Domů     Masakr v Tušti: Dobíjeli Češi své sousedy rýčem?
Masakr v Tušti: Dobíjeli Češi své sousedy rýčem?
11.9.2020

Z mrchoviště na okraji jihočeské vsi se ozývají výstřely. Je květen 1945 a místní se na vlastní pěst vypořádávají s těmi, kdo se za války přihlásili k německé národnosti.

Ačkoliv zde žijí věky a svým sousedům za celou dobu války neuškodili, 14 tušťských občanů, včetně dvou žen, bylo nuceno vykopat si vlastní hrob. V něm pak všichni skončí s kulkou v týlu.

„Zastavit, stát!“ rozkazuje americký generál George S. Patton (1885–1945) svým mužům po osvobození západu Čech. Dál už podle demarkační linie, ujednané se Sověty, nesmí ani krok.

Americké jednotky se v tu chvíli nachází jen asi 35 kilometrů od jihočeské obce Tušť. Do vsi na Vitorazsku namísto nich o pár dní později (8. května 1945) vpochodují jednotky II. ukrajinského frontu Rudé armády.

Boje v okolí sice pokračují ještě přes týden, v Tušti už se ale správy ujímají místní obyvatelé, samozřejmě ti, kteří se hlásili k české národnosti.

Okamžitě se též utvoří polovojenské gardy, které za dohledu Rudé armády začnou provádět represe proti zdejším „cizákům“. Obyvatelé, kteří se za války přihlásili k německé národnosti, dostávají strach a někteří ze zoufalství sáhnou k sebevraždě.

K vysídlení Němců položily právní základ dekrety prezidenta Edvarda Beneše.
K vysídlení Němců položily právní základ dekrety prezidenta Edvarda Beneše.

Hledají se viníci

Hlavním iniciátorem stíhání Němců na Vitorazsku se stane bývalý pracovník na železnici a člen komunistické strany, Václav Maxa. Tento tušťský rodák strávil tři roky v koncentračním táboře Terezín.

Po návratu domů se okamžitě stane vlivným členem okresního Národního výboru v Třeboni a vehementně na výbory tlačí, aby sestavovaly jmenné seznamy občanů, kteří se dopustili „národní zrady“.

O tom, že podle spisů českobudějovické stanice gestapa se zde za celou dobu války nevyskytl jediný udavač či agent, nemá ponětí.

Netrvá to dlouho a ve spolupráci s partyzánským oddílem plukovníka Vladimíra Hobzy (1982–?) dojde k odsunu možná až 5 tisíc lidí z Vitorazska. Ne vždy jde ale jen o vyhnání za hranice…

Oblast Vitorazska znázorněná (červeně) na mapě České republiky.
Oblast Vitorazska znázorněná (červeně) na mapě České republiky.

Soudní divadlo

„Už dost, dost. Přiznávám se, k čemu jen chcete,“ sténá v bolestech muž a jeho trýznitel do něj konečně přestává bít železnou tyčí. Své doznání pak stvrdí podpisem stručného prohlášení, v němž se přiznává ke zradě republiky a uznává, že si zasluhuje smrt.

Maxa věří, že mučením vynucená přiznání budou jeho trumfem během lidového soudu, který v obci svolává na večer 24. května. K jeho rozčarování se ale většina ze zasedajících soudců proti vzneseným obviněním postaví.

Pak ale podle jednoho z nich „Maxa bouchl do stolu a hlasitě ostatním vyhrožoval, že kdo se záměrem občany popravit nesouhlasí, půjde s nimi“. Zastrašení funguje a životy 14 tušťských obyvatel jsou tímto zpečetěny.

Sami si kopou hrob

Už je skoro půlnoc, když ze sklepa místní školy vychází průvod lidí svázaných jedním provazem. Někteří sotva jdou, jak jsou dobití od nelidského mučení. Jejich věznitelé je dovedou až k jámě na okraji vsi.

Vykopali ji místní děti, kterým řekli, že tam budou střílet koně. Žádní koně. Odsouzeným rozdají lopaty, aby svůj hrob ještě více vyhloubili.

Pak je rozestaví kolem jámy a místní občan František Říha mladší samopalem začne střílet jednoho po druhém do hlavy. Při každém stisknutí kohoutku svou oběť navíc skopne do díry.

Nemíří ale přesně a někteří popravení se ještě když je zasypávají derou z posledních sil z jámy. Na takové čekají rány lopatou či rýčem.

Partyzánský plukovník Hobza vedl odsun nepohodlných z Vitorazska.
Partyzánský plukovník Hobza vedl odsun nepohodlných z Vitorazska.

Kulka za rodinné spory

Poslední obětí se stane 36letá Olga Vlčková. Na ni Říha během popravy řve, že to má za to, že se hádala se svým otcem.

Až dosud ostatní popravě pouze přihlížejí, v případě Vlčkové však Hobzovy partyzáni ucítí šanci na to si také zastřílet a zatímco Říha ženě míří na týl, ozbrojenci jí, podle pozdější exhumace, rozstřílí pánev.

Čtrnáct jmen. Pamětní deska věnovaná obětem tušťského masakru.
Čtrnáct jmen. Pamětní deska věnovaná obětem tušťského masakru.

Mezi mrtvými skončí i německý starosta Leopold Hofhansl, který nejenom, že nikoho neudal, ale dokonce prý „některá udání stopil a zabránil perzekuci spoluobčanů“. Po popravených zbude 10 vdov a 20 sirotků.

Partyzáni z Tuště vyženou dalších 120 lidí. Jejich domy pak ozbrojenci vyrabují a všechno cenné si odvezou. Opuštěný nemovitý majetek připadne Čechům, kteří v obci zůstali, včetně těch, kteří mají na rukou krev předchozích vlastníků.

Foto: Reddit.com, Rozhledy2010.blogspot.com, Ceskatelevize.cz
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn