Pěkně vychladneš v cele, odtáhne jeden z vigilů zmateného turisty. Píše se rok 46 př.n.l. Muž jménem Lucilus si konečně plní svůj sen – vidět Řím. Jenže se připlete do rvačky dvou opilců a schytá to od strážníků, protože není místní. Ráno se naštěstí všechno vysvětlí…
Turisté svorně míří na letos posvěcené Forum Julia Caesara. První z císařských fór dokončil Octavianus Augustus (63 př. n. l. – 14 n. l.) z válečné kořisti uloupené v Galii. Náměstí tvoří prostý obdélník podél chrámu Venuše rodičky.
Starobylý rod Iuliů, z něhož Caesar pocházel, totiž odvozuje svůj původ právě od této bohyně.
Byt nevyjde draho
Hosté mají k dispozici cauponae (hostince), V některém si musí sehnat jídlo sami, jinde jim nabídnou i píci i pro koně. Draho nevychází ani pronájem bytu, ale kvalita bývá mizerná. Dokonce i Marcus Tulius Cicero (106 – 43 př. n.
l.) poznamenává, že se svými byty k pronájmu bude muset něco udělat. Prý jsou v tak zoufalém stavu, že z nich utekly i krysy.
Hodování vleže
Hostina obvykle dlouho netrvá, protože Římané jsou ranní ptáčata a vstávají hodinu před úsvitem, což s ponocováním nejde dohromady. Lidé hodují vleže na lehátku opření o levý loket.
Z jídel servírovaných v malých miskách ochutnají lecjaké speciality, třeba šneky krmené mlékem nebo vařený paví mozeček.
Večer se nakupuje se slevou
Římané nakupují na nundinae, trzích, konajících se každý devátý den. Dobré zboží se na pultech dlouho neohřeje, kdo si ale počká do večera, může nakoupit s velkou slevou. Netrpěliví, kteří nevydrží čekat osm dní, chodí do stálé tržnice macella.
Zboží je tu dražší, ale kvalitnější. Trhovci jsou ale někdy podvodníci, třeba maso starého berana vydávají za mufloní!
Nejlepší je zmizet
Když se návštěvník omylem připlete k výtržnostem, je pro něj lepší, zmizí-li, jakmile uvidí příslušníky městských kohort. Mají za úkol udržovat veřejný pořádek a mezi výtržníky a náhodnými chodci nerozlišují.
Noční ulice mají na starosti tzv. vigiles s těžkými holemi. Odvlečou podezřelé do cely a ráno předvedou před svého velitele.