Domů     Ginkgo biloba: Strom, který neumí stárnout
Ginkgo biloba: Strom, který neumí stárnout

Přeživší potomek pravěkých stromů dokáže odolávat nejen zubu času, ale také ztíženým životním podmínkám, choroby i škůdci jsou na něj krátcí.

Zamilovali si ho věřící v Asii, na jeho léčebný potenciál se zaměřila čínská medicína i moderní výzkum a vědci nyní odhalili tajemství jeho vitality.

Strom, známý také pod názvem jinan dvoulaločný, je opravdu výjimečný. Patří k nejstarším rostlinám na naší planetě a je vlastně takzvanou živoucí fosílií, protože jeho prapředci se na Zemi vyskytovali už zhruba před 270 miliony let.

Zajímavé přitom je také to, že se dřevina řadí mezi jehličnany, i když má listy ve tvaru vějíře.

Strom si oblíbili nejenom lidé, těší se z něj i zvířata.
Strom si oblíbili nejenom lidé, těší se z něj i zvířata.

Dlouho byl považován za vyhynulý

Jedná se o nesmírně odolný strom. V současné době je jediným zástupcem čeledi, která byla kdysi rozšířena po celém světě. Jeho množství se postupně zmenšovalo a to natolik, že se lidé po staletí domnívali, že jinan dvoulaločný ve volné přírodě zcela vyhynul.

Ukázalo se však, že dosud roste na některých místech v Číně. Tady má také dlouhou tradici pěstování, některé stromy, rostoucí okolo zdejších chrámů, jsou staré více než 1500 let.

Kvůli svému významnému postavení ve východních náboženstvích je jinan dvoulaločný hojně vysazován rovněž jinde v Asii.

O tom, jak ceněným stromem je například v Japonsku, vypovídá fakt, že je oficiálním stromem japonské metropole Tokia a symbolem tohoto města je pro změnu jeho list.

I zdejší univerzita si vybrala jako své logo dva listy jinanu dvoulaločného a taktéž univerzita v Ósace používá zjednodušenou podobu listu za stejným účelem.

Ginkgo biloba je impozantní dřevina.
Ginkgo biloba je impozantní dřevina.

Hrdina z Hirošimy

Strom je velmi přizpůsobivý a odolný. Dobře snáší městské prostředí včetně znečištění a omezeného prostoru pro růst. Jen zřídka trpí chorobami a příliš ho netrápí ani škůdci.

Extrémní příklad houževnatosti jinanu dvoulaločného lze dodnes spatřit v japonské Hirošimě, kde šestice stromů, rostoucí u chrámů do 2 kilometrů od místa výbuchu atomové bomby v roce 1945, patřila k těm výjimkám, které přežily, zatímco téměř všechny ostatní rostliny v tomto okruhu byly zničeny.

Dalším dokladem odolnosti ginkgo biloby je strom, rostoucí u šintoistické svatyně v japonském městě Kamakura, starý nejméně 500 let. V roce 2010 musel být poražen, ale na pahýlu znovu vyrašily listy.

Není divu, že stromu jsou připisovány mnohé léčebné účinky, v čínské tradiční medicíně je jinan používán po tisíce let k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a zmírňování příznaků senility.

Slibné výsledky

Jinan dvoulaločný obsahuje širokou škálu biologicky aktivních látek, z nichž mnohé mají silné antioxidační účinky, které snižují působení škodlivých volných radikálů.

Ty jsou v těle produkovány během metabolických procesů a podílejí se na vzniku řady vážných onemocnění včetně nádorového bujení, kardiovaskulárních chorob anebo problémů s imunitou. Kromě toho přispívají k urychlení stárnutí organismu.

I když mechanismus působení jinanu dvoulaločného zatím není plně prozkoumán, odborníci tvrdí, že rostlina může mít velký potenciál při léčbě řady chorob anebo v prevenci jejich vzniku.

Vědecká studie z roku 2008 například prokázala zlepšení průtoku krve v těle, výzkumy z let 2015 a 2018 ukazují, že doplňky s obsahem extraktu z listů ginkgo biloby mohou snížit úzkost a nervové napětí.

Jiné výzkumy naznačily podpůrnou funkci extraktu při onemocnění dýchacích cest a pokusy na zvířatech ukazují, že má schopnosti bojovat proti chronickým zánětům v těle. Je ještě zapotřebí dalších výzkumů, nicméně dosavadní výsledky se jeví poměrně slibně.

Listy i ovoce mohou mít léčebný potenciál.
Listy i ovoce mohou mít léčebný potenciál.

Nestárnoucí velikán

Vědci v loňském roce odhalili tajemství odolnosti tohoto impozantního stromu. Dokáže produkovat chemikálie, které mu pomáhají odolat chorobám i nepříznivým klimatickým podmínkám.

A na rozdíl od většiny jiných rostlin nejsou jeho geny naprogramovány tak, aby spustily neúprosný proces degenerace, když strom začíná stárnout. „Jde o druh, který nemá předem stanovený program stárnutí,“ potvrdil botanik Richard Dixon z University of North Texas v americkém Dentonu.

I když se tedy strom, který žil po staletí, může zdát zchátralý kvůli poškození mrazem nebo třeba úderům blesku, všechny procesy potřebné pro zdravý růst stále fungují.

Jinan dvoulaločný je krásný v každém ročním období.
Jinan dvoulaločný je krásný v každém ročním období.
Foto: https://pixabay.com
Související články
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,