dvoře.

Francouzi ji prý na Karla políčili už tehdy, když cestovala se svou paní do Doveru. Žádné písemné důkazy, že plnila špionážní poslání pochopitelně neexistují, ale spousta lidí si už za Louisiina života dá dvě a dvě dohromady.

„Aby Karla zapletl do francouzských zájmů, rozhodl se Ludvík XIV. omotat ho pouty potěšení a slasti, kterým nedokázal odolat,“ míní skotský filozof David Hume (1711–1776). Angličan se chytí do léčky snadno a dámu svého srdce zahrnuje přízní.

Henrietta Anne Stuartová, vévodkyně z Orléans, uvede dívku k anglickému dvoru.
Henrietta Anne Stuartová, vévodkyně z Orléans, uvede dívku k anglickému dvoru.

Nemanželský syn

„Vy jste moje nejlepší panovnická povinnost. Na nic jsem se dneska netěšil tolik jako na vás,“ poznamenává smyslně, když si Louise v ložnici rozepíná šaty a ukazuje kyprá ňadra.

Nikdo se nediví, když mu jeho milenka povije syna, levobočka, který dostává jméno po něm, Karel Lennox  (1672–1723) a tituly vévody z Richmondu, hraběte z Darnley a lorda z Torboltonu.

Řádkou titulů zahrnuje král i svoji milenku, a tak si Louise může postupně v roce 1673 ke svému jménu připsat i baronku z Petersfieldu, hraběnku z Farehamu a nakonec i vévodkyni z Portsmouthu. Hradbu anglické nenávisti ale madame De Kérouaille neprorazí.

Jakmile vejde do místnosti, ostatní dvorní dámy ztichnou. Při pomlouvání krásné a bystré konkurentky jim ale jazyky jedou ostošest.

Louise de Kérouaille má s anglickým králem potomka.
Louise de Kérouaille má s anglickým králem potomka.

Přezdívka „baculatá“

I průměrný pozorovatel si všímá mrazivých vztahů mezi Louise a zbytkem dvora. Neujde to ani králi. „Zajistím vás pro případ, že by se se mnou něco stalo,“ navrhne své milence.

Svoje kontakty na druhé straně Lamanšského průlivu Karel II. použije k tomu, aby pro Louise v prosinci 1673 získal také titul francouzské vévodkyně d´Aubigny. „Budete se mít kam vrátit,“ poznamenává.

Teď ji ale ještě dlouhá léta bude štědře odměňovat za bohatou porci poskytované rozkoše. Její královský milenec ji přezdívá „Fubbs (baculatá)“, a když toto jméno roku 1682 přisoudí i královské jachtě HMY Fubbs, je oheň na střeše. Dvorní dámy zase mají co řešit…

Anglický král Karel II. dává přednost krásné cizince.
Anglický král Karel II. dává přednost krásné cizince.

Postará se o zpověď

Nell Gwynneová ji označuje přezdívkou „Squintabella (šilhavá kráska)“ a s narážkou na Francouzčinu katolickou víru o sobě mluví jako o protestantské kurvě. Louise a Nell spolu léta soupeří o panovníkovu přízeň. Louise je Nelliným naprostým protikladem.

Hrdá žena pyšná na svůj šlechtický bretonský původ, na druhé straně Nell, nezvedené dítě londýnských ulic. Louise ji pro její sklon neustále plakat ji překřtí na „plačící vrbu“.

A je to právě Louise, kdo se stává v boji vítězkou díky tomu, že chápe králův charakter a nálady. Dokonce se postará o to, aby nezemřel bez katolické zpovědi a uděleného rozhřešení.

I když milenka rozptyluje jeho chmury, v únoru roku 1685 král po mrtvici umírá a ukáže se, jak prorocká byla jeho slova.

Králova milenka Nell Gwynová má na hezkou Francouzku pořádný vztek.
Králova milenka Nell Gwynová má na hezkou Francouzku pořádný vztek.

Na smrtelné posteli

Silné Karlovo pouto k Louise potvrzuje i svědectví o jeho posledních chvílích. „Bratře, zacházejte dobře s vévodkyní s Portsmouthu,“ klade na srdce svému sourozenci, budoucímu králi Jakubovi II. (1633–1701).

Bývalá králova konkubína se ale přesto cítí v Anglii nepříjemně. Společně se synem se proto rozhodne  k návratu do Francie, kde vzbuzuje zvědavost. Opravdu byla francouzskou špionkou na anglickém dvoře?

Nahrává tomu skutečnost, že francouzský král Ludvík XIV. ji jednou obdaroval párem náušnic v hodnotě osmnácti tisíc liber, což byla na tehdejší dobu obrovská částka.

Platby a dárky měla dostávat také od francouzského velvyslance Karla Colberta de Croissyho (1625–1696). Ona sama ale na této téma nic neprozradí a až do konce života si uchová svoje tajemství.

Foto: Wikimedia Commons, pinterest.com
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina