Sportovec a milovník přírody, slovenský architekt Dušan Samuel Jurkovič (1868–1947) si jako svoje sídlo v roce 1899 vybírá Žabovřesky, tenkrát klidnou vesnici, dnes součást rušného Brna.
V letech 1905–1906 si tu staví originální dům ve venkovském stylu, kterému kvůli barevnosti přezdívají „perníková chaloupka“.
Osud majitelů a domu
Architekt s rodinou v Žabovřeskách bydlí až do roku 1919, kdy se stěhuje na Slovensko. Později se tu vystřídá několik majitelů a roku 1938 objekt získává brněnského právníka Švancara.
Jenom díky němu nedojde ke zničení vily, protože Němci nemají Jurkoviče v lásce. Vnučka právníka dům vlastní až do roku 2006.
V čem je unikátníí
26.srpna 1906 Jurkovič slavnostně vítá v domě první návštěvníky na Výstavě architektury a uměleckého průmyslu. Aby si známý stavitel pozval přímo do kuchyně obyčejné lidi, kteří budou okukovat, jak bydlí, to je naprosto neobvyklé.
Ve světě se něco podobného přihodilo jenom ve vilové čtvrti v německém Darmstadtu.
Moderní vymoženosti
Hodně nezvyklé na tehdejší dobu bylo, že si elektřinu pro svoji potřebu vyráběl ekologicky vlastním generátorem umístěným ve sklepě a v celém domě měl plynové osvětlení. Luxusem se stalo i to, že jeden z pokojů používal Jurkovič jako vzorkovnu, showroom, v němž vystavoval nábytek, který nabízel svým zákazníkům.
Dnešní situace
V roce 2006 vilu za 15 miliónů korun kupuje Moravská galerie, dalších 30,5 milionu korun stojí rekonstrukce financovaná z fondů EU. V dubnu 2011 se vila otevírá pro veřejnost.
Návštěvníci v ní nyní najdou stálou expozici sestavenou z 61 dobových kusů nábytku, pocházejících přímo z architektovy dílny a sídlu tu i jeho centrum.