Mezi nejznámější drogy patří heroin, morfin či kokain. Než se odhalila jejich návykovost a škodlivost, lidé je hojně využívali. Jak? Třeba jako lék proti kašli či astmatu, na hubnutí nebo proti nespavosti…
Atropin
Je to látka obsažená v některých jedovatých rostlinách z čeledi lilkovitých, například v rulíku zlomocném, durmanu obecném či mandragoře lékařské.
Jeho jméno je odvozeno od latinského označení rulíku, které zní Atropa belladona, jež odkazuje na řeckou bohyni osudu Atropos.
Jak atropin škodí: Má na člověka silné halucinogenní účinky, způsobuje rovněž velké vzrušení, touhu po pohybu a zvýšenou mluvnost, vyvolává bezdůvodný smích či pláč, navíc zvyšuje sklon k agresi.
Při předávkování dochází k ochrnutí mozku a obrně dýchacího ústrojí. Intoxikace dospělého dávkou nad 50 mg končí kómatem a neschopností dýchat. U dítěte je smrtelná dávka asi 10 mg.
Jak pomáhá: Atropin je dnes využíván jako lék v očním lékařství – kapky rozšiřují zorničky, čímž napomáhají diagnostice chorob očí, používá se i k léčbě snížené srdeční frekvence, jako protijed proti nervovým plynům či při Parkinsonově chorobě.
Amfetamin
Tento stimulant zvyšuje v mozku hladinu noradrenalinu, serotoninu a dopaminu, tedy přenašečů nervových vzruchů. Poprvé byl připraven už v roce 1887 rumunským chemikem Lazarem Edeleanuem (1861–1941) v Německu, dlouho pro něj ale nebylo terapeutického využití.
Jak amfetamin škodí: Zpočátku dodává energii a pocit nepřemožitelnosti, později způsobí až u pětiny uživatelů psychózu. Vyvolává u nich stavy úzkosti či nervozity, opačně euforii, a někdy až paranoiu.
Je navíc návykový (nikoli tělesně) a k dosažení účinku, který trvá jen 4 až 8 hodin, je potřeba neustále zvyšovat dávku. Amfetamin je pod názvem Speed dostupný jako rekreační droga i dnes.
Jak pomáhá: Využívá se k léčbě ADHD, zejména u dětí. Dále k léčbě úrazů mozku, narkolepsie (chorobná spavost) a chronického únavového syndromu.
Opium
Účinky opia, zaschlé šťávy z nezralých makovic máku setého, jsou lidstvu známy už tisíce let. Látky v něm obsažené jsou označované jako opiáty a propůjčují mu silně narkotický účinek spojený se zmírněním bolesti, pocitem euforie a útlumem organismu.
Jak opium škodí: V minulosti se opium nejčastěji kouřilo. Pak se jej rakouskému lékaři Paracelsovi (1493–1541) podařilo rozpustit v alkoholu, čímž vzniklo laudanum.
Na rozdíl od stimulantů vyvolávají opiáty útlum nervové soustavy, zklidnění dechu, metabolismu, psychiky, bolesti i tělesných procesů, což bohužel může skončit až zástavou dechu.
Po vyprchání účinků se dostaví abstinenční syndrom – průjem, neklid, tiky, horečka a nespavost. K jejich zmírnění je pak potřeba zvyšující se dávka opia.
Jak pomáhá: Získávají se z něj účinné látky (morfin, kodein), které se používají jako účinná analgetika a antitusika (léky proti kašli).
Morfin
Je opiát, který se přirozeně vyskytuje v opiu, tvoří asi 10 % jeho surové hmotnosti. V čisté podobě morfin poprvé izoloval německý lékárník Friedrich Sertürner (1783–1841) roku 1804. Jméno „morphium“ mu dal podle boha snů Morphea z řecké mytologie.
Jak morfin škodí: Morfin je omamná, silně návyková látka, která se sama využívá jako droga, případně jako surovina k výrobě heroinu. Jde o silné analgetikum tišící bolest.
Nejzávažnější je vznik závislosti při jeho dlouhodobém užívání, a to jak psychické, tak fyzické. Dávky je pak potřeba neustále zvyšovat, přičemž za smrtelnou je u dospělých považováno 100–400 mg morfinu.
Jak pomáhá: Používá se k tlumení nesnesitelných bolestí po úrazech či chirurgických operacích a při infarktu myokardu. Dále pak při těžkém, neutišitelném kašli, když nezabírá preferovaný kodein.
Dárek pro přátele na frontě
Tak zněl název sady, která se roku 1916 prodávala v londýnském obchodním domě Harrod´s. Její součástí byl kokain a morfin spolu se stříkačkami a jehlami pro jejich aplikaci.
V Americe byl zase v průběhu 19. století populární Uklidňující sirup paní Winslowové, který měl dětem pomáhat od bolesti spojené s růstem zubů.
Měl na svědomí řadu dětských životů, protože obsahoval morfin, a řada jeho malých uživatelů tak zemřela v důsledku předávkování.
Heroin
Polosyntetický opiát vyráběný z morfinu. Poprvé ho vyrobil britský chemik Charles E. A. Wright (1844–1894) už roku 1874, pro firmu Bayer ho pak znovuobjevil a proslavil roku 1934 německý chemik Felix Hoffmann (1868–1946).
Jak heroin škodí: Jde o silnou a návykovou drogu, který vyvolává pocit euforie. Nástup účinku závisí na způsobu požití.
Je-li šňupán, projeví se jeho efekt během 10 až 15 minut, při kouření do 5 minut, ovšem při vpravení látky do žíly už za 8 sekund. Předávkování se vede ke smrti. Velice nepříjemné jsou také abstinenční příznaky, které se objeví už 6 hodin od poslední dávky.
Jak pomáhá: Tlumí výrazné akutní i chronické bolesti, například při infarktu nebo otoku plic. Využívá se v paliativní péči o nemocné rakovinou, kdy způsobuje pacientům menší komplikace (nevolnost, snížení tlaku atd.) než morfin.
Na kašel a pro závislé na morfinu
Mezi roky 1898 a 1910 byl Heroin prodáván firmou Bayer jako náhražka morfinu, která měla být nenávyková. Naopak, sloužil jako lék pro lidi na morfinu závislé, než se zjistilo, že se v játrech metabolizuje právě na morfin a je tudíž silně návykový.
Bayer jej rovněž inzeroval jako „nejlevnější úlevu od kašle“, a to zejména pro děti. Stejně jako morfin měl totiž tlumící účinky na organismus.
Kokain
Stimulant získávaný z listů rostliny rudodřev koka, jehož účinky znali už dávní Inkové, kteří jeho listy žvýkali. Poprvé jej extrahoval německý chemik Albert Niemann (1834–1861) v roce 1859.
Jak kokain škodí: Působí intenzivně, ale jen krátkodobě, maximálně 90 minut. Navozuje silnou euforii, radost, zvyšuje sebedůvěru a družnost, zároveň narušuje sebekontrolu a objektivitu myšlení a podněcuje neklid a agresi.
Jak pomáhá: Listy koky, které dodnes žvýkají potomci indiánů v Peru, jsou zdrojem minerálů a vitamínů, pomáhají překonávat únavu, hlad i žízeň a v podobě čaje také potlačit nepříznivé dopady výškové nemoci.
Jsou používány i jako afrodiziakum.
Na bolavé zuby kokainové kapky
Kokain byl v minulosti využíván především jako lokální anestetikum, dokázal rychle umrtvit požadované místo. Proto se z něj připravovaly kapky na bolest zubů, ale dokázal odpomoci i od bolestí hlavy, únavy, nevolností či zácpy.
Stejně jako heroin byl předepisován jako lék pro závislé na morfinu, až později se přišlo na to, že je stejně návykový a nese s sebou riziko infarktu. Extrakt z listů koky byl mezi roky 1886 až 1929 rovněž příměsí Coca-Coly.