Domů     Jak se zakládá kolos animovaného filmu Warner Bros?
Jak se zakládá kolos animovaného filmu Warner Bros?
29.1.2020

Warner Bros, jedno ze studií takzvané velké hollywoodské šestky, začíná také jako „kino za niklák“. V současné době je jedním z největších konkurentů nově vzniklého „disneyfoxovského“ giganta. Zakládají ho čtyři chudí bratři.

Jejich budoucí rodiny už se termínem klan označit rozhodně dají, protože geny a jména svých otců a dědů rozhodně nezapřou. Syn nejmladšího a nejdrzejšího z bratrů se věnoval televizní tvorbě, vnučka dalšího z bratrů o nich natočila životopisný dokument.

Zakladatelé jedné z dnešních největších filmových společností se narodí jako synové chudé rodiny polských Židů.

Jmenují se Hirsh (1881–1958), Abraham (1884–1967), Samuel (1887–1927) a Jacob (1892–1978) Wonsalovi.

Tatínek se živí ševcovinou, matka se má co otáčet, aby zvládla výchovu svých divokých chlapců. Rodina v Polsku zažije pogromy, a to, společně s neutěšenou finanční situací, ji donutí k opuštění rodné země.

Albert (Abraham) Warner
Albert (Abraham) Warner

Nákup kina

Po emigraci do Kanady všichni nakonec zakotví ve městě Youngstown v Ohiu a přijímají poameričtělá jména a příjmení Warner. Sam (Samuel) a Albert (Abraham) Warnerovi podnikají už od útlého mládí.

Jejich první divadlo zkrachuje hned po první sezoně, což je však neodradí. Zavětří velkou šanci jinde, a sice ve filmu.

Bratři, nyní už i s Harrym a podporou nejmladšího nezletilého Jacka (Jacoba, jediný ze synů, který se nenarodil v Polsku, ale v Kanadě), založí nickelodeon a zažívají úspěch s westernem Velká vlaková loupež.

Ikonický záběr na konci dvanáctiminutového filmu se střelbou proti divákům je něco, co do té doby nikdo neviděl.  V roce 1906 už bratři koupí svůj vlastní biograf a rozdělí si v něm role.

„Malý“, v té době čtrnáctiletý, Jack hraje doslova druhé housle spolu se sestrou, protože se k podniku může připojit pouze o víkendu jako muzikant. Kino je úspěšné a bratři začnou skupovat další a další.

Vychytralý králík Bugs Bunny je jednou z ikon filmové společnosti.
Vychytralý králík Bugs Bunny je jednou z ikon filmové společnosti.

Kdo by chtěl poslouchat, co herci říkají?

Jenže pak se spolu s jinými filmaři a majiteli promítacích zařízení dostane do sporu sám Thomas Alva Edison (1847–1931), který tvrdí, že patent na kinematograf patří jemu, a soudy a policie stojí na jeho straně.

Mnoho filmařů před jeho dlouhými prsty prchne do Kalifornie a bratři Warnerovi nejsou výjimkou. Později se dokonce rozdělí a založí v různých městech distribuční společnosti, jejich síla tak nadále roste.

Body získávají i za to, že už od první světové války se nebojí válečných a politických témat – velkého ocenění se dočká například válečný film My four years in Germany (Má čtyři léta v Německu), který režíruje William Night, pozdější režisér v další gigantické americké filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

Jeho úspěch znamená pro bratry šanci v Hollywoodu, a tak v dubnu roku 1923 vzniká Warner Brothers Pictures, později Warner Bros. Ředitelem se stane nejstarší bratr Harry.

Společnost v jednu chvíli zachrání Samuel, který Harryho přesvědčí, že je potřeba investovat do zvukového filmu. „Kdo by sakra chtěl poslouchat, co herci říkají?“ zapíše se nesmrtelným citátem Harry do dějin, ale naštěstí svolí.

Všichni bratři u jednoho stolu v roce 1926 (zleva): Sam, Harry, Jack a Albert.
Všichni bratři u jednoho stolu v roce 1926 (zleva): Sam, Harry, Jack a Albert.

Stínu smrti se bratři už nezbaví

Jenže Samuel bohužel předčasně skoná ve věku 40 let, pouhý den před premiérou Jazzového zpěváka, filmu, který přinese studiu věčnou slávu a dostatek peněz.

Stín nečekané smrti na banální zápal plic ovšem mezi bratry už zůstane a od té doby se věci vyvíjejí špatným směrem. Nejmladší bratr Jack se stane novým ředitelem a sláva mu až moc stoupne do hlavy. Je krutý, nekompromisní a mezi bratry zasévá spory.

Firma však vzkvétá a získává celebrity. Bratři vystoupí i proti nacistické zvůli, což se projeví mimo jiné natočením snímků Veřejný nepřítel nebo Casablanca.

Zpočátku si od zastánců amerického izolacionismu a příznivců hnutí America first vyslouží výtky za poškozování mezinárodních vztahů, později jsou ale oceněni. Chystá se ale veliká zrada mezi samotnými bratry…

Hollywoodská filmová studia v roce 1922.
Hollywoodská filmová studia v roce 1922.

Příbuzné si člověk nevybírá

Jack lstí získá majoritní podíl ve společnosti a ostatní bratry v podstatě vyšachuje ze hry. S Harrym to otřese natolik, že se svým bratrem již nikdy nechce mluvit.

Společnost nicméně stále prosperuje. Jack Warner Junior (1916–1995), Jackův jediný syn, je po válce jmenován vedoucím televizního studia, protože televize hraje v byznysu čím dál větší roli.

Přicházejí také kreslené filmy, ty už pod hlavičkou Warner Bros. Jednou z prvních slavných postaviček je legendární králík Bugs Bunny.

Ještě v 60. letech, kdy přicházejí úspěchy, například film My Fair Lady s okouzlující Audrey Hepburnovou (1929–1993), Jack firmu vede. Teprve v roce 1966 prodává své akcie Kanaďanům a o pár let později se vzdaluje od dění ve společnosti. Koncern stejně jako v případě 20th Century Fox nese stále jméno rodiny Warnerů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Tereza Meravá. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.