Představa cestování časem fascinuje i ty největší mozky světa. Einstein hledá způsob v teorii červích děr, Hawking v roce 2009 uspořádá sešlost pro cestovatele v čase, ale nikdo nedorazí.
Nový objev amerického badatele ale možná posouvá lidstvo k tomuto fenoménu o krůček blíže.
Říká se, že co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas. To ovšem není případ známého badatele v oblasti paranormálních jevů Joshuy Warrena, jehož pátrání v okolí města zaplní titulní strany světových novin.
Nechá se totiž slyšet, že v Mohavské poušti, která se rozkládá mezi Las Vegas a přísně utajovanou Oblastí 51, objevil místo, kde se zpomaluje čas.
Anomálii se mu podaří zachytit pomocí takzvaného DT metru (Differential Time Rate Meter), který měří odchylky v toku času.
Záhada je na světě
Jeho součástí je přibližně 30 metrů dlouhý kabel, do kterého zařízení vyšle signál a následně měří, jak dlouho trvá, než dosáhne senzoru na konci. „Signál by se měl na jakémkoli místě pohybovat vždy stejně rychle.
Ke změně by mohlo dojít jedině tehdy, když by se k Zemi například přiblížila černá díra, ale to by se nikdy stát nemělo,“ vysvětluje Warren. Na místě 18. června 2018 poprvé v životě naměří zpomalení času o 20 mikrosekund.
Taková odchylka se může zdát zanedbatelná, přesto ale odporuje fyzikálním zákonům, které popírají zrychlování či zpomalování času.
Po stopách nové civilizace
Zajímavé je, že anomálii zaznamená zrovna v okolí vojenské základny, která je předmětem četných konspiračních teorií o existenci UFO. Podle vynálezce DT metru Rona Heatha, inženýra ze Silicon Valley, by zařízení mělo být schopno odhalit stopy přítomnosti technologie, která umí ohýbat časoprostor – což se říká právě o té mimozemské.
Na cestě pouští se přitom Warren zastavuje každých 30 až 50 kilometrů a provádí série měření, žádné z ostatních míst však nevykazuje jakkoli neobvyklé chování. Warrenovy výsledky je nyní třeba nechat řádně ověřit různými experty.
Sci-fi skutečností?
Time warp neboli zakřivení časoprostoru je zatím pouze námětem science fiction příběhů, jejichž hrdinové létají napříč vesmírem.
Pokud se tedy naměřená odchylka potvrdí a ukáže se, že časoprostorová trhlina na naší planetě skutečně existuje, bude se rozhodně jednat o jeden z nejzásadnějších objevů lidstva vůbec.
V takovém případě by se totiž jednalo o bránu, kterou by se dalo procházet mezi naším a alternativním vesmírem.
Na pochybách
Warren ale přece jen raději zůstává nohama na zemi. Je si vědom možnosti, že přesnost přístroje mohlo ovlivnit nějaké jiné zařízení, které se nachází v okolních kopcích. „Probíhá tady spousta tajných projektů,“ uvádí.
„Může jít o kombinaci přírodních jevů a vládní snahy je zneužít. Smysl by dávalo i vysvětlení, se kterým přicházejí někteří skeptici. Aby měřící kabel dokázal zachytit tak jemné odchylky, musí být velice citlivý.
Při extrémních pouštních teplotách se může díky teplu rozšířit – signálu by tak trvalo o něco déle, než by jím prošel.
Odpověď skrývá budoucnost
Přesto hodlá ve výzkumu dále pokračovat a doufá, že se mu v budoucnu podaří přijít záhadě na kloub. „Zásadní otázkou v tomto směru není existence těchto anomálií, ale co je způsobuje.
Je to něco přirozeného, co nám otevírá okno či bránu do jiného světa nebo do jiné roviny reality?
Nebo snad jde o vedlejší produkt jakési zvláštní technologie – ať už je to něco tajného a vytvořeného člověkem či něco mimozemského původu?“ polemizuje badatel.