Domů     Pozor na klíště! Nebezpečí létem zdaleka nekončí!
Pozor na klíště! Nebezpečí létem zdaleka nekončí!
29.9.2020

Tento nepříjemný parazit nás bohužel neohrožuje jen během letních prázdnin, jak si často myslíme. Aktivita klíšťat, a tedy možnost nákazy člověka klíšťovou encefalitidou a dalšími nemocemi trvá od počátku teplých jarních dní až do konce října. Pokud je teplé zima, mohou dokonce hrozit i později.

Pokud zrovna nemrzne a země není pokryta sněhem, vždy hrozí riziko, že chytíme klíště. I když je v létě toto nebezpečí nejvyšší, trvá téměř po celý rok.

Český hydrometeorologický ústav proto pravidelně vydává předpověď aktivity klíšťat, která aktuální riziko napadení tímto parazitem ukazuje.

Mráz, nepřítel klíšťat

Pokud počasí klíšťatům přeje, mohou vykazovat zvýšenou aktivitu také v březnu a listopadu, a proto se předpověď hydrometeorologického ústavu o tyto dva měsíce prodlužuje.

Po zbytek roku, tedy v období prosinec až únor, je nebezpečí přisátí na člověka či zvíře minimální. Pokud celý den mrzne nebo je země pokryta sněhem, je prakticky nulové.

Parazit pod lupou

Věděli jste, že klíště není brouk, ale příbuzný pavouků? Možná toho o klíštěti nevíte mnohem víc. Poznat nepřítele je přitom klíč k účinné ochraně. Ixodes ricinus, tedy klíště obecné, patří do skupiny pavoukovců, tedy mezi pavouky, štíry, sekáče a roztoče.

Svědčí o tom už první pozornější pohled na jeho tělo. Malý parazit má totiž čtyři páry nohou, zatímco hmyz jen tři páry. Nohy klíštěte jsou pokryté drobnými chloupky a zakončené malým drápkem.

To roztoči výrazně usnadňuje přichycení na trávu a jinou vegetaci a samozřejmě i na procházející kořist.

Klíště je spíše podobné pavoukům.
Klíště je spíše podobné pavoukům.

Chobotek v akci

Tělo klíštěte se skládá z hlavové části a vlastního těla. Hlavovou část tvoří dvě makadla (palpy), dvě klepítka (chelicery) a chobotek (hypostom).

V okamžiku nalezení vhodného místa pro přisátí klíště roztáhne makadla a vysune klepítka, kterými se zachytí v pokožce a poruší kožní kryt. Klíště poté začne klepítka zatahovat zpět, čímž velkou silou vtlačí do ranky chobotek.

Proč bodnutí nebolí?

Ten je opatřený dozadu otočenými zoubky (podobně jako rybářská harpuna), které znesnadňují vytažení roztoče z kůže. Parazit navíc vylučuje sliny vytvářející v okolí chobotku „cementovou“ vrstvu, která znesnadňuje odstranění klíštěte.

Sliny dále zabraňují srážení krve a usnadňují klíštěti sání. Na rozdíl třeba od slin komárů však neobsahují látky způsobující otok a svědění.

Jak útočí?

Proti například komárovi má klíště značnou nevýhodu v tom, že nemůže létat. Muselo si tedy vytvořit vlastní taktiku při „honu“ na hostitele. Jeho předností je především nepatrná velikost a uzpůsobení těla.

Při číhané na teplokrevného hostitele vyleze klíště nejčastěji na vrcholek stébla trávy, kde se zachytí zadníma nohama a trpělivě čeká. Orientuje se pomocí chemických čidel pro oxid uhličitý, která má umístěna na předním páru nohou.

Ty má roztažené ve vzduchu před sebou a vyčkává, až trávou projde zvíře nebo člověk.

Sice neumí létat, ale při první příležitosti se na kořist nasaje.
Sice neumí létat, ale při první příležitosti se na kořist nasaje.

Kde hrozí nebezpečí?

V ten okamžik se přichytí a dříve nebo později si na jeho těle najde vhodné místo k přisátí. Z toho vyplývá, že riziko chycení klíštěte je především na travnatých místech, nejčastěji v lese.

Tito paraziti na člověka tedy nepadají shora ze stromů, jak si mnozí lidé představují. Sliny klíšťat fungují jako lepidlo, díky kterému se parazit lépe usadí na pokožce. Obsahují navíc speciální látky, které místo přisátí umrtví, aby kousnutí nebylo cítit. Nemusí se tedy obávat, že bychom po něm plácli jako po komárovi.

200x zvětší velikost

Hladový dospělý jedinec je přitom menší než sezamové semínko a snadno ujde pozornosti. Při sání krve dokáže klíště zvětšit svůj objem více než 200x. Po nasátí pak dosahuje velikosti jednoho centimetru a více.

V tomto případě však už klíště může přenést na svou kořist infekční onemocnění, nejčastěji klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu.

Svůj objem dokáže klíště zvětšit asi 200x.
Svůj objem dokáže klíště zvětšit asi 200x.

Pozor na novou nemoc!

V klíšťatech byl nedávno objeven nový mikroorganismus, který způsobuje závažnou infekci. Ta je velmi nebezpečná pro osoby s oslabenou imunitou. Tento nově objevený patogen byl nazván Candidatus Neoehrlichia mikurensis a napadá cévní výstelku.

Způsobuje vážné zdravotní komplikace spojené s poruchami oběhového systému, vysokými horečkami a bolestí svalů a kloubů.

Přináší smrt

Onemocnění bylo objeveno teprve v roce 2010 a je zvláště nebezpečné pro osoby se sníženou obranyschopností, tedy pro pacienty s autoimunitními nemocemi, poruchami krvetvorby, onkologické pacienty, pacienty bez sleziny nebo po transplantacích.

Neoehrlichióza byla ale popsána i u naprosto zdravých osob. Jeden takový případ skončil dokonce úmrtím pacienta.

Proti klíšťové encefalitidě se dá očkovat.
Proti klíšťové encefalitidě se dá očkovat.

Podceňovaná hrozba

Hlavní nebezpečí této nemoci spočívá v tom, že pokud není správně diagnostikována, může být považována za hematologické či autoimunitní onemocnění nebo nesouvisející cévní příhodu. To pak může vést k nesprávné léčbě.

Pokud je neoehrlichióza správně diagnostikována, léčba je poměrně jednoduchá. Nejvyšší výskyt infikovaných klíšťat je ve střední Evropě včetně České republiky. Ze vzorků analyzovaných v roce 2018 bylo téměř 6 % klíšťat přenašeči neoehrlichie.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn