Domů     Děsivé léčebné praktiky středověku. Jaké neduhy zaháněl slepičí zadek, usušená ropucha či bobří žlázy?
Děsivé léčebné praktiky středověku. Jaké neduhy zaháněl slepičí zadek, usušená ropucha či bobří žlázy?
23.1.2020

Středověké lékařství ovládala velkou měrou církev. Nemoc byla považována za dar od Boha, skrze který si měl člověk odpykat svá provinění. Léčení bylo až druhořadé, stejně jako postavení lékařů. Jaké šílené postupy tehdejší felčaři praktikovali? Měli pacienti vůbec šanci jejich péči přežít?

V antice byla medicína na pokročilé úrovni. Po zániku západořímské říše roku 476 se lékařská vzdělanost přesunula do Byzance a arabských zemí. V křesťanské Evropě nastalo období temna.

Zatímco řečtí lékaři považovali nemoc za projev nesouladu mezi člověkem a přírodou a snažili se znovunastolit rovnováhu, křesťanství v ní spatřovalo milost od Boha, díky které si člověk může odpykat své hříchy. Z toho plyne rovněž odlišný přístup k léčbě.

Pokud by ve středověku přišla žena s bolestí hlavy za arabským lékařem, předepsal by jí klid na lůžku a dietu. Ten evropský by v tom viděl posednutí ďáblem, a proto by nařídil trepanaci (vyvrtání otvoru do lebky) a do vzniklé rány by nasypal sůl. Pacientka by zemřela, ale léčba by byla úspěšná – ďábla se podařilo vyhnat.

Přístup k léčbě byl v křesťanské Evropě jiný než v arabských zemích.
Přístup k léčbě byl v křesťanské Evropě jiný než v arabských zemích.

Nevzdělanost, špína a války

Zatímco arabské zdravotnictví kladlo důraz na vzdělanost lékařů, hygienu a životosprávu, Evropu v raném středověku sužovaly války, bída, nevzdělanost, špína a nemoci. Ničím zvláštním nebyly ani epidemie, například moru či lepry.

Péči o nemocné bližní na sebe vzaly především kláštery, které zřizovaly vlastní špitály. Ostatně kněží a mniši byli jediní, kdo v té době uměli číst. Jejich léčba však spočívala pouze v poskytnutí přístřeší a léčiv, která si zhotovovali z pěstovaných bylin.

Sice překládali knihy antických a arabských autorů, ale medicínou se zabývali jen teoreticky.

Léčilo se hlavně v klášteře.
Léčilo se hlavně v klášteře.

Potřebujete chirurga? Jděte za lazebníkem

Chirurgické výkony jim zakazoval edikt „Ecclesia abohrret a samume“, který přenesl jejich provádění na osoby bez lékařského vzdělání – lazebníky, bradýře (holiče) či katy.

Ti neměli žádné formální vzdělání a zkušenosti získávali jen praxí, případně byli vyučeni příslušným cechem. V průběhu vrcholného středověku byly zakládány i nemocnice, paradoxně v nich ale nebyla poskytována lékařská péče, jen přístřeší.

Navíc v nich byli všichni nemocní pohromadě, bez ohledu na nakažlivost choroby. S výjimkou malomocných (postižených leprou), pro ty byla zřizována zvláštní zařízení, tzv. leprosária, za hradbami měst.

V nemocnicích často leželi nemocní všichni pohromadě.
V nemocnicích často leželi nemocní všichni pohromadě.

20 mediků z Karlovy univerzity

Postupem času vznikly dvě významné lékařské školy, v jihoitalském Salernu a v jihofrancouzském Montpellieru. Díky nim se setkávali lékaři s různým zaměřením a společně studovali spisy o lékařství jak antických, tak arabských autorů.

Ve 13. a 14. století byly zakládány univerzity a medicína se postupně dostala do popředí jejich zájmu, a to včetně Karlovy univerzity v Praze (založena r. 1348).

Na zdejší lékařské fakultě vyučovali především lékaři panovníka a ročně měli jen asi 20 mediků, přičemž v Čechách tehdy žilo už na 2 miliony lidí. V italské Boloni, kde univerzita vznikla již roku 1088, dokonce na lékařské fakultě vyučovali i chirurgii.

Mnoho doktorů se vzděláním ve středověku nebylo.
Mnoho doktorů se vzděláním ve středověku nebylo.

Služby felčarů pro chudé zdarma

Lékařů s univerzitním vzděláním nebylo mnoho, jejich služby tak byly určeny jen panovníkovi a jeho nejbližším. Většinu obyvatel však léčili hlavně „nelékaři“ ve špitálech. Tato zařízení to měla za povinnost výměnou za ekonomické úlevy.

Léčení chudých zdarma však nebylo ukázkou altruismu panovníka, ale snahou o zabránění šíření epidemií.

„Lékařská diagnostika“ pak byla prováděna především skrze zkoumání moči, stolice, potu a krve, a to všemi smysly, ranhojiči se tak nevyhnuli ani jejich ochutnávání. Jimi doporučené léčebné metody byly mnohdy nebezpečnější než neduhy, kterými pacienti trpěli.

Některé léčebné metody byly nebezpečnější než samotná nemoc.
Některé léčebné metody byly nebezpečnější než samotná nemoc.

Jak se léčí mor?

Například některá opatření k léčení moru byla více než kontroverzní. Lékaři řešili nekvalitní vzduch ve městech, který dle jejich názoru přispíval k šíření nemocí. Svým pacientům ovšem doporučovali chodit do stok, aby jejich odporný puch přehlušil pach moru.

Dále jim doporučovali pít nejrůznější sirupy, čím starší, tím lepší. Nejpodivuhodnější metodou léčby bylo ovšem přikládání oholeného slepičího zadku na morové boláky, přičemž zvíře bylo během procedury živé. Samozřejmostí bylo také pouštění žilou.

Středověcí doktoři byli přesvědčeni, že z těla odtéká vše špatné.
Středověcí doktoři byli přesvědčeni, že z těla odtéká vše špatné.

Pouštění žilou uleví od všech neduhů

Byla to velice rozšířená a oblíbená metoda, používaná bezmála 2000 let, která měla na svědomí více životů než leckterá epidemie.

Středověcí lékaři totiž byli přesvědčeni o tom, že je dobré, když z těla něco odtéká, tím z něj totiž podle jejich mínění odcházelo to špatné.

Pouštění žilou prováděli nejčastěji lazebníci, kteří si na znamení svého umu dávali za okno svého podniku misku s krví. Také rozřezávali vředy či trhali zuby. Dalšími oblíbenými léčebnými metodami bylo baňkování, podávání projímadel, a dokonce trepanace lebky. Pouštění žilou pak v 19. století nahradilo šetrnější přikládání pijavic.

Když si lékaři nevěděli rady, používali i bizarní způsoby.
Když si lékaři nevěděli rady, používali i bizarní způsoby.

Vlčí kůže, moč či kozí bobky

K léčení byla využívána celá řada více čí méně podivných věcí. Například vlčí kůže léčila kožní choroby, na plísně a ekzém zase měla pomáhat dětská moč.

Velice rozšířenou nemocí mezi evropskými panovníky, ne nadarmo proto označovanou za nemoc králů, byla i dna neboli pakostnice, při které se nadbytek kyseliny močové ukládal v kloubech a způsoboval jejich záněty.

Příčinou byla nadměrná konzumace bílkovin, hlavně červeného masa. Středověcí lékaři si s nemocí ale věděli rady, zabíraly na ni údajně kozí bobky, smíchané s medem a rozmarýnem.

Léčba arsenikem byla velmi nebezpečné.
Léčba arsenikem byla velmi nebezpečné.

Je libo trochu arzeniku?

Využívaly se i jiné části zvířat. Usušená ropucha, nošená v pytlíku na krku, bránila vnitřnímu krvácení, zobák straky nošený tamtéž pak fungoval proti bolestem zubů.

Na nachlazení a záněty výborně zabíraly bobří pachové žlázy, zvané castoreum, obsahovaly totiž hodně kyseliny salicylové, která je příbuzná kyseliny acetylsalicylové v aspirinu. Už řecký lékař Galén věřil, že jed použitý v malém množství může léčit. Měl pravdu.

Ve středověku byl oblíbený například arzenik. Ten měl zabírat na rakovinu kůže i nemoci žaludku, dámy si jej navíc přidávaly do krémů na pleť. Bohužel ho nemocní mnohdy užili nadbytek, což vedlo k okamžité otravě.

K léčení se využívala i pálenka.
K léčení se využívala i pálenka.

Pálenkou proti vozhřivice

Velmi populárním se postupem času stal prášek z egyptských mumií, zvaný mumio. Měl sloužit k léčbě bolestí zubů a žaludku i jako účinné afrodiziakum. Často se připravovaly i tzv. dryáky, přípravky z různých bylin smíchaných s medem, byly to doslova všeléky.

Pro chudé byl takovýmto zázrakem česnek, měl je chránit i proti tolik obávanému moru. Také pálenka byla oblíbenou medicínou. Užívala se vnitřně i zevně, například při rýmě neboli vozhřivice si jí měl nemocný pomazat tvář a zlehka k ní čichat.

K léčení nejrůznějších neduhů se používal i kočičí tuk, prášek z rozdrcených perel a polodrahokamů či z koňských kostí.

Léčivý prach se šířil i do zámoří.
Léčivý prach se šířil i do zámoří.

Prach, jenž přivedl Žida ke křesťanství

Kde už nemocnému nebylo prakticky pomoci, použil se nejtěžší kalibr – prach smetený z náhrobku svatého Jana Nepomuckého v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Váže se k němu historka, kterak pražský Žid Jakub Löwy byl velice nemocný a už nezabíralo nic, po doušku prachu s vodou se hned uzdravil. Z vděčnosti se měl dokonce nechat pokřtít.

Ač to byla historka smyšlená, určená k tomu, aby přivedla bezvěrce ke křesťanství, věhlas prachu se šířil a stal se z něj výnosný obchodní artikl.

Portugalské námořní lodě jej dokonce vozily až do Indie, kde jím misionáři léčili tamní domorodce a po uzdravení je taktéž obraceli na víru.

Během válek docházelo i k pokrokům v medicíně.
Během válek docházelo i k pokrokům v medicíně.

Pokrok díky válce

Abychom středověkým lékařům nekřivdili, díky válkám přece jen jisté pokroky učinili, a to překvapivě hlavně v chirurgii. Ke konci středověku již byli schopni například vyndat ledvinové kameny nebo strhnout šedý zákal, což nebyly jednoduché zákroky.

Zvládali amputace, ač si dlouhou dobu mysleli, že hnis vytékající z rány je dobrým znamením, a využívali ho k zastavení krvácení. Dokonce položili základy plastické chirurgii, když ránu po nose ztraceném v boji zacelili kůží odebranou z paže.

Taktéž vyvinuli řadu chirurgických nástrojů, které se od té doby změnily jen nepatrně.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.