Gangů existuje na světě nespočet. Šíří okolo sebe strach. Vraždy a další těžké zločiny jsou pro ně denním chlebem. Některé z nich jsou zvláštní, mají jeden společný znak – věk členů. Pro ně se stal gang rodinou, jistotou a zázemím.
Crips
Založení: 1969
Místo působení: Spojené státy americké
Počet členů: 30 000–35 000
Hlavní činnost: vraždy, obchody s drogami, ozbrojené loupeže, přepadení
Skupina Crips patří v dnešní době mezi největší gangy na světě. Je až neskutečné, že na jejím počátku stáli dva středoškoláci, Stanley Williams a Raymond Washington. Důvod založení skupiny byl jednoduchý.
Na konci 60. let stoupala ve Spojených státech ve velkém pouliční kriminalita a teenageři chtěli zorganizovat něco jako domobranu. Jejich vzorem byla skupina zvaná Černí panteři (militantní organizace bojující za práva černochů).
Modrá kupředu
Ve čtvrti, kde žili, totiž často docházelo ke vpádu dealerů, zlodějů a násilníků, kteří ohrožovali jejich domovy. Crips si ale během krátké doby nechtěně vytvořili největšího rivala, gang Bloods, který paradoxně založili také dva středoškoláci.
Jako poznávací znamení si Crips zvolili modrou barvu, patrně na památku jejich zabitého kamaráda, který nosil modrý šátek.
Mladí gangsteři
Skupina se rychle rozrůstala. Vůdci se často stávali starší členové s bohatou kriminální minulostí obklopení několika dalšími příslušníky gangu. Největší zastoupení tvoří mladíci ve věku 12 až 24 let.
Jsou ale zaznamenány i případy gangstera, jehož věk byl pouhých 10 let. Zvláštní organizační status mají přidružení členové a ženy, které nosí ostatním zbraně nebo u sebe přechovávají drogy.
Rivalové na život a na smrt
Rivalita mezi oba gangy přerostla na přelomu 70. a 80. let v otevřenou válku. Obě skupiny bohatly hlavně na obchodu s drogami a tvrdě bojovaly o svá teritoria, a to prostřednictvím vzájemných vražd.
Když tento krvelačný boj uviděl zakladatel Raymond Washington, snažil se ostatní přesvědčit, aby se usmířili. Za svůj pokus o mír zaplatil životem, když na něj někdo vystřelil z projíždějícího auta.
Vězeňská osvěta
Násilí pokračovalo i nadále. Zatčen byl i druhý zakladatel, Stanley Williams, kterého odsoudili k trestu smrti. Ve vězení studoval a četl knihy. Dospěl k názoru, že je třeba násilí zastavit.
Stihl tak ještě napsat několik naučných knih pro děti o škodlivosti pouliční kriminality. I přesto se trestu smrti nevyhnul a v roce 2005 byl popraven.
Mungiki
Založení: 80. léta 20. století
Místo působení: Keňa
Počet členů: 500 000
Hlavní činnost: obchod se zbraněmi, drogami, obchod s odpady
Mungiki vzniklo na konci 80. let 20. století jako hnutí bojující za práva kikujských rolníků ohrožených pozemkovou politikou, která zvýhodňovala kmen Kalendžinů. Jeho členové se pohybují hlavně v největším slumu v Nairobi, hlavním městě Keni.
Tato fanatická skupina není ale pouze gangem, jedná se také politicko-náboženskou sektu. Dostat se do ní mohou pouze příslušníci kmene Kikujů a spřáteleného kmene Meruů. Věková hranice pro vstup je 12 let.
Návrat k tradicím
Hlavním cílem skupiny je nastolit v Keni vlastní vládu a pravidla, ale především návrat k původním africkým tradicím. Vyznačují se také tím, že odmítají jakýkoliv pokrok a nenávidí euroamerickou kulturu a křesťanství.
Sekta praktikuje také vlastní mysterijní náboženství s rituály, při nichž obětují kozy nebo kohouty. Hlavním znamením a přikázáním pro členy sekty je mužská a ženská obřízka.
Vraždy mačetou
Gang se dá snadno rozpoznat díky zbrani, kterou její členové používají – a tou je mačeta, kterou popraví každého, kdo jim stojí v cestě. Včetně nevinných civilistů, žen a dětí. Skupina dokonale ovládá podsvětí, obchod se zbraněmi, drogami, a dokonce i odpady.
Má statisíce členů, které se dělí do buněk o přibližně 50 členech. I verbování členů probíhá s užitím násilí.
Zkorumpovaní politici
Přestože stojí skupina od roku 2003 mimo zákon, má na politiku i její představitele nesmírný vliv. Spousta vlivných členů je činná v oblasti charity a podpory veřejného života.
Jejich aktivity jsou společensky velmi prospěšné. Podle bezpečnostních expertů funguje Mungiki podobně jako italská mafie v její nejhrozivější podobě.
Primeiro comando da capital
Založení: 1993
Místo působení: São Paulo, Brazílie
Počet členů: 20 000
Hlavní činnost: obchod s drogami, terorismus, vraždy, podvody, kuplířství, obchodování se zbraněmi a lidmi, praní špinavých peněz, pašování
Jedná se o největší brazilskou zločineckou organizaci, která má několik desítek tisíc členů, přičemž skoro 6000 z nich sedí ve vězení.
Organizace byla založená z velké části v brazilském São Paulu, rozšířila se ale i do jiných zemí, například do Paraguaye nebo Bolívie.
Vzpoura vězňů
Skupina vznikla po říjnu 1992, kdy proběhlo v proslulé věznici Carandiru povstání. V té době žilo v příšerných podmínkách téměř 8000 vězňů, kterým vládli krutí dozorci. Více než 100 vězňů se proto domluvilo a vzbouřilo.
Dozorci i vězeňská policie zasáhli a postříleli stovku vězňů přímo v celách. Ti, kteří přežili, pak založili skupinu Primeiro Commando de Capital. Až do roku 2001 pracovala v utajení. Gang se specializuje hlavně na únosy a vydírání.
Plán pomsty
Gang se velmi brzy rozšířil nejen do dalších věznic, ale i mimo ně. Svou sílu ukázala právě v roce 2001, kdy odstartovala vzpoura 24 věznic a vyvrcholila až v roce 2008. Nepokoje si vyžádaly až tři desítky mrtvých, většinou policistů.
Tento incident se pak rozšířil i do ulic. Gang zaútočil přímo na policejní centra ve městech. Během pěti dnů mezi 12. a 17. květnem 2006 provedla organizace celkem 14 útoků na policejní stanice, vojenskou polici i dozorce ve věznicích. Celkově zemřelo 140 lidí a dalších 50 se zranilo.
Area boys (Agberos)
Založení: 80. léta 20. století
Místo působení: Lagos, Nigérie
Počet členů: 35 000
Hlavní činnost: vydírání, prodej drog
Tuto skupinu tvoří teenageři a opuštěné děti, které se potulují po Lagosu v Nigérii. Gang se zaměřuje hlavně na přepadávání a vydírání kolemjdoucích, obchodníků a prodej nelegálních drog.
I když její členové nejsou zdaleka tak dobře organizováni jako ostatní gangy, patří mezi velmi obávané skupiny.
Víc než bankéři
Pokud jsou členové gangu hodně šikovní, mohou si vydělat skoro jako ředitelé bank. Svůj výdělek ale většinou prohýří a utratí za prostitutky či drogy. Nejsou totiž jen dealery, ale také vášnivými uživateli narkotik.
Většina z nich užívá kokain, heroin nebo marihuanu. Často se stává, že spolupracují i s policií, a nekalé jednání jim tam prochází.
Armádní zásah
Během nepokojů mezi Hausy a Joruby, které se uskutečnily v roce 2000 v Lagosu, zemřelo téměř 100 lidí. Area boys tohoto konfliktu využili a prováděli po městě výtržnosti.
Největší chybu udělala organizace v květnu 2005, kdy napadla a pobodala nigerijského vojáka, který se pokoušel gangu zabránit tomu, aby vybíral peníze od řidiče autobusu. Armáda pak zahájila proti skupině zásahla. Její aktivita se poté snížila.
18th street
Vznik: 80. léta 20. století
Kde působí: USA, Kanada, Jižní Amerika
Počet členů: 65 000
Hlavní činnost: falšování dokumentů, obchod s drogami, pašování imigrantů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže
Za občanských nepokojů v Los Angeles se v polovině 80. let poprvé objevil symbol 18th Street. Na rohu osmnácté ulice a Union Avenue v Los Angeles se v polovině 60. let dala dohromady parta hispánských mladíků, kteří toužili po rychlém bohatství.
Zřejmě proto svou popularitu gang získal hlavně u mladých lidí, kteří neměli problém krást nebo prodávat drogy. Proto se také často nazývá Childrens Army nebo Armáda dětí. Skupina má velmi dobrou organizační strukturu s přísnými pravidly.
Vraždící komando
Výčet jejich zločinů ale nemá s dětskou nevinností nic společného. Členy tvoří především mladí lidé, kteří mají podle FBI na svědomí tisíce vražd včetně zabití několika policistů. Proto jsou od roku 2002 pod přísným dohledem policie Los Angeles.
Nepůsobí ale pouze na území Spojených států, největší zastoupení mají v Hondurasu, kde je gang kvůli své brutalitě nejobávanější.
Kromě obchodu s drogami organizují pašování ilegálních migrantů ze Střední Ameriky, falšování dokumentů, únosy, vyděračství, žhářské útoky či loupeže.
Přines skalp!
Pokud chce nováček do gangu vstoupit, musí přinést kus těla některého ze svých nepřátel. Gang se totiž vyznačuje oblibou své oběti mučit a rozsekávat na kusy. Pro policii je také těžké organizaci rozbít, jelikož nemá žádné hlavní vedení.
Když začala zadržené členy posílat zpátky do jejich zemí, účinek byl ještě horší. Rozšířila se do další oblastí a států.