První polovina 15. století. Kat si nabrousil ostří meče a rozhlíží se.
Kolem něho už se shromažďují zvědavci. Na pražském Staroměstském rynku se právě chystá krvavé divadlo. Staroměstský konšel Jan Ortlin, zvaný Janek od Zvonu, za chvíli sejde katovou rukou ze světa. Dodnes nevíme proč, snad kvůli sousedské nebo národnostní zášti…
Zvon, umístěný na rohu dnešní domu U Kamenného Zvonu (Staroměstské náměstí č. p.
605/13), symbolizuje příchod českého krále Jana Lucemburského (1296–1346) do Prahy v roce 1310. Město tenkrát okupoval Jindřich Korutanský (1265–1335), když Berengar, kaplan královny Elišky Přemyslovny (1292 – 1330), údajně dal zvonem znamení vojsku a panovníkovým stoupencům, aby otevřeli hradební bránu a obsadili Staré město.
Palác pro boháče
Podle současných názorů historiků začali dům budovat na přelomu 13. a 14. století, nejspíše asi kolem roku 1303. Ve druhé čtvrtině 14. století se už mění na nákladný palác s věží, na kterou navazují obytná křídla, ta se ovšem bohužel nedochovala. Stavebníkem se nepochybně stal někdo bohatý a velmi blízký královskému dvoru, dokonce je možné, že přímo sama královna Eliška.
Útočiště pro Karla IV.
Zbraslavská kronika naznačuje, že tu zřejmě v roce 1333 pobýval Karel IV. (1316–1378), když dorazil do města. Pražský Hrad našel opuštěný a rozbořený po velkém požáru, a proto musel hledat útočiště jinde.
Prvním doloženým majitelem domu se v roce 1363 stává Henclín Pecolt. Po něm dům získal staroměstský konšel Jan Ortlin,kterého sťal kat.
Útěk i trest smrti
Vlastnictví domu zřejmě nepřineslo štěstí ani dalším lidem. Oba Ortlinovi synové Václav i Jan musí kolem roku 1420 kvůli husitským válkám utéct pryč z Prahy. Augustina Forstera, pozdějšího majitele, pro změnu obviní ze spoluúčasti na spiknutí a zradě, odsoudí ho k trestu smrti a setnou pro výstrahu dokonce před samotným prahem domu.
Přestavba rovná se pohroma
Doslova pohromu přináší barokní přestavba po roce 1685. Gotická fasáda mizí a všechno včetně soch použijí dělníci jako stavební materiál. Naštěstí rekonstrukce v 60. letech 20. století objevila senzaci.
Pod staletými nánosy omítky se skrývalo zachovalé gotické průčelí, které se v letech 1975–1987 podařilo obnovit.