Nová kuchyňská linka, nad niž ze stropu sestupují dvě dokonale tvarované umělé paže. Ty začnou po chvíli připravovat svěží zeleninový salát a míchat vaječnou omeletu. Seznamte se s kuchyňskými pomocníky, kteří možná už brzy budou běžnou součástí domácností.
Roboti vstupují do našich životů čím dál častěji. Někdy tento fakt záměrně ignorujeme, jindy by nás ani nenapadlo, že za vynaloženým úsilím mohou stát právě roboti. Nedávný britský výzkum firmy Anki, zaměřující se na roboty, však podává jasný vzkaz.
Přes 16 procent britské populace doufá, že roboti budou plnohodnotnými pomocníky při vaření a při přípravě nejrůznějších pochutin. Výhody takových pomocníků jsou jasné: Ušetří čas. Spoustu času.
Stop nudným úkonům
Seznamte se s novým počinem firmy Samsung. Ta na scénu přivádí speciálního robota Bot Chef. Můžeme mu jednoduše říkat Šéf. Šéf přesvědčivě připraví salát a neúnavně míchá omáčku. V ruce udrží lžičku a dá vám ochutnat. Není už náhodou hotová?
„Zvládne bez mrknutí oka všechny nudné části vaření, vy se zatím můžete soustředit na ty víc kreativní,“ chlubí se výtvorem sami tvůrci Šéfa.
Nejnovější technologie umožňuje Šéfovi činit i některá vlastní rozhodnutí a do budoucna se, jak jinak, počítá s dalším a dalším zdokonalováním robotického kuchtíka.
Nespornou výhodou tohoto Šéfa je skutečnost, že jej nemusíte ovládat z obrazovky vašeho mobilu nebo mačkat jedno z desítek tlačítek a čekat, co se stane. Na Šéfa můžete začít s jednoduchým hlasovým pokynem:
„Hele, Šéfe, připravme si salát!“ A jak se může robot učit? Jednoduše. Zkuste mu dát příkaz, který nezná. V tu chvíli začne stahovat potřebné informace ke splnění vašeho požadavku. „Šéfe, připrav mi kávu,“ zní váš požadavek. „Nevím jak,“ odpoví Šéf.
V tu chvíli musíte zasáhnout a pomoci šéfovi, aby došlo ke stažení potřebných informací.
Nekonečný seznam schopností
Robota Samsung představil na Veletrhu kuchyňského a koupelnového průmyslu začátkem tohoto roku s lákavou nabídkou, že šéf dokáže odstranit „každodenní nepříjemnosti“ v našem životě. Vy pak budete mít mnohem víc času na něco zábavnějšího a užitečnějšího.
Šéf s lehkostí jemu vlastní zvládne vzít do ruky nůž a nakrájet ovoce, nasekat zeleninu, přisypat koření, nalít mléko a spoustu dalšího. Ne vše musí umět hned, některé schopnosti se učí výše zmíněným způsobem.
Všechen jeho potenciál je uveden v jakési databázi schopností od Samsungu. Chcete-li zamíchat lžičkou polévku, stačí jen stáhnout míchací funkci.
Až si Šéf na vlastní ruce vyzkouší všechny schopnosti, postačí vám jen jasné hlasové příkazy.
„Bot Chef sám od sebe rozpozná lokaci jednotlivých objektů, stačí když uživatel řekne robotovi, kde najde lžičku a obsah kterého hrnce je třeba zamíchat,“ vysvětlují tvůrci kuchyňského robota. Spolupracující živí kuchaři se vedle Šéfa nemusejí ničeho obávat.
Stroj je totiž nastaven tak, aby k žádné nehodě s nožem nedošlo. Šéfovi jsou jasně stanovené jeho meze a rozhodně se nemůže stát, že by kuchyňskou linku dominantně opanoval.
Příslušné algoritmy se zkrátka postarají o to, aby kuchařské ručičky pracovaly vedle skutečného živého kuchaře zcela bezpečně i v momentu, kdy by snad vaše ruce neúmyslně narazily na ty Šéfovy.
Kouzelný Alfred k vašim službám
O zpříjemnění domácí pohody se stará i společnost Dexai Robotics z Cambridge. Její Alfred vás okouzlí. Jméno dostal po Alfredu Pennyworthovi, věrném služebníčkovi superhrdiny Batmana.
Alfred v robotím podání zvládne kde jaké rychlovky a z vás se na místo kuchaře stane spíše jeho lidský asistent.
Ačkoli robotickému průmyslu v oblasti stravování spíše dominují specificky sestrojené stroje pro konkrétní fastfood (zmiňme například start-upovou společnost Spyce Food Co., jejíž roboti pracují v síti fastfoodů nabízející hot dogy), Dexai jde mnohem dál.
Nebuduje své restaurace, ale vyvíjí technologii použitelnou v širokém spektru stravovacích zařízení, tedy i v běžných kuchyních. I Alfred podobně jako šéf disponuje modifikovanýma rukama, které se využívají ve stavebnictví a strojírenství dnes už zcela běžně. V Alfredovi je však navíc zabudovaná kamera, aby viděl, co dělá.
Dokáže pracovat i se zmrzlinou
Alfred se po svém dokáže vypořádat se širokou paletou pochutin různé struktury, tvaru a velikosti. Obzvlášť ceněná je jeho schopnost pracovat s měkkými materiály, které mění tvar – třeba se zmrzlinou nebo s měkkým ovocem.
Ručičky Alfreda jsou nastavené tak, aby žádné jídlo nepoškodily. Ruce mohou využívat mód naběračky a záhy přepnout do módu kleští a dalších nástrojů.
Vstup Alfreda na trh je na samotném startu, předpokládá se však, že by mohl zaplavit kuchyně těch nejlepších restaurací všude po světě. To už je jen krůček od toho, aby byl brzy i u vás doma. Alfred si však zatím netroufne sám uvařit celé jídlo.
Budoucí vylepšený Alfred ale brzy jistě zvládne i tento úkol. Robotické paže a robotičtí kuchaři se v posledních letech rojí jako houby po dešti napříč celým sektorem potravinářství a gastronomie. Roboty využívají i někteří inovátoři v oblasti řeznictví.
Robot zastane práci spojenou se zpracováním a porcováním masa díky robotickým manipulátorům a senzorům vidění. Takový pomocník dokáže maso i kosti řezat mnohem precizněji, bezpečněji a rychleji než kterýkoli řezník.
Lidští pomocníci nestíhají
Snad jediným nežádoucím efektem robotizace v oblasti gastronomie může být skutečnost, že někteří lidé, obzvlášť ve fastfoodech, přijdou o své místo. Právě v provozovnách s rychlým občerstvením hrozí nadvláda robotů nad lidmi nejvíc.
Seznamte se s panem Flippym. Flippy od společnosti Miso Robotics je autonomním pomocníkem, který se dokáže učit novým schopnostem.
Flippy se však primárně specializuje na přípravu burgerů, při své práci se v jeho rukou vystřídá obracečka na upečené i čerstvé maso, škrabka na čištění grilu a další potřebné nástroje.
Právě při testování tohoto umělého pomocníka se ukázal závažný nedostatek – Flippy svou rychlostí práce nechal daleko za sebou veškerý lidský personál, který zkrátka nestíhal. Je nám tedy stále blíž doba, kdy celou přípravu jídla dostanou za úkol jen roboti?
Americký profesor Martial Herbert z Institutu robotiky Univerzity Carnegie Mellon je přesvědčen, že brzy dojde k „explozi“ investic do robotů na poli gastronomie, ke které již dříve došlo v oblasti zemědělství.
A samozřejmě se může projevit i druhá nevýhoda, až budou robotičtí kuchaři skutečně dostupní v běžných kuchyních u nás doma – někteří lidští kuchtíci by mohli rázem zlenivět!