Domů     Uříznuté nohy a kniha s motykou. 7 nejpodivnějších vlajek
Uříznuté nohy a kniha s motykou. 7 nejpodivnějších vlajek
23.7.2020

Vlajka státu či určitého území je vždy vybírána s velkou pečlivostí. Musí být přeci svému národu co nejlepším symbolem! A protože místa je málo, každičký detail má svůj smysl. I když na první pohled někdy trochu zvláštní…

Barevné pruhy v různých kombinacích a směrech, občas klín, hvězdy nebo státní znak. Často jsou si vlajky dost podobné, a není divu, že v tom pak máme trochu zmatek. Naštěstí jsou tu výjimky, které se si zapamatujeme rozhodně snáz.

TURKMENISTÁN: Pocta mistrům tkalcům

Drtivá většina vlajek je tvořena jednoduchými motivy. Ideálně by měla být taková, aby jí i dítě dokázalo snadno namalovat pastelkami. Proč tedy to komplikované zdobení na státním symbolu Turkmenistánu?

Tady je to samozřejmě opodstatněné, protože středoasijská země je věhlasným výrobcem koberců. A aby to bylo ještě složitější, různých motivů, je hned pět.

Reprezentují pět turkmenských provincií, také pět základní skupin obyvatel. Smysl podkladové barvy je celkem jasný, zelená je barva islámu. A dalším islámským symbolem je i vedle znázorněný půlměsíc.

Zkřížené ratolesti olivovníku naspodu koberce už s muslimy tolik nesouvisejí, standardně symbolizují mír spojených národů.

Turkmenský koberec je považován za vůbec nejsložitější vzor na vlajkách.
Turkmenský koberec je považován za vůbec nejsložitější vzor na vlajkách.

KYRGYZSTÁN: Díra ve stanu

Že by v Kyrgyzstánu rádi hráli pétanque? Podle vlajky to tak trochu vypadá, jenže kolečko uprostřed nepřestavuje kovový míček, ale klenbu kruhového stanu zvaného jurta, tedy tradičního obydlí zdejších domorodých národů.

Jurta má uprostřed střechy otvor překlenutý lištami, které tu naznačuje šest překřížených linek. První, co tedy po probuzení v jurtě nad hlavou spatříte, je slunce, a ani na vlajce nechybí. Má rovných 40 paprsků a zastupuje tak 40 kmenů žijících v jedné zemi.

Červená barva znamená smělost a odvahu, zlatá klid a bohatství. Vlajka, inspirovaná patrně rudým praporem národního hrdiny Manase, je přijata půl roku po vyhlášení nezávislosti země.

Střed slunce představuje tzv. tjunduk, otevřenou vrchní kopuli jurty, většinou vyztuženou latěmi.
Střed slunce představuje tzv. tjunduk, otevřenou vrchní kopuli jurty, většinou vyztuženou latěmi.

MOSAMBIK: Mírně nesourodé zátiší

Vlajky jsou symboly svobodných národů a míru a takové věci, jako jsou střelné zbraně, na nich rozhodně nemají co dělat! Ale jak už to tak bývá, výjimky najdeme všude, a v tomto případě je to vlajka afrického státu Mosambik.

Kalašnikov tu ovšem není jedinou raritou, dost zvláštní je totiž celé zátiší vyvedené na žluté hvězdě. Proč se samopal kříží s motykou a obojí leží na otevřené knize? Nakonec na tom nic divného není, symboly všech předmětů jsou zcela tradiční.

Motyka odkazuje na význam zemědělství, kniha upozorňuje na důležitost vzdělání a zbraň připomíná boj za svobodu. Zelená barva pak reprezentuje úrodnou zemi, černá africké obyvatele, žlutá nerostné bohatství, červená odpor proti kolonialismu a bílá boj za mír.

A ještě malé upřesnění – jedinou výjimkou se střelnou zbraní Mosambik není, hned dvě najdeme i na vlajce Guatemaly.

Žlutá hvězda reprezentuje v době vzniku vlajky závazek budovat socialismus.
Žlutá hvězda reprezentuje v době vzniku vlajky závazek budovat socialismus.

NEPÁL: Jedinečné plameny

Je to tak nějak samozřejmé, že státní vlajky mají tvar obdélníku, maximálně třeba čtverce. Jedna se ale výrazně liší, a je to vlajka Nepálu. Žádné pravé úhly, ale dva červené trojúhelníky nad sebou, které mají symbolizovat plameny.

Ale také v zemi všudypřítomné Himaláje. Modré kraje znamenají tradičně mír, červená je barva rododendronu, nepálské národní květiny.

Slunce a měsíc zas reprezentují královskou a státní moc, ale stejně tak i hinduismus a budhismus, dvě hlavní náboženství v Nepálu. A jak přišla nepálská vlajka k onomu nevšednímu tvaru?

Nejspíš vznikla na konci 19. století sešitím dvou vlajek ve tvaru trojúhelníku, patřících nepřátelským větvím vládnoucí dynastie Ránů. A aby v tom ani Nepál nebyl sám, neobvyklý tvar má i vlajka amerického státu Ohio.

Vlajka Nepálu vyjadřuje touhu země existovat tak dlouho, jako Slunce a Měsíc. V bílých siluetách, reprezentujících také hinduismus a budhismus, byly původně ještě kresby tváří.
Vlajka Nepálu vyjadřuje touhu země existovat tak dlouho, jako Slunce a Měsíc. V bílých siluetách, reprezentujících také hinduismus a budhismus, byly původně ještě kresby tváří.

OSTROV GUAM: Idylka na pláži?

Že by nějaká aplikace na tričko z obchodu suvenýrů? Ne, je to oficiální vlajka Guamu, ostrova v severozápadní části Tichého oceánu a zároveň autonomního území Spojených států amerických.

A rozhodně to není jen tak nějaký obrázek – každičká věc na něm má svůj smysl. „Okénko“ mandlovitého tvaru má například připomínat typické kameny do praku, které tu používali dávní domorodci.

Plachetnice je poctou kmeni Čamorů, kteří na malých plavidlech obratně brázdili moře, kokosová palma vyrůstající ze suchého písku zas nadějí v lepší budoucnost. K původní optimistické verzi přibude však roku 1960 varovné rudé lemování. Symbol krve, prolité ve druhé světové válce.

Guamská vlajka zachycuje místo ve střední části ostrova, kde řeka Hagåtña ústí do moře.
Guamská vlajka zachycuje místo ve střední části ostrova, kde řeka Hagåtña ústí do moře.

OSTROV MAN: Nevšední kolotoč

Žhavým adeptem na nejpodivnější výjev na vlajce je rozhodně ostrov Man, samosprávné britské území v irském moři. Tři pokrčené bílé nohy jsou spojené v jednom kloubu a navíc ještě oblečené do brnění.

S tímto symbolem ale Man není jediný, podobné tři srostlé končetiny najdeme i na vlajce Sicílie a říká se jim „triskelion“. Jeho historie sahá až do antiky a existuje například i čtyřnohý tetraskelion.

Na vlajce Manu může původ zvláštní trojnožky souviset s Kelty, kteří na ostrově pobývali. Připomíná totiž jejich symbol tří propojených spirál, reprezentujících tři stádia života.

Na manském i na sicilském triskelionu směřují chodidla po směru hodinových ručiček.
Na manském i na sicilském triskelionu směřují chodidla po směru hodinových ručiček.

FRÍSKO: Proč jsou srdce bez hrotů?

Teď odpovězte bez přemýšlení. Co jsou ty roztomilé červené tvary? Někoho určitě napadne, že srdce, gurmáni si třeba vzpomenou i na tzv. palmy, tedy sladké pečivo z listového těsta. Znalci Nizozemska ale jistě tuší, že jde o něco zcela jiného!

Díváme se na vlajku Fríska, největší nizozemské provincie, která byla v historii samostatným Fríským královstvím. Dodnes jsou Frísové na svůj původ náležitě hrdí, rádi dodržují staré tradice a mluví frísky (vedle oficiální nizozemštiny).

Frísko je ale také zemí vodních kanálů. V zimě se na nich pořádají závody ve velmi oblíbeném rychlobruslení, od jara do podzimu jsou poseté lekníny. A právě dva lístečky leknínů plovoucích po hladině mají znázorňovat ona podivně kulatá srdíčka na vlajce.

Sedm leknínů představuje sedm nezávislých fríských zemí, které se postavily Vikingům.
Sedm leknínů představuje sedm nezávislých fríských zemí, které se postavily Vikingům.
Foto: Wikipedia
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn