Domů     Šílené nápady na využití „atomovky“, které naštěstí nebyly realizovány
Šílené nápady na využití „atomovky“, které naštěstí nebyly realizovány

Především v 50. letech 20. století, jakési zlaté éře jaderných pokusů, vznikaly nejrůznější nápady na to, jak by se jaderná energie dala využít i jinak než k ničení.

Nápady to však byly vskutku podivné a my můžeme být jen rádi, že k jejich uskutečnění nikdy nedošlo. O co se chtěli vědci pokusit?

Těžba ropy a zemního plynu

Ve Spojených státech vznikl program Plowshare, který se měl zabývat mírovým využitím jaderné energie. Ambice projektu byly velké, jedním z jeho plánovaných přínosů měla být těžba ropy a zemního plynu či snadný přístup k těžbě nerostných surovin.

První jaderný výbuch (test Rio Blanco) k získání zemního plynu proběhl v roce 1973 v Coloradu pod Fawn Creek. Zahrnoval tři detonace v různých hloubkách.

Bohužel se tři výbuchové dutiny nepropojily dle očekávání, získaný plyn byl navíc silně radioaktivní, a tudíž nepoužitelný.

Program Plowhare kvůli detonaci nevyšel.
Program Plowhare kvůli detonaci nevyšel.

Nenávratná investice

Do roku 1974 bylo i tak do projektu získání zemního plynu jadernými výbuchy investováno asi 82 milionů dolarů, přičemž odhady ukazovaly, že i po 25 letech této těžby by návratnost investice byla mezi 15 a 40 %.

Podobná situace se týkala také získávání ropy v rámci projektu Culdron. Exploze měly ropu zahřát, aby byla lépe těžitelná. K realizaci projektu však kvůli odporu veřejnosti nikdy nedošlo.

Projekt Plowshare byl v tichosti ukončen roku 1977.
Projekt Plowshare byl v tichosti ukončen roku 1977.

Širší Panamský průplav

Dalším z navrhovaných využití síly jádra v rámci projektu Plowshare bylo rozšíření Panamského průplavu, který budovali Francouzi mezi roky 1880 a 1889, dokončen byl pak právě Američany mezi roky 1901 a 1914. Až do roku 1995 byl proto výsostným územím USA. Řízené jaderné exploze jej měly prohloubit a rozšířit, aby byl přístupný i pro největší super tankery.

Plán ale narazil na nutnost upravit plavební komory na obou stranách kanálu.

Jako ještě ambicióznější byla navržena varianta takzvaného Pan-atomového kanálu skrz Nikaraguu, která by propojila Atlantský a Tichý oceán na úrovni mořské hladiny bez nutnosti použití plavebních komor. Opět měl být „vykopán“ za použití jaderných výbuchů.

Jaderné výbuchy měly prohloubit a rozšířit panamský průplav.
Jaderné výbuchy měly prohloubit a rozšířit panamský průplav.

Americká superdálnice i umělý přístav

Pod hlavičkou Projektu Carryall pak vznikla seriózní studie o využití energie 22 jaderných výbuchů k vytvoření obřího dálničního a železničního koridoru přes horský masiv v Kalifornii.

Jiný návrh počítal s vytvořením podzemních kolektorů vody v Arizoně či plánoval projekt pro vodní dopravu v Sacramentu v Kalifornii. V rámci projektu Chariot chtěli Američané využít pět vodíkových bomb k vytvoření umělého přístavu na mysu Thompson na Aljašce.

Z obav o domorodé obyvatelstvo a návratnost investice od něj bylo nakonec upuštěno.

Studie předpokládala, že výbuchy vytvoří dálniční a železniční koridor.
Studie předpokládala, že výbuchy vytvoří dálniční a železniční koridor.

Ostřelování Měsíce

V rámci tzv. studené války se USA a SSSR snažily všemožně zastrašit nepřítele. Američané chtěli Rusy oslnit výbuchem atomové bomby na Měsíci, viditelným ze Země. Vznikl tak projekt s názvem A119, který plánoval vyslání rakety s jadernou náloží k Měsíci.

Ambiciózní plán, který reagoval na vyslání sovětské umělé družice Sputnik na oběžnou dráhu Země, se nakonec nerealizoval a USA jeho existenci vehementně popíraly až do roku 2012, kdy o něm promluvil fyzik Leonard Reiffel, který za jeho vypracováním v minulosti stál.

Američané chtěli oslnit atomovým výbuchem na Měsíci.
Američané chtěli oslnit atomovým výbuchem na Měsíci.

Strach z radioaktivity a odpor veřejnosti

Američany od uskutečnění plánu odrazovala rizika spojená se zamořením povrchu Měsíce radioaktivními látkami, stejně jako odpor veřejnosti. Svůj plán na ostřelování Měsíce ovšem měli i Sověti.

Nesl označení E-4 a vypracoval ho jaderný fyzik Jakov Borisovič Zeldovič. Dokonce vznikla i maketa rakety, která měla nukleární nálož na Měsíc dopravit.

Od realizace Rusy odradila stejná rizika jako Američany, proto se mezi velmocemi následně rozhořel boj o dobytí vesmíru prostřednictvím vysílání astronautů.

Američané se báli zamoření radioaktivitou.
Američané se báli zamoření radioaktivitou.

Přesun planet sluneční soustavy

Už v roce 1948 hovořil Fritz Zwicky (1898–1974), švýcarský astronom působící na Kalifornském technologickém institutu, přednášek o tom, že by se energie z jádra dala využít k přesunu planet uvnitř naší solární soustavy.

Chtěl Venuši posunout dál od Slunce a Mars naopak blíže, aby na těchto planetách vznikly příhodné podmínky pro život, jaké jsou na Zemi. Opakované ostřelování těchto planet by pak podle něj mělo vést rovněž k vytvoření vhodných atmosfér.

Astronom chtěl na jiných planetách vytvořit podmínky por život.
Astronom chtěl na jiných planetách vytvořit podmínky por život.

Obří kosmická loď z planet

Ještě dále ve svých myšlenkách zašel, když plánoval, že by celá naše sluneční soustava mohla fungovat jako obří kosmická loď, která by cestovala k dalším hvězdám.

Energii by získávala ostřelováním Slunce, čímž by vznikaly asymetrické fúzní exploze, měnící dráhu celého Slunce. To by za sebou následně „táhlo“ i všechny planety. Měl za to, že by díky tomu mohlo lidstvo dosáhnout hvězdy Alfa Centauri již za 2500 let.

Zwicky se přitom do historie astronomie pozitivně zapsal například odvozením existence temné hmoty.

Pohon pro kosmickou loď

S využitím jaderné energie pro pohánění kosmických lodí zase počítal projekt Orion. Tento americký projekt na průzkum sluneční soustavy běžel od roku 1957 do roku 1964 v režimu přísného utajení.

V jeho rámci měla být vytvořena obří plavidla o průměru přesahujícím 40 metrů pro desítky až stovky pasažérů.

Ta měla startovat ze Země, ale nakonec se kvůli jaderné bezpečnosti přešlo k variantě, že by tyto lodě startovaly z kosmu, kam by je vynesly běžné rakety, jakou byl Saturn V a jeho uvažované dokonalejší varianty.

Oriony se stovkami pasažérů na palubě měly být schopny dosáhnout až 10 % rychlosti světla.

Orion mě dosáhnout až 10 % rychlosti světla.
Orion mě dosáhnout až 10 % rychlosti světla.

540 náloží na jediné lodi

Pohon by obstarávaly malé jaderné nálože odpalované přímo za lodí. Záď lodě by přitom byla chráněna speciálním štítem, který by zachytil energii jaderného výbuchu a přeměnil ji na dopředný pohyb rakety. Současně by sloužil i jako radiační štít pro posádku.

I nejmenší z uvažovaných lodí měla nést 540 náloží. Projekt byl nakonec ukončen kvůli mezinárodním smlouvám, které zakazovaly provoz jaderných technologií v kosmu, i z důvodu nedostatku peněz. Zbyla po něm jen technická dokumentace a několik experimentálních modelů.

Bombardování hurikánu

S dalším smělým plánem na využití jaderné bomby přišel roku 1959 meteorolog Jack W. Reed, který svůj nápad předložil na meteorologické konferenci.

Dle jeho teorie měl horký vzduch uvolněný při výbuchu jaderné bomby přímo v oku hurikánu, kterou by tam dle Reeda lépe dopravila ponorka než bombardér, mohl nahradit cirkulaci chladnějšího vzduchu a tím bouři zpomalit či zastavit.

V roce 1959 chtěli bombardovat i hurikán.
V roce 1959 chtěli bombardovat i hurikán.

Vzduchem šířená radioaktivita

Problém je ovšem v tom, že plně vyvinutý hurikán uvolňuje každých 20 minut energii ekvivalentní s 10 megatunovou jadernou bombou. Síla bomby svržené na Hirošimu byla jen 16 kilotun. Na zastavení hurikánu by tak bylo potřeba více než jediné jaderné bomby.

Nehledě na fakt, že poté by se součástí hurikánu stal i radioaktivní materiál, který by se do zastavení hurikánu šířil vzduchem.

Ochrana před asteroidem

Ve sci-fi literatuře oblíbené ničení asteroidů ohrožujících Zemi pomocí jaderných výbuchů za sebou má i vědecké zkoumání.

Seriózními návrhy na sestrojení rakety schopné zasáhnout přilétající asteroid se zabýval po skončení 2. světové války například David Dearborn z Národní laboratoře Lawrence Livermora v Kalifornii.

Studie publikovaná NASA v roce 2006 rozebírala možnosti, jak použít existující jaderné hlavice z výzbroje USA ke zničení přilétajícího vesmírného objektu.

Projekt proti asteroidu vznikla už po 2. světové válce.
Projekt proti asteroidu vznikla už po 2. světové válce.

Jak objevit hrozbu?

Dle závěrů studie je jaderný výbuch dodnes jedinou známou technologií schopnou zničit nebo změnit dráhu objektu pohybujícího se vysokou rychlostí ve vesmíru.

Největším problém však není doprava a navedení jaderné nálože, ale samotné objevení přilétajícího asteroidu. Drtivou většinu podobných objektů jsme schopni identifikovat až minou Zemi směrem ke Slunci.

Pokud přilétají z temných hlubin vesmíru, jsou prakticky neviditelné a o jejich odhalení rozhoduje pouze náhoda.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz