Domů     Skafandr: Nejluxusnější oblek na světě?
Skafandr: Nejluxusnější oblek na světě?
19.11.2020

Slavnostní šaty oblékáme, aby nám to slušelo, bundu, aby nám nebyla zima, a skafandr, abychom přežili! Co všechno musí umět, aby zvládl tuto nejvýsostnější funkci? A jak bychom se v něm asi cítili na případné cestě do vesmíru?

V kosmické lodi nebo v prostorách Mezinárodní vesmírné stanice jsou astronauti před hrozbami vesmíru chránění. Uvnitř jsou nasimulovány podobné podmínky, jako máme na Zemi.

Jakmile je však třeba vystoupit ven, bez obřího skafandru zvaného EVA (Extra-Vehicular Activity) nemůžete ani na krok!

Jako v nafouknutém balónu

Ve vesmíru jsme především mimo dosah zemské atmosféry. A bez atmosféry není tlak! Jak je známo, s klesajícím tlakem klesá teplota varu kapalin – začala by se nám tedy doslova vařit krev v žilách?

I pokud by k tomu nedošlo, minimálně by se nám odpařila veškerá vlhkost z povrchu těla. Ještě větší hrozbu pak přestavuje plyn v plicích, který se ve vakuu začne rozpínat a hrozí jejich protržení! Ve skafandru tedy musí být uměle udržován ideální tlak. Uvnitř si budete připadat asi jako ve správně nafouknutých pneumatikách.

Skafandr zajišťuje vhodné podmínky zhruba na 8,5 hodiny. Bez něj bychom ve vesmíru přežili asi 15 vteřin.
Skafandr zajišťuje vhodné podmínky zhruba na 8,5 hodiny. Bez něj bychom ve vesmíru přežili asi 15 vteřin.

V klidu dýchejte

Zadržet dech ve vesmíru rozhodně nezkoušejte. Právě tehdy by vám nadouvající se plíce mohly prasknout. Skafandry si naštěstí s dýchaním poradí a většina z nich z důvodu nízkého tlaku zásobuje astronauta rovnou čistým kyslíkem.

Zásoby kyslíku si ponesete v jakémsi batohu na zádech nazývaném PLSS (Portable Life Support System), který obsahuje také zdroj pro chladící systém či nádrž na odběr oxidu uhličitého z vydechované vzduchu. Kdyby se vám ho v helmě nahromadilo příliš, může vás to zabít!

Zima rozhodně nebude!

Vesmír je plný teplotních extrémů. Ovšem ve volném prostoru se díky reliktnímu záření zbylém po velkém třesku udržuje stálých 2,7 kelvinů, tedy -270 °C! Mrazu se však nemusíte bát, dokonalou tepelnou izolaci zajišťuje mnoho vrstev speciální materiálů.

Paradoxně vás ve skafandru potrápí spíše horko, které vytváříte si svým vlastním pohybem. Nadměrným pocením může snadno dojít k dehydrataci, a proto je nutné chlazení.

Dříve se ve skafandrech používaly jakési větráčky, dnes je uvnitř vetkaná síť trubek naplněných vodou. Od přehřívání má pomoci i fakt že je skafandr bílý.

Cena skafandru určeného pro výstup do volného kosmického prostoru dosahuje až 270 milionů korun.
Cena skafandru určeného pro výstup do volného kosmického prostoru dosahuje až 270 milionů korun.

Ochrana před vetřelci

Stoprocentní „nic“ zas ve volném kosmickém prostoru není. Mimo ochranná křídla atmosféry všude kolem létá spousta mikrometeoritů, běžně dosahujících rychlosti kulky! Neprostřílí vás tedy skrz naskrz?

Žádný strach, skafandr je vyroben ze směsi superodolných materiálů. A co nebezpečná radiace? Vrchní vrstva obleku by měla smrtící paprsky alespoň částečně odrážet, na helmě může mít tuto funkci například tenká průhledná vrstva zlata.

Něco na tělo

A co si obléci pod ten obří krunýř? Vlastní spodní prádlo ani náhodou! Součástí skafandru je speciální vnitřní vrstva , doslova prošpikovaná chytrými funkcemi.

Je v ní nejen síť hadiček pro regulaci tělesné teploty, ale také třeba zařízení pro sběr moči, senzory pro monitoring základních tělesných funkcí či systém pro přísun pitné vody.

Některé výpravy mimo vesmírnou stanici trvají i 8 hodin, za tu dobu budete mít jistě žízeň, ale také možná i hlad. V helmě je ukryté i malé občerstvení v podobě cereální tyčinky – musíte jí ale sníst celou najedou, jinak by vám kolem hlavy poletovaly drobky!

Pod skafandr se obléká speciální spodní prádlo plné přípojů a hadiček.
Pod skafandr se obléká speciální spodní prádlo plné přípojů a hadiček.

Oči a srdce

Ať už chcete vidět na opravu přístroje na vesmírné stanici, nebo se jen kochat úchvatným pohledem na modrou planetu, musíte mít správnou přilbu.

Hledí z odolného polykarbonátu je zbarvené proti odleskům, má odmlžovací systém a jsou v ní i zabudována světla, která poslouží jako baterka. Nechybí samozřejmě sluchátka s mikrofonem, pomocí nichž astronaut komunikuje s okolím.

Srdcem celého skafandru je ale ústřední ovládací panel DCM (Display and Control Module), tedy krabička plná displejů a spínačů umístěná na břiše, která kontroluje všechny funkce. A jak na ni vlastně uvidíme? Pomocí zrcátek umístěných na rukávech.

Jakou velikost?

Astronauti mají různé konfekční velikosti a pro každého se nový skafandr určený k výstupu rozhodně nevyrábí. Jak to tedy vyřešit, aby každému padl?

Skafandry s názvem EMU, které se v současnosti používají na Mezinárodní vesmírné stanici, se právě z tohoto důvodu skládají z několika různě kombinovatelných. Přesto však může být správná velikost velkým problémem.

Když mají v březnu 2019 poprvé v historii vystoupit do volného kosmu dvě ženy, pro obě skafandr ve vhodné velikosti není k dispozici! Christina Kochová (*1979) si tak musí na svoji příležitost půl roku počkat.

Všechny klíčové funkce řídí ovládací panel na břiše.
Všechny klíčové funkce řídí ovládací panel na břiše.

Uf, to je tíha!

Kdybyste si skafandr používaný na Mezinárodní vesmírné stanici oblékli na Zemi a stoupli si na váhu, k vlastní hmotnosti se vám připočte ještě 127 kg!

Ve vesmíru ve stavu mikrogravitace to naštěstí nepocítíte, ale rozhodně to neznamená, že v něm budete jen tak s lehkostí poskakovat.

Pro pohyb v neohrabaném obleku absolvují astronauti náročný trénink, a aby v něm vůbec mohli chodit či hýbat rukama, jsou uvnitř ukryté různé pomocné klouby. Pohyblivost je jednou hlavních met pro vývoj skafandrů k budoucí kolonizaci vesmírných těles.

Na dlouhodobý pobyt na Měsíci či na Marsu rozhodně bude třeba něco pohodlnějšího.

Foto: Nasa.gov, Wikipedia, Pinterest
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno