Český biochemik Jan Halámek působící jako profesor na University of Albany ve státě New York společně se svým týmem výzkumníků představil světu zbrusu novou metodu měření alkoholu v lidském organismu za pomoci analýzy potu.
Dle vyjádření tvůrců je nová metoda prakticky neinvazivní a také mnohem přesnější než např. dechová zkouška. Testování proběhlo na 26 dobrovolnících.
Každý z nich musel v rychlém sledu po sobě vypít několik panáků tvrdého alkoholu, aby hladina alkoholu v krvi vystoupala alespoň na úroveň 0,8 promile. Poté přišlo na řadu samotné testování, které zahrnovalo stovky měření a následného srovnávání.
Nebudou již muset dýchat do přístroje
Dle vědce tak v budoucnu nebude třeba, aby kontrolovaný člověk dýchal do přístroje, postačí speciální testovací proužek přiložit na čelo dotyčného. Čím více proužek ztmavne, tím více člověk vypil alkoholu.
Rádi by zlepšili systém
„Existuje přímý vztah mezi alkoholem v krvi a potem, náš výzkum ukázal, že při popíjení alkoholických nápojů úroveň alkoholu v krvi stoupá ve stejné míře jako úroveň alkoholu v potu.
Toto zjištění by mohlo významně napomoci snaze zabránit řízení pod vlivem alkoholu,“ uvedl Halámek. „Daný systém má chyby a často je u soudu nepoužitelný,“ zdůraznil nakonec vědec.
Z ČR do USA
Halámek se výzkumu potu věnuje již dlouhá léta a jeho služeb v USA využívají nejen lékaři, ale také třeba FBI nebo američtí forenzní kriminalisté. Vědec nyní také pracuje na využití potu při odemykání chytrých telefonů apod.