Domů     Francouzi udělali námořní výpravu natruc
Francouzi udělali námořní výpravu natruc
19.10.2020

Francouzský král František I. si čte zprávu mořského vlka Verazzanna o objevech nových zemí. „Můžeme se směle zařadit po bok Španělů a Portugalců,“ poznamená s uspokojením. Dosud se přitom zdálo, že náskok dvou námořních velmocí nedokáže dohnat.  

Prvenství v zámořských objevech drží Portugalci díky princi Jindřichovi (1394‒1460), mladšímu bratrovi krále Eduarda I. (1391‒1438). Jindřich sní o nalezení námořní trasy do Indie. Portugalcům by se tak otevřela cesta k výnosnému obchodu s kořením.

I otrlí námořníci se ale bojí dlouhé cesty. „Na jihu se mořská voda vaří a sluneční paprsky sežehnou kůži až zčerná,“ říkají pověry. „Není to pravda,“ dodává jim Jindřich odvahy. Neuplyne rok, aby na širé moře na své náklady neposlal jedno nebo dvě korzárská plavidla.

Vyplácí se to. Portugalci ovládnou Kanárské ostrovy, Madeiru, Azory i Kapverdy. Roste jim ovšem konkurence. 

Francouzský král František I, je nakonec spokojený. I on pošle mořské vlky za oceán.
Francouzský král František I, je nakonec spokojený. I on pošle mořské vlky za oceán.

Spory o ostrovy 

Španělé nezůstávají pozadu. I jejich lodě brázdí Atlantik. Zajímají se hlavně o Kanárské ostrovy, které už roku 1344 získal jako papežské léno kastilský infant Luis de la Cerda (1291‒1348). S Portugalci se neustále dohadují, komu ostrovy náleží.

Situace se vyhrotí roku 1449, kdy král Jan II. Kastilský (1405‒1454) propůjčuje část západoafrického pobřeží a jeden z Kapverdských ostrovů jako léno. „Je to zásah do našich práv potvrzených Svatým otcem,“ zuří Portugalci. Papežovi Sixtovi IV. (1414‒1484) nezbývá než uklidnit výbušnou situaci.  

Jan II. Kastilský propůjčí část dobytých držav jako léno a způsobí tím rozbroje.
Jan II. Kastilský propůjčí část dobytých držav jako léno a způsobí tím rozbroje.

Dělí se sféry vlivu 

Obě znesvářené strany usedají k jednacímu stolu a výsledkem diskusí se stává smlouva uzavřená 4. září 1479 v portugalském Alcáçovasu.

Zájmové sféry se dělí. Vše, co leží na jih od Kanárských ostrovů, připadá Španělům, Kapverdy, Azory i Madeira Portugalcům. Sixtus IV. všechno potvrdí bulou Aeterni regis roku 1481. Španělům se tím ale uzavírá cesta na jih.

Hledat novou lodní trasu do Indie mohou jedině západním směrem. Dávají si v tom na čas, až bude příznivější politická situace. Ke zklidnění přispěje roku pád Granady, poslední bašty islámu na Pyrenejském poloostrově, i nové spojenectví s Francií. 

Dobyvatelé se předhánějí v tom, kdy kam doplují a kolik pevniny obsadí.
Dobyvatelé se předhánějí v tom, kdy kam doplují a kolik pevniny obsadí.

Žádají papeže o pomoc  

Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (1451‒1506) pak dostává zelenou ke své plavbě.

Když se ale v březnu roku 1493 vrací ze své výpravy, přimíchá tím jenom oleje do ohně. „Je vyloučené, že dosáhl Asie,“ zpochybňují jeho tvrzení o nově objevené zemi Portugalci.

Přesto se ale bojí svých konkurentů. „Svoje objevy učinil na cestě do Indie, která náleží nám,“ klade si portugalský král Jan II. (1455‒1495) nároky na Kolumbovy objevy a odkazuje přitom na bulu Aeterni regis. Španělští vládci Ferdinand Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504), nelení a žádají papeže Alexandra VI.  (1431‒1503), aby potvrdil jejich výsadní právo na území Nového kontinentu – Ameriky.  

Portugalský kartograf Duarte Pacheca Pereira se při jednáních ukáže jako tvrdý protivník.
Portugalský kartograf Duarte Pacheca Pereira se při jednáních ukáže jako tvrdý protivník.

Jednat se musí tvrdě  

I další svatý otec se ochotně ujímá jednání, které má vést ke smíru. „Zavážete-li se ke křesťanské péči o duše domorodců, vyhovím vašemu přání,“ vzkazuje Alexandr IV. Jeho  Bula Inter caetera vydaná 4. května 1493 říká, že španělským územím je veškerá pevnina a moře 270 mil západně od Kapverd.

Portugalci ale vidí rudě. Na jednání pošlou svého kartografa Duarta Pachecu Pereiru (1460‒1533), který trvá na jejich požadavcích.  Nakonec slaví úspěch – v Tordesillaské smlouvě ze 7. června 1494 je hraniční čára ještě o 100 mil dále. Šlo Portugalcům o princip, když dosáhli tohoto posunutí směrem na západ, anebo již tušili, že tam někde leží nová země, tedy Brazílie, kterou objevili o šest let později v roce 1500?, ptá se současný francouzský historik Marc Ferro.

Portugalci zřejmě už něco tušili. Kromě dosud neobjevené země jim zůstala i tzv. východní cesta do Indie. Španělé se smlouvou vzdávají kolonizačních snah na africkém území.  

Benátský mořeplavec Giovanni da Verrazzano vztyčí v Novém světě fracnouzskou vlajku.
Benátský mořeplavec Giovanni da Verrazzano vztyčí v Novém světě fracnouzskou vlajku.

Zpochybňované dědictví 

Brzy ale do sporů o vliv vstoupí i třetí hráč. Od roku 1492 až do roku 1524 se Francie, alespoň oficiálně, držela stranou objevitelských a dobyvatelských podniků.

Františkovi I. však bylo solí v očích, že moc jeho rivala Karla V. po dobytí Mexika tolik vzrůstá, píše francouzský spisovatel Jules Verne (1828‒1905). Francouzský král František I. (1494–1547) krátce po své korunovaci roku 1515 adresuje španělskému králi Karlovi V. (1500–1558) list, v němž ho žádá, aby dokázal, že on a portugalský král Manuel I. jsou skutečnými dědici nově objevených území. Ti ale ze svých pozic neustoupí.

Proto František I. roku 1523 osloví mořeplavce, Benátčana Giovanniho da Verrazzana (1485–1528), aby připravil objevitelskou výpravu. Brzy zavlaje v pobřežních vodách Nového světa i francouzská vlajka.  

Foto: pnterest.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy v Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
reklama
lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla