Přeživší potomek pravěkých stromů dokáže odolávat nejen zubu času, ale také ztíženým životním podmínkám, choroby i škůdci jsou na něj krátcí.
Zamilovali si ho věřící v Asii, na jeho léčebný potenciál se zaměřila čínská medicína i moderní výzkum a vědci nyní odhalili tajemství jeho vitality.
Strom, známý také pod názvem jinan dvoulaločný, je opravdu výjimečný. Patří k nejstarším rostlinám na naší planetě a je vlastně takzvanou živoucí fosílií, protože jeho prapředci se na Zemi vyskytovali už zhruba před 270 miliony let.
Zajímavé přitom je také to, že se dřevina řadí mezi jehličnany, i když má listy ve tvaru vějíře.
Dlouho byl považován za vyhynulý
Jedná se o nesmírně odolný strom. V současné době je jediným zástupcem čeledi, která byla kdysi rozšířena po celém světě. Jeho množství se postupně zmenšovalo a to natolik, že se lidé po staletí domnívali, že jinan dvoulaločný ve volné přírodě zcela vyhynul.
Ukázalo se však, že dosud roste na některých místech v Číně. Tady má také dlouhou tradici pěstování, některé stromy, rostoucí okolo zdejších chrámů, jsou staré více než 1500 let.
Kvůli svému významnému postavení ve východních náboženstvích je jinan dvoulaločný hojně vysazován rovněž jinde v Asii.
O tom, jak ceněným stromem je například v Japonsku, vypovídá fakt, že je oficiálním stromem japonské metropole Tokia a symbolem tohoto města je pro změnu jeho list.
I zdejší univerzita si vybrala jako své logo dva listy jinanu dvoulaločného a taktéž univerzita v Ósace používá zjednodušenou podobu listu za stejným účelem.
Hrdina z Hirošimy
Strom je velmi přizpůsobivý a odolný. Dobře snáší městské prostředí včetně znečištění a omezeného prostoru pro růst. Jen zřídka trpí chorobami a příliš ho netrápí ani škůdci.
Extrémní příklad houževnatosti jinanu dvoulaločného lze dodnes spatřit v japonské Hirošimě, kde šestice stromů, rostoucí u chrámů do 2 kilometrů od místa výbuchu atomové bomby v roce 1945, patřila k těm výjimkám, které přežily, zatímco téměř všechny ostatní rostliny v tomto okruhu byly zničeny.
Dalším dokladem odolnosti ginkgo biloby je strom, rostoucí u šintoistické svatyně v japonském městě Kamakura, starý nejméně 500 let. V roce 2010 musel být poražen, ale na pahýlu znovu vyrašily listy.
Není divu, že stromu jsou připisovány mnohé léčebné účinky, v čínské tradiční medicíně je jinan používán po tisíce let k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a zmírňování příznaků senility.
Slibné výsledky
Jinan dvoulaločný obsahuje širokou škálu biologicky aktivních látek, z nichž mnohé mají silné antioxidační účinky, které snižují působení škodlivých volných radikálů.
Ty jsou v těle produkovány během metabolických procesů a podílejí se na vzniku řady vážných onemocnění včetně nádorového bujení, kardiovaskulárních chorob anebo problémů s imunitou. Kromě toho přispívají k urychlení stárnutí organismu.
I když mechanismus působení jinanu dvoulaločného zatím není plně prozkoumán, odborníci tvrdí, že rostlina může mít velký potenciál při léčbě řady chorob anebo v prevenci jejich vzniku.
Vědecká studie z roku 2008 například prokázala zlepšení průtoku krve v těle, výzkumy z let 2015 a 2018 ukazují, že doplňky s obsahem extraktu z listů ginkgo biloby mohou snížit úzkost a nervové napětí.
Jiné výzkumy naznačily podpůrnou funkci extraktu při onemocnění dýchacích cest a pokusy na zvířatech ukazují, že má schopnosti bojovat proti chronickým zánětům v těle. Je ještě zapotřebí dalších výzkumů, nicméně dosavadní výsledky se jeví poměrně slibně.
Nestárnoucí velikán
Vědci v loňském roce odhalili tajemství odolnosti tohoto impozantního stromu. Dokáže produkovat chemikálie, které mu pomáhají odolat chorobám i nepříznivým klimatickým podmínkám.
A na rozdíl od většiny jiných rostlin nejsou jeho geny naprogramovány tak, aby spustily neúprosný proces degenerace, když strom začíná stárnout. „Jde o druh, který nemá předem stanovený program stárnutí,“ potvrdil botanik Richard Dixon z University of North Texas v americkém Dentonu.
I když se tedy strom, který žil po staletí, může zdát zchátralý kvůli poškození mrazem nebo třeba úderům blesku, všechny procesy potřebné pro zdravý růst stále fungují.