Domů     Italská ostuda v Habeši: Přispěla k fiasku špatná mapa?
Italská ostuda v Habeši: Přispěla k fiasku špatná mapa?
30.12.2020

„Naše jednotky se měly spojit a nikde nikdo,“ zuří italský generál Mattheo Albertone, když dorazí na místo, které mu jeho velitel označil v mapě.  Skutečná hora Chidane Meret leží asi o 8 kilometrů jinde.

Posily jsou v nedohlednu. Hrozícímu masakru už nikdo nedokáže zabránit. 

„Nemůžeme útočit. Císařova vojska mnohonásobně převyšují naše řady. Bez potřebného zásobování ale nevydrží v terénu dlouho. Jednoho dne odtáhnou.

Stačí vyčkat,“ přesvědčuje italský velitel koloniálních vojsk v Africe Oreste Baratieri (1841–1901) svého premiéra Franceska Crispiho (1818–1901).

Marně. „Nepřipadá v úvahu. Na ofenzívě trvám,“ smete Crispi ze stolu jeho vyčkávací taktiku.

Odmítá se vzdát svého koloniálního snu v Africe. Hlavou se mu honí představy, jak si jeho země podmaní Habeš a zařadí se po bok koloniálních velmocí Velké Británie a Francie.

Habešanům ale hraje do karet početní převaha a dobrá výzbroj. Vrchní velitel italských vojsk generál Baratieri má po porážce u Amba Alagi na severu Etiopie v prosinci 1895 za úkol zachránit pošramocenou pověst Itálie.

Italský generál Oreste Baratieri odmítá útočit, ale narazí na odpor premiéra.
Italský generál Oreste Baratieri odmítá útočit, ale narazí na odpor premiéra.

Hra na nervy

Jenže Baratieri patří mezi průměrné velitele. Neví si rady s přesilou, nedokáže vytvořit účinnou strategii a přelstít nepřítele. Se svými vojsky se koncem února 1896 opevní v městečku Adwa na severu Etiopie, kde čeká na rozhodující bitvu.

Předpokládá, že etiopský císař Menelik II. (1844–1913) buď zaútočí, nebo svoji armádu stáhne. Menelik II. se ale do boje nehrne. Jde o hru nervů. Nakonec prasknou jako prvnímu Baratierovi.

29. února 1896 prohlásí, že nazítří ráno v 9.00 hodin zaútočí. „Rozdělíme vojsko na tři části, které se budou vzájemně krýt palbou a ve tvaru sloupu postupovat vpřed,“ vysvětluje svým generálům Mattheo Albertonemu (1840–1919) a Giuseppe Arimondimu (1846–1896). Rozloží na stole mapu a zapíchne prst do hory Chidane Meret. „Tady se sejdeme,“ rozhodne. Netuší přitom, že mapa neodpovídá skutečnosti…

V bitvě u Adwy dostala italská vojska pořádně na frak.
V bitvě u Adwy dostala italská vojska pořádně na frak.

Proti přesile nemají šanci

Dne 1.března 1896 ráno zavelí do útoku. Počítá s momentem překvapení, ani ten mu ale nevyjde. Etiopané už jsou vzhůru. Císař Menelik II. dobře ví, že jeho armádě hrozí vyčerpání zásob.

Skutečně plánuje se 2. března stáhnout – kdyby Baratieri vydržel pouhý den, všechno mohlo být úplně jinak.

Když ale do etiopského ležení přispěchá ráno zvěd se zprávou, že Italové se chystají k postupu, císař okamžitě přikazuje armádu rozdělit na tři skupiny a obsadit okolní svahy.

Postupující Italy tak má jako na dlani.  Jejich rozdělené oddíly nemají proti přesile sebemenší šanci. Etiopané představují obrovskou sílu, odhadem až 110 tisíc vojáků, a útočí postupně ve vlnách. Italů je sotva pětina.

K plánovanému spojení italských jednotek navíc nedojde. Každá ze tří částí armády bojuje na vlastní pěst, vzdálená několik kilometrů od sebe.

K hoře Chidane Meret se dostane jenom jedna formace, druhá se k ní snaží bezvýsledně probojovat, třetí v úzkém údolí zničí etiopská jízda.

Chybná mapa, podle které postupovali Italové.
Chybná mapa, podle které postupovali Italové.

Úspěch nevyužije

Milnikovi vojáci už v poledne donutí Italy k ústupu. „Z italské armády čítající asi 20 000 vojáků bylo 7000 mrtvých, 1500 raněných a 3000 zajatců,“ uvádí současný autor Lubor Mojdl.

Baratieri přichází o více než polovinu mužstva. Habešské ztráty činí asi 6000 mrtvých a 8000 raněných. Svůj úspěch ale etiopský císař nedokáže využít. Jeho vyhladovělé armádě se totiž už se nechce dál bojovat. Vyjednává proto příměří.

S prvním návrhem přichází italský major Tommaso Salsa (1857–1913). „Etiopie nesmí uzavřít protektorátní vládu s nikým jiným než s Itálií,“ zní jedno z navrhovaných ustanovení smlouvy. Menelika takový nápad rozčílí.

Habešský císař Menelik II. nedokáže svoje vítězství nad Italy patřičně využít.
Habešský císař Menelik II. nedokáže svoje vítězství nad Italy patřičně využít.

Padne vláda

„Dohodu o příměří vypovídám. Salsa zde zůstane jako rukojmí,“ vzkáže naštvaně Italům. Teprve po osmi měsících jednání se v říjnu 1896 rozhodnou Italové přistoupit na Menelikův požadavek uznání nezávislosti Etiopie.

U sebe má tehdy ještě 3 tisíce italských zajatců, kteří ovšem nouzí rozhodně netrpí. Dostanou výborně najíst a mají se mnohem lépe, než doma. Vykrmování zajatců ale vyjde Italy draho.

Etiopii za jejich stravu a ubytování musí poslat 10 miliónů lir. Není to ale jediná oběť, kterou musí Italové za svoji porážku zaplatit. 10. března 1896 také padne vláda premiéra Crispiho – nepřežije ostudu z porážky. Lidé na protest vyjdou do ulic.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop