Domů     Pronásledovali rodinu Tomáše Garrigua Masaryka kvůli Hilsneriádě?
Pronásledovali rodinu Tomáše Garrigua Masaryka kvůli Hilsneriádě?
14.11.2020

Vražda mladé švadlenky na jaře roku 1899 vzbudí v Čechách vášně. Česká veřejnost má jasno: Vrahem je Žid Leopold Hilsner. Presumpce neviny neexistuje.

Dokonce i hlavní žalobce případu Karel Baxa se později nechává slyšet, že “aféra napomůže emancipaci českého národa z područí židovského kapitálu.

Na Bílou sobotu 1. dubna 1899 je v lese u Polné na Českomoravské vysočině objeveno tělo zavražděné Anežky Hrůzové (1879–1899). „Znásilněna nebyla. Někdo ji osmkrát uhodil do hlavy. Patrně kamenem. Je patrná rýha na krku po škrcení.

Dále řezná rána hrdle,“ tak zní výčet při posmrtném ohledání lékařem. „Příčina smrti vykrvácením,“ konstatuje lékař. Jenže kolem těla je velice málo sražené krve. Musela jí ztratit daleko víc! A právě tohle rozpoutá další události. Sousedi mají brzy jasno.

Je to košer porážka a má ji na svědomí ve vesnici nepříliš oblíbený Leopold Hilsner (1876–1928). Stačí pár nepřímých svědectví a všichni ukazují na něj. 4. dubna 1899 ho zatkne policie.

Několik lží, kterých se dopustí u výslechu, se obrací proti němu. V Polné se zvedne vlna protižidovských nálad, kterou musí krotit narychlo přivolané policejní posily.

Lidé mají okamžitě jasno: Anežku zabil neoblíbený Leopold Hilsner.
Lidé mají okamžitě jasno: Anežku zabil neoblíbený Leopold Hilsner.

Soudní síň praská ve švech

Po týdnu u soudu v Kutné Hoře začne proces s obviněným. Lidé mohou otevřeně ventilovat svoje protižidovské nálady. Z vraždy se stává celostátní aféra.

Právním zástupcem Anežčiny matky Marie Hrůzové se stává Karel Baxa (1863–1938), který je zároveň hlavním žalobcem. „Je znám motiv vraždy a pravá příčina smrti!“ rozohňuje se v soudní síni.

Má jasno – Židé zabili křesťanskou dívku, protože potřebovali její krev! Nepomůže ani, když právník a obhájce obžalovaného Zdenko Auředníček (1864–1932) nabídne soudu stanovisko odborníků, kteří označí rituální vraždu za pověru.

„To pan obhájce hovořil na jednání soudu o rituální vraždě,“ usmívá se Baxa. Hilsner se dokonce jednou k činu přizná, když se ocitne pod tlakem spoluvězňů. Pak ale všechno odvolá. Jenže porota už má, co potřebuje. „Vinen spoluúčastí na vraždě,“ zní rozsudek.

Nesmí tu padnou slova o rituální vraždě. „Odsuzuje se k trestu smrti oběšením,“ ozve se v soudní síni.

Karel Baxa se stane právním zástupcem žalující strany.
Karel Baxa se stane právním zástupcem žalující strany.

Protest proti pověrám

Kdo se ale s výsledkem procesu nesmíří je univerzitní profesor Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937). Na problém ho upozorní Siegfried Münz, jeho posluchač z Vídně:

„Milý pane profesore, jak vysvětlíte, že všechny vaše, i liberální noviny rozhlašují pověru o rituální vraždě?“ píše mu. TGM vyvrací, že všichni Češi jsou antisemité a protižidovské nálady kritizuje.

Jeho dopis vyjde ve vídeňských novinách Neue Presse a reakce na sebe nenechají dlouho čekat. „O samotného Hilsnera mi nejde… Jako povaleče ho odsuzuji…

nedivil bych se, že lidé věří báchorkám o podkošerování křesťanských panen, ale děsí mne, že se na nich může stavět vyšetřování,“ vysvětluje Masaryk svůj postoj. Jede se podívat na místo činu do Polné, studuje soudní spisy.

Připravuje rozbor celého případu, který publikuje v deníku Pager Tagblatt po názvem „O potřebě revidovati proces polenský.“

Aktéry aféry dobový tisk srovnává s Dreyfussovovu aférou.
Aktéry aféry dobový tisk srovnává s Dreyfussovovu aférou.

Nenávist se dá krájet

Jenže všichni zuří. „Zkonfiskuje náklad,“ přikazuje státní zastupitelství, aby vydání deníku zmizelo ze světa. Masaryka neodradí. K uveřejnění textu dojde díky interpelaci v rakouském parlamentu. Nenávist vůči Masarykovi se dá doslov.

V novinách se veřejnost dočte, kde Masarykovi bydlí a kam vedou okna jejich bytu. „Zasloužil bys Masaryčku, jít s Hilsnerem na houpačku,“ ozývá se pod okny posměšná říkanka. Trpí i Masarykova rodina.

Jeho synovi Janu Masarykovi (1886–1948) je tehdy třináct let.

„Týdny, kdy ho do školy musel vodit starší bratr, aby tak zabránil Janovu napadání a bití, v mladším synovi upevnily pocit, že rodina žije v ghettu, nenormálně a že tím, kdo je za to odpovědný je otec,“ píše současný novinář Pavel Kosatík.

Na druhou stranu je ale Jan později na tátův postoj pyšný:

„Kdyby můj táta neudělal ve svém krásném životě nic jiného, než že se zastal chudáka Hilsnera, byl by pro mne pořád nejslavnější člověk na světě.“ Izolovaná se cítí i malá Olga Masaryková (1891–1978).

Protestující nakonec vyhodí Masarykova manželka Charlotta.
Protestující nakonec vyhodí Masarykova manželka Charlotta.

Demonstranty vyhodí manželka

Dokonce ani sám Masaryk není vůči protižidovským náladám imunní, jak jeho slovy přiznává spisovatel Karel Čapek (1890–1938) ve svých Hovorech s TGM: „Kdyže jsem v sobě překonal ten lidový antisemitismus?

Panáčku, citem snad nikdy, jen rozumem; vždyť vlastní matka mě udržovala v krevní pověře…“  Pověrám se ale brání, a tak ho neskolí ani když mu zůstane jenom pár nejvěrnějších přátel, nebo když novinové titulky křičí do světa:

„Platí ho Židé!“ nebo když se studenti na Karlově univerzitě rozhodnou bojkotovat jeho přednášky. Pískají a pokřikují. TGM napíše na tabuli: „Budu vždy bez diplomacie hájit svobodu myšlení a cítění.“ Jindy dorazí studenti až k jeho bytu.

Tentokrát je k odchodu vyzve Masarykova žena Charlotta (1850–1923).

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno