Domů     Jsou zvířata praváci, nebo leváci?
Jsou zvířata praváci, nebo leváci?
4.12.2020

Dej pac!“ Kterou tlapku vám váš mazlíček asi podá? A záleží na tom? Rozhodně ano! Většina druhů zvířat se totiž dělí na praváky a na leváky podobně jako my. A jejich pozorování nám může pomoci i s pochopením této preference u lidí.

Proč vůbec existují praváci a leváci? Odpověď je třeba jít hledat daleko do minulosti – odlišná lateralita je jasná už ze statice let starých archeologických nálezů.

Již tehdy se projevuje dominance praváků, a jak je dobře známo, většinu úkonů pravé části těla řídí levá mozková hemisféra. Je to náhoda, že zrovna v ní je uloženo centrum řeči?

Pokud praváctví a leváctví souvisí s lidskou řečí, což by ostatně bylo logické, protože na jejím počátku nejspíš stojí živá gestikulace rukou, můžeme tedy zvířata rovnou vyškrtnout! Anebo raději ne?

Všechno se trochu zamotá v 70. letech minulého století, kdy britská profesorka Leslie Rogersová provádí pokus s kuřaty. Zkouší, jestli poznají zrní mezi kamínky, zatímco jim vždy stříknutím jisté látky do mozku zablokuje kognitivní funkce.

Kuřata jsou v naprosté většině zmatená jen ve chvíli, když jim onu blokovací látku píchne do levé poloviny. V případě zasažení pravé vesele zobou dál!

Mnoho papoušků prý má raději levý pařátek.
Mnoho papoušků prý má raději levý pařátek.

Sázka na jednu kartu

Jednu oblíbenější stranu si prý vybírají hlavně zvířata žijící v hejnech. Když je nutné před něčím uprchnout, všichni jedinci zahnou jedním směrem, jak je krásně vidět třeba u ryb.

Učebnicovým příkladem rybí laterality je až třímetrový plachetník, který svou čelistí do tvaru meče útočí do skupin sardinek. Někteří tak však činí výhradně zleva, zatímco jiní zprava, což je jasně poznat na tom, kterou stranu „meče“ mají opotřebovanější.

Převážně praváci jsou velryby keporkaci, kteří rádi buší pravou ploutví o hladinu. V drtivé většině pravou packou si želvy kožatky zahrabávají vajíčka do písku nebo také rouchy odstraňují překážky z cesty.

Oproti tomu velké množství leváků najdeme mezi papoušky – potravu si mnohdy přidržují právě levým pařátkem. Když se pak snaží dostat se k nějakému těžko přístupnému předmětu, většina si pomáhá pokaždé toutéž nohou, ať už je to kterákoliv. Ti, kteří nohy střídají, jsou v dosažení svého cíle většinou méně úspěšní.

Nevyhraněné veverky mají lepší nápady.
Nevyhraněné veverky mají lepší nápady.

Nestranné veverky vedou

Lateralita dělá mozek výkonnějším, protože každá hemisféra se soustředí na určité činnosti,“ tvrdí doktorka Lisa Leaverová z anglického Exeteru, která si bere do hledáčku chování veverek.

Určitým druhům prý preference jedné strany přináší výhody a třeba i pomáhá přežít, ovšem vždycky to tak jednoznačné rozhodně není!

Důkazem je rok starý experiment provedený právě na veverkách šedých. Třicet roztomilých tvorů nechá výzkumnice lovit oříšek z průsvitné trubičky. Většinou si veverky berou potravu ústy, ovšem trubička je na to moc úzká – kterou packou si asi pomohou?

Veverky jsou skutečně často výhradně levoruké nebo pravoruké, ovšem přesto jsou mezi nimi takové, které žádnou preferenci nemají. A právě ty si při vyprošťování oříšku počínají jaksi nápaditěji!

Není to podobné jako u lidí? Že ti nevyhranění, ani leváci, ani praváci, bývají někdy pouvažováni za kreativnější?

Mezi šimpanzi je asi 70 % praváků, tedy méně, než mezi lidmi.
Mezi šimpanzi je asi 70 % praváků, tedy méně, než mezi lidmi.

Leváci samci, pravačky samice

Vědce zajímají samozřejmě i naši příbuzní lidoopi. Praváci převažují například u šimpanzů a náhoda to není. Moderní zobrazovací metody u nich skutečně ukazují větší aktivitu v levé mozkové hemisféře, podobně jako u lidí.

Praváci jsou prý zpravidla koně, podle dominantního směru otáčení, a také polární medvědi podle způsobu zabíjení potravy.

Zajímavá situace však nastává u koček. Když šikovnost jejich tlapek před časem zkoumají vědci z Královské Univerzity v Belfastu, zjistí, že pokud mají kočky z úzkého otvoru vyšťourat potravu, používají mnohem častěji pravou packu. Ovšem kocouři levou!

Když poté podobný pokus proběhne i u psů, dopadne to naprosto stejně. I když výjimky jsou jako všude samozřejmě pravidlem…

Otestujte svého psa

Nevíte, jestli je váš pes levákem, nebo pravákem? Hoďte mu jeho oblíbenou hračkou k okusování Nepřidržuje si ji náhodou tlapkou? A kterou více?

Na vrtění ocasem moc nehleďte, to s tím údajně nesouvisí. Na pravou stranu vrtí psi veselí, na levou naopak ti ustrašení a ve stresu.

Dejte svému čtyřnohému příteli vedle sebe dvě misky s jídlem. Ze které začne žrát? Když zkouší podobný experiment vědci z České zemědělské univerzity v Praze a z Duisbursko-Essenské v Německu, dopadne to vcelku nečekaně.

Některé plemena totiž umístění misky napravo nebo nalevo příliš nezajímá – vyberou si však pokaždé tu, která směřuje na sever!

Jedna teorie tvrdí, že psi jsou leváci, zatímco fenky praváci. Vždy to ale platit nemusí.
Jedna teorie tvrdí, že psi jsou leváci, zatímco fenky praváci. Vždy to ale platit nemusí.
Foto: Wikipedia, Pinterest
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina