Domů     Překvapivé tvary virů: Který vypadá jako Apollo 11?
Překvapivé tvary virů: Který vypadá jako Apollo 11?
26.4.2020

Virů drobných cizopasníků, kteří napadají rostliny, zvířata i člověka existuje na 5000 druhů. Lidem způsobují řadu onemocnění od těch banálních po smrtelná.

Když na ně nahlédnete pod mikroskopem, zjistíte, jakých fascinujících podob a tvarů mohou nabývat. Co je důležité o nich vědět?

Když virus najde vhodného hostitele, snaží se dostat svoji genetickou informaci do jeho buněk. Přítomnost virů v buňce ji poplete natolik, že začne vyrábět stavební kameny pro nové viriony (základní částice viru).

Zkopíruje jejich geny a vytvoří pro ně pouzdra z virové bílkoviny. Když už buňka není schopna situaci zvládat, rozpadne se. Do těla se tak rozšíří nové viry, které se vrhnou na další, dosud zdravé buňky.

Některé druhy virů včlení svoji genetickou informaci přímo mezi geny hostitele, kvůli čemuž se pak buňky mohou přeměnit v nádorové a spustit rakovinné bujení.

Louis Pasteur vyvinul vakcínu proti vzteklině.
Louis Pasteur vyvinul vakcínu proti vzteklině.

Současné metody boje proti virům

Díky objevům na poli molekulární biologie a genomiky je od 80. let 20. století možné zjišťovat podrobnosti o virových genech a jejich bílkovinách, díky čemuž je možné vyvíjet cílené léky, které viry zasahují v nejvhodnější fázi jejich působení na lidský organismus a na nejcitlivějším místě.

Viry ovšem mají výhodu rychlé mutace, díky které vytvářejí nové kmeny, na něž už vyvinuté léky nepůsobí. Takto se chová především virus HIV, proti kterému se lékaři snaží najít účinný lék už téměř 40 let.

Viry proti bakteriím i rakovině

V poslední době se hovoří o superodolných bakteriích, na které jsou antibiotika krátká. Vědci se tak vrací k myšlence, že by na boj s nimi využili bakteriofágy –viry napadající bakterie, od jejichž užití se ustoupilo s objevem antibiotik.

Genetičtí inženýři se zase snaží vyvinout takové viry, které by v lidském těle napadaly nádorové buňky a ničily je, aniž by si všímaly buněk zdravých.

Tvary virů:

Jde o virus napadající bakterie, patří mezi živé nebuněčné entity. Bakteriofágy jsou nejpočetnějším biologickým objektem v biosféře, jejich největší koncentrace se nachází v moři.

V současné době zažívají bakteriofágy comeback, uvažuje se o jejich využití v boji proti superodolným bakteriím. V bývalém Sovětském svazu je jako alternativu k antibiotikům používali 60 let, dodnes se tam vyrábějí léky na jejich bázi.

Svým tvarem připomíná kosmickou loď Apollo.
Svým tvarem připomíná kosmickou loď Apollo.

Virus chřipky

Virus chřipky se rychle šíří světem a způsobuje sezonní epidemie, má na svědomí také několik pandemií, při kterých zemřely miliony lidí. Rozlišujeme tři základní typy virů – A, B a C –, přičemž člověka napadají pouze první dva.

Nejnebezpečnější jsou chřipkové viry A, které jsou schopny rychlé mutace. Proti chřipce existuje očkování, jehož složení je každoročně upravováno na základě doporučení Světové zdravotnické organizace. Je vhodné zejména pro rizikové skupiny.

Asi 200 000 chřipkových virů naskládaných vedle sebe by vytvořilo řadu dlouhou 1 cm.
Asi 200 000 chřipkových virů naskládaných vedle sebe by vytvořilo řadu dlouhou 1 cm.

Virus eboly

Filovirus ebola způsobuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, se kterou se lidstvo setkalo. Ebola zabíjí 50 až 90 % nakažených. Projevuje se nejprve horečkou, bolestí v krku, svalů a hlavy, pak nastupuje nevolnost, zvracení, průjem a krvácení.

Poprvé se virus objevil roku 1976 v Africe. Nejhorší epidemie probíhala mezi roky 2013 až 2016, zasáhla africké státy Guinea, Libérie, Sierra Leone a Nigérie a zemřelo při ní 11 000 lidí z 28 000 nakažených.

Protáhlý filovirus byl pojmenován podle řeky Ebola, což znamená Černá řeka.
Protáhlý filovirus byl pojmenován podle řeky Ebola, což znamená Černá řeka.

Virus žloutenky typu C

Tento virus způsobuje (virové) infekční onemocnění jater, označované jako hepatitida typu C, které se přenáší krví. Byl objeven až koncem 80. let 20. století a dlouhá léta měl na svědomí rostoucí počet hepatitid po krevních transfúzích.

Rozšířený je rovněž mezi uživateli drog. Od roku 1992 jsou na jeho přítomnost v těle testováni všichni dárci krve, nákaza může totiž probíhat léta skrytě. Aktuálně trpí na celém světě hepatitidou typu C až 150 milionů lidí, u nás každý 500. občan.

Půlkruhové glykoproteiny na povrchu pomáhají viru proniknout do buňky.
Půlkruhové glykoproteiny na povrchu pomáhají viru proniknout do buňky.

Rotavirus

Rotavirová infekce vyvolává těžkou gastroenteritidu, která se projevuje horečkou, průjmem a zvracením. Postihnout může děti i dospělé, nejohroženější skupinou jsou však malé děti do pěti let.

Nejvíce infekcí je u kojenců a batolat od šesti měsíců do dvou let věku. Viry se do těla dostávají nejčastěji ústy kvůli nedostatečné hygieně po styku s kontaminovaným předmětem. Léčba je symptomatická s důrazem na dostatečnou hydrataci. Proti nákaze existuje očkování.

Vypadá jako loukoťové kolo.
Vypadá jako loukoťové kolo.

Papilomavirus

Přelepka:

Lidský papilomavirus je nejčastěji pohlavně přenosnou infekcí. Existují různé typy HPV. Některé vedou ke vzniku genitálních bradavic, jiné mohou způsobit až rakovinu (například děložního hrdla u žen).

Mnoho nakažených nemá žádné příznaky infekce a šíří ji vesele dál. Neexistuje lék, ale symptomy nemoci léčit lze. K dispozici je také očkování, které se doporučuje u dívek i chlapců před započetím pohlavního života, ideálně ve věku 11 až 12 let.

Virus vypadá jako kytičkami či hvězdičkami pokrytá kulička.
Virus vypadá jako kytičkami či hvězdičkami pokrytá kulička.

Adenovirus

Jde o značně rozšířený patogen, který způsobuje člověku chřipce či nachlazení podobnou nemoc (horečka, bolest v krku a kašel), oční infekce, průjmová a další onemocnění.

Většina nákaz má lehčí průběh, propukají zejména u školních dětí, někdy však mohou probíhat i formou epidemie. Jako prevence se doporučuje důkladné mytí rukou, vyhýbání se dotyku obličeje a očí neumytýma rukama a zamezení kontaktu s nakaženými. Existuje vakcína, ale je používána pouze u vojáků.

Adenovirus vypadá jako ježek v kleci.
Adenovirus vypadá jako ježek v kleci.

Koronavirus

Virus se objevil koncem roku 2019 v čínském městě Wu-chan, odkud se lavinovitě šíří do dalších zemí světa. Je označován jako SARS-CoV-2 a způsobuje onemocnění zvané COVID-19. Projevuje se teplotou kolem 38 °C, suchým kašlem a dušností a únavou.

Závažnější případy mohou končit až zápalem plic, selháním ledvin, a dokonce i smrtí.

Virus pokrývají špičaté výčnělky, které jej obklopují jako koróna.
Virus pokrývají špičaté výčnělky, které jej obklopují jako koróna.
Foto: Archiv, Shutterstock, Wikimedia commons
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.