Mohou za to, že nás obalamutí mágové, režiséři s nimi kdysi zkouší první filmové triky. Zrcadla nás matou i dnes. Víte, že se spousta lidí v odraze vůbec nepozná? A slyšeli jste, že nacisté snili o obřím zrcadle, s nímž by sežehli všechny své odpůrce?
Vzhlížíte se dlouhé minuty v zrcadle? Tak pozor, koukání se do svého odrazu vám může způsobit halucinace! Na vině je především skutečnost, že se upřeně díváte do něčích očí.
V běžné konverzaci s druhými lidmi vnímáte i jiné podněty, ovšem když hledíte do odrazu v zrcadle, upřeně sledujete menší plochu. Neurony v našem mozku při strnulém sledování jednoho bodu zpomalí a naše vnímání slábne. Ztrácíme kontakt s realitou jako například v případě, když je nám na omdlení.
Já nejsem já
Stává se vám, že v odraze vidíte někoho jiného? Jsou totiž lidé, kteří skutečně svůj odraz nevidí. Často je tento jev provázený ještě jinou poruchou. Například prosopagnosií, kdy lidé nerozeznávají obličeje.
Tito lidé neumí identifikovat známé, které vídají i velmi často, proto je rozpoznávají například podle hlasu či stylu chůze. Co je zajímavější, tyto osoby leckdy neurčí, že v zrcadle koukají sami na sebe. Prosopagnosií v Česku trpí až 200 000 lidí.
Zvířecí parádníci
Vědci na zkoumání toho, jestli se zvířata poznají v zrcadle, mají speciální metodu. Nejprve jim dají zrcátko, aby se prohlédli. Pak jim jej vezmou. Na tělo jim namalují barvou nějaký znak.
Šimpanzi, gorily, orangutani a další primáti si v zrcadle svůj odraz nejprve prohlédnou, pak končetinou začnou onen znak smazávat. Vždyť to tam přece před pár hodinami nebylo! Obdobně se pokus dělá i s delfíny.
Ti si sice označení nemažou, je ale vidět, jak si déle zkoumají ono místo, kde mají barvu.
Pomáhají i hrozí ve válce
Zrcadlo dokáže zachytit a zintenzivnit zvuk, takže při strategickém postavení prozradí vetřelce v různých budovách. Zrcadlo fascinuje i nacisty. V roce 1923 přijde rakousko-uherský fyzik Hermann Oberth (1894–1989) s vizí vesmírného zrcadla.
To by mělo odrážet sluneční paprsky tak, že jejich intenzita by byla silnější. Oberth myslí na to, že díky tomu by byla zemědělská úroda několikrát do roka, nacisté ale spíš vidí, jak by mohli s pomocí nástroje sežehnout nepřítele.
Jen vy na tisíce způsobů
Někteří lidé z nich mají panickou hrůzu. Potkáte se zde sami se sebou v reálných rozměrech, v dalším odrazu jste silně obézní, další zrcadlo vám udělá křivky modelky. Když ale chcete najít cestu ven, ztrácíte se.
Vůbec první zrcadlové bludiště vymyslí Němec Gustav Casten v roce 1888. Podle jeho patentu se začnou stavět labyrinty v Konstantinopoli v sultánově paláci, poté se nápad chytne v Chicagu. Naše petřínské bludiště vzniká už v roce 1891.