Jsou chutné syrové i jako součást pokrmů. Ovocnou omáčkou vylepšíte chuť jídla, šťáva pro změnu osvěží v horkém dni. Brusinky však nejenom chutnají, ale mají také velmi blahodárný účinek na lidský organismus. A to i v nečekaných souvislostech!
Tyto malé bobulky jsou skutečně všestranně využitelné. Jejich vzhled upoutá na první pohled, ale pravý poklad se skrývá uvnitř.
Vyznačují se překvapivě velkým množstvím cenných látek, jsou bohaté na vitamíny i minerály, mají vysoké procento živin a poskytují obrovskou dávku antioxidantů, které jsou prevencí mnohých onemocnění.
Právem se proto řadí mezi takzvané superpotraviny a navíc se považují za přírodní prostředek, napomáhající lidskému tělu v boji proti nežádoucím vlivům životního prostředí, uspěchaného života i některých onemocnění. Jejich účinky přitom znali už naši předkové.
Široké spektrum účinků
Brusinky jsou odedávna hojně využívány nejenom v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství. Jejich sílu však potvrzuje i moderní věda.
Nejčastěji se o nich hovoří jako o účinném pomocníkovi v boji s infekcemi močových cest, to však zdaleka není jejich jediné pozitivum.
Ukazuje se, že bioaktivní látky v čerstvém i sušeném ovoci, šťávě a dalších brusinkových produktech mají řadu příznivých zdravotních účinků. Vědci vědí, že jejich konzumace pomáhá zrychlit metabolismus.
I to, že mohou být prospěšné zdraví kardiovaskulárního a imunitního systému. Nová studie, provedená týmem z Tufts University v americkém Bostonu, se zaměřila na účinky na trávicí trakt.
Možná jsme je podcenili…
Experti při ní zjišťují, že brusinky jsou velmi bohaté na polyfenoly (účinné rostlinné látky), které díky interakci s jinými bioaktivními složkami, obsaženými v těchto plodech, mohou pomoci udržovat střevní mikroflóru i zdraví střev v optimálním stavu.
To odborníky motivuje k tomu, aby v brusince viděli zajímavý materiál k dalšímu zkoumání, které může odhalit nečekané věci.
„Vzhledem ke složité povaze a rozmanitosti sloučenin, které se vyskytují v tomto ovoci a jejich vzájemné interakci věříme, že jsme zatím jen klouzali po povrchu, pokud se jedná o identifikaci potenciální léčebné síly brusinek,“ potvrzuje vedoucí výzkumného týmu Jeffrey Blumberg.
Směrem ke zdraví a štíhlé linii
Dobrá funkce střev podporuje imunitní systém, ale také napomáhá při hubnutí. V tomto ohledu mají brusinky kromě zrychlení metabolismu další pozitivní efekt. Obsahují hodně vlákniny, takže navozují pocit sytosti a rovněž kladně ovlivňují střevní peristaltiku.
Navíc jsou ideálním doplňkem dietního jídelníčku, protože mají velmi nízkou energetickou hodnotu a mimo to pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. To je důležité nejenom při hubnutí a udržení zdravé váhy, ale také pro lidi, trpící cukrovkou.
Kdo by si měl dát pozor?
Jiné výzkumy naznačují, že by toto malé ovoce mohlo být díky náloži cenných látek rovněž velkým pomocníkem v boji proti rakovině a jiným civilizačním chorobám. Dát pozor by si však měli lidé, kteří užívají léky na ředění krve.
Opatrnost se týká i pacientů s ledvinovými kameny ze šťavelanu vápenatého (oxalátové kameny), jejichž tvorbu by mohly ještě více podnítit látky, obsažené v brusinkách, zejména je podle odborníků vhodné vyhnout se pití brusinkového džusu. A co platí pro všechny:
při nákupu jakéhokoliv výrobku z brusinek je vhodné zkontrolovat obsah přidaného cukru a dalších látek!