Jeho účinky znali už domorodí Indiáni. Do šťávy si namáčeli šípy, aby znásobili jejich smrtící sílu. A pokud chtěli své zajatce rafinovaně mučit, přivázali je k tomuto stromu.
Bylo to kruté utrpení, protože už i pouhý kouř z hořícího dřeva může způsobit vážné zdravotní prolémy.
I v našich luzích a hájích lze najít pořádně jedovaté rostliny. Není to však nic proti stromu, jehož španělský název zní árbol de la muerte neboli strom smrti.
Jak toto jméno napovídá, nebude to žádná nevinná dřevina, ale pořádně nebezpečný zabiják.
Pochází z tropických částí jižní Severní Ameriky, střední Ameriky, Karibiku a severní části Jižní Ameriky a jeho botanické pojmenování je mancinella obecná (Hippomane mancinella). Podle Guinnessovy knihy rekordů je nejnebezpečnějším stromem na světě.
Jedovatý skrz naskrz
Své o tom ví britská turistka Nicola Striklandová, která se během dovolené na karibském ostrově Tobago v roce 1999 setká s ničivou silou smrtícího ovoce.
Hned první den najde na pláži opadaná sladce vonící zelená “jablíčka” a spolu s přítelem se rozhodnou je ochutnat. Brzy se však přesvědčí o tom, jak pošetilý nápad to byl.
Za několik okamžikou příjemnou chuť vystřídá pálivá bolest a pocit staženého hrdla, který se postupně zhoršuje tak, že sotva mohou polykat. Všechny části mancinelly jsou totiž velmi jedovaté.
„Interakce s jakoukoli částí tohoto stromu a její požití mohou být smrtelné,“ varují přitom odborníci z Florida Institute of Food and Agricultural Sciences.
Nebezpečný úkryt
Mancinella obecná patří k velkému a rozmanitému rodu Euphorbia (pryšcovité), mezi které náleží třeba také oblíbená a dekorativní vánoční hvězda. Strom produkuje hustou mléčnou šťávu, která vytéká prakticky z každé jeho části:
z kůry, listů a dokonce i z ovoce a může při styku s pokožkou způsobit těžké popáleniny, podobné puchýřům. Obsahuje řadu toxinů, ale předpokládá se, že nejzávažnější reakce způsobuje organická sloučenina forbol.
Ten je vysoce rozpustný ve vodě a tak když prší, je nebezpečné dokonce pod mancinellou i stát. Dešťové kapky, které se smíchají s forbolem, mohou lidskou pokožku nepříjemně popálit.
Držte se dál!
Jsou známy také těžké případy očních zánětů i dočasné slepoty, způsobené kouřem z hořícího dřeva mancinelly.
Kvůli těmto vlastnostem bývají tyto stromu v místech svého přirozeného výskytu označeny červeným křížem či prstencem anebo jsou u nich umístěny výstražné tabulky. Jako zdaleka nejjedovatější část spatřují odborníci malé kulaté plody mancinelly.
Nicola Striklandová a její přítel tak při své smůle měli zároveň neuvěřitelné štěstí: přežili, protože snědli jen malý kousek smrtícího plodu. Přesto na svůj zážitek rozhodně nikdy nezapomenou.
„Naši zkušenost jsme shledali jako naprosto děsivou,“ konstatovala Britka ve své výpovědi.