V 11:29.34 moskevského času se v Barentsově moři, asi 135 km od ruského přístavu Severomorsk, ozve silný výbuch. Zhruba o dvě minuty později druhý. „Sakra,“ uleví si zkušený kapitán raketového křižníku Petr Veliký…
Ve středu 12. srpna to bude přesně 15 let , kdy světová media zaregistrovala „zatím“ poslední havárii jaderné ponorky. Stalo se tak 12. srpna roku 2000 při námořních manévrech, kdy došlo k zatím nevyřešené havárii ruské atomové ponorky K-141 Kursk. Katastrofu nikdo nepřežil.
Exploze torpéda?
Podle cvičného plánu má ponorka vypálit z periskopové hloubky dvě slepá torpéda proti vlajkové lodi své flotily křižníku Petru Velikému. Během přípravy dojde zřejmě k nečekanému výbuchu a následné explozi dalších šesti torpédových hlavic.
V plášti ponorky se objeví díra a do lodi vtrhne ohromnou silou mořská voda. Záchranné práce začnou až po několika hodinách a cizí pomoc Rusko odmítá.
„Nepřichází v úvahu,“ reaguje vrchní velitel ruského vojenského námořnictva Vladimir Vasiljevič Kurojedov (*1944)
Ruské lajdáctví zabije zbytek posádky.
Teprve osmý den po havárii je povoleno norským záchranářům otevřít únikový prostor. To je pro zbytek posádky příliš pozdě.
„Bylo to tradiční domácí lajdáctví!“ obviní generální prokurátor Vladimir Vasiljevič Ustinov (*1953) velení Severní flotily. Život 118 obětem to však nevrátí.