Domů     Hon za orchidejemi: Český sběratel čelil v Mexiku banditům
Hon za orchidejemi: Český sběratel čelil v Mexiku banditům

„Netrhejte je,“ okřikne v roce 1836 zahradník dvanáctiletého kluka . „Jsou to drahé květiny, pocházejí z obrovské dálky, nesmíte je ničit,“ rozčílí se. Benedikt se na děčínském panství hraběte Františka Antonína Thuna (1786 – 1873) učí zahradníkem.  

„Tak nádherné vůně, tvar i barva,“ zasní se v teple skleníku svého zaměstanavatele Benedikt Roezl (1824 – 1885) a přitom drží exotický květ tak pevně, až se ulomí.

Právě utrhl velkou vzácnost – orchidej, skvost, který se v Evropě poprvé objevuje v 18. století. Dováží se z Ameriky a nikdo nemá s jeho pěstováním žádné zkušenosti.

Rostliny, kterým se nějakým zázrakem podaří přežít dlouhou cestu, většinou dorazí pěstitelské pokusy neznalců. „Chtěl bych se alespoň jednou podívat tam, kde rostou volně v přírodě,“ zatouží Benedikt.

Uběhne ale ještě spousta let, než se mu podaří udělat první krok k uskutečnění svého snu. V roce 1846 získává zaměstnání v zahradnictví Louise van Houtteho v belgickém Gentu.

Díky svým úžasným znalostem a energii se rychle stává vrchním zahradníkem tropických skleníků a později dokonce vede celé zahradnictví. Úměrně s pěstitelskými úspěchy rostou i jeho ambice. Gent je mu malý, rád by se podíval do Ameriky za milovanými orchidejemi.

1. března 1855 konečně vyplouvá z holandského přístavu Vlissingen přes oceán. S sebou si přibalí i sazenice různých rostlin. „V Americe je budu pěstovat a prodávat, tím si vydělám na cestování,“ myslí si. Všechno ale dopadne trochu jinak. 

Exotické orchideje Evropané obdivují už v 18. století. Jejich pěstování ale většinou skončí katastrofou.
Exotické orchideje Evropané obdivují už v 18. století. Jejich pěstování ale většinou skončí katastrofou.

Podnikavý konstruktér 

Jedinou rostlinou, jež přežije nepříznivé podmínky na lodi, je ramie (tropická rostlina podobná kopřivě, pěstuje se kvůli lýkovému vláknu), pocházející z Asie. První Benediktovou zastávkou je americké město New Orleans, kde se ale zdrží jenom několik dní a pokračuje dál do Mexika.

Podnikavost má v krvi a ve zdejším přístavu Sontekomapán postupně skupuje plantáže a pěstuje na nich ramii. Podaří se mu dokonce vymyslet stroj, s jehož pomocí ji zpracovává na lýko. Tehdy ovšem netuší, o co díky novému zařízení přijde. 

Roezlovi je starý kontinent malý. Odvážně se vydává do zámoří, kde chce hledat svoje oblíbené květiny.
Roezlovi je starý kontinent malý. Odvážně se vydává do zámoří, kde chce hledat svoje oblíbené květiny.

Zůstane bez ruky 

Když v roce 1868 doputuje až do kubánské Havany, zdejší plantážníci ho na výstavě žádají, aby předvedl svůj vynález. „Bylo by možné s jeho pomocí zpracovávat i rostliny Agave?“ ptají se ho všetečně. „Vyzkouším to,“ slíbí jim odvážně.

Jenže to neměl dělat… S listem rostliny stroj vtáhne i jeho levou ruku. Zranění je velké, všude je krev a zbývá proto jediné řešení – amputace. Roezl se léčí v Havaně a hlavou se mu honí černé myšlenky.

„Neměl bych se raději vrátit zpátky do Čech?“ ptá se sám sebe. „Ne, zůstanu tady. Nebudu se ale plést do věcí, kterým nerozumím a budu jenom sbírat rostliny,“ rozhodne se nakonec po dlouhých úvahách. Vrací se zpátky do mexického Sontekomapánu.a vyráží na další cesty. 

Badatel obdivuje a hledá květiny. Pomník na pražském Karlově náměstí zobrazuje Roezla ještě s oběma končetinami, o část levačky ale přichází při experimentu.
Badatel obdivuje a hledá květiny. Pomník na pražském Karlově náměstí zobrazuje Roezla ještě s oběma končetinami, o část levačky ale přichází při experimentu.

Těžký život sběratele 

Pokud je někdo přesvědčen, že toulky neznámou krajinou jsou procházkou růžovou zahradou, plete se.

„Postavení a život sběratelů rostlin v tropických krajinách jest velmi namáhavý, obtížný a nevděčný, a mýlí se velmi, kdo myslí, že třeba jen rukou sáhnouti a zvednouti rostlinu novou až dosud neznámou,“ píše Roezl. Je ale neúnavný a nezdary ho neodradí.

„Tak jako hledající zlato v Kalifornii marně často celé pole prochází, podobně musí také sběratel rostlin často celý prales projíti, hladem a žízní trápen, než konečně cennou, krásnou rostlinu nalezne,“ dodává.

Statečnost, s jakou se sám pouští do tropických krajin, je obdivuhodná. Jednou ovšem na ni málem doplatí. Putuje Mexikem, když se před ním najednou vynoří skupina banditů. 

V džungli se najdou nádherné květiny, ale číhají tam i mnohé nástrahy. Třeba tlupa banditů.
V džungli se najdou nádherné květiny, ale číhají tam i mnohé nástrahy. Třeba tlupa banditů.

Bláznům nůž nepatří 

„Ruce vzhůru,“ vykřikne jejich velitel a míří na něj pistolí. Banda se vrhne na jeho zavazadla a všechno mu sebere. „Nic cenného nemám, jenom sbírám květiny,“ vysvětluje Benedikt, když si bandité zklamaně prohlédnou kořist. Žádné peníze ani zlato nenašli.

„Nechte ho a vraťte mu ty kytky. Je to blázen,“ pobídne velitel skupiny ostatní. Pověrčiví Mexičané totiž bláznům neubližují. „Tvůj nůž si ale necháme,“ usoudí bandita.

Mezi nástrahy, které Roezlovi v tropech hrozily, ale patřilo i uštknutí hadem nebo oběšení od domorodců. Díky své neohroženosti všechny nepříjemnosti zvládne. Americkým kontinentem putuje až do roku 1875, teprve potom se vrací zpátky do Evropy.

Ani v Praze ale nezahálí a v roce 1880 zakládá zahradnický spolek Flora a stejnojmenný časopis. Jeho synovci zatím v Americe pokračují ve sbírání květin. 

 

Foto: wikipedia.org, pxhere,com, pixabay.com
Související články
Zajímavosti
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
Zajímavosti
Stromy celého světa v číslech: Co jste nejspíš nevěděli?
3 biliony stromů, které bereme jako samozřejmost, pokrývají různá místa Země, od prastarých lesů až po městské parky a ulice. (Lidé každý rok vymýtí miliony zalesněných akrů, často kvůli krátkodobým ziskům, které jsou vykoupeny dlouhodobými ztrátami.) Před 12 tisíci let bylo na Zemi o 46 % více stromů. Když jsme v jejich blízkosti, přináší nám to […]
Zajímavosti
Bouchněte si šampaňským: Jeho otcem je ve skutečnosti anglický vědec
Připijete si na Nový rok šampaňským? Ano? A přemýšleli jste někdy o tom, jak vzniklo šumivé víno a kdo vlastně vynalezl šampaňské? Kandidáty mám hned dva. Byl to francouzský mnich Dom Perignon, nebo anglický vědec Christopher Merrett? Sklenička bublinek neoddělitelně patří k uvítání Nového roku i kjiným oslavám. Synonymem šampaňského je Dom Perignon (1638‒1715). Francouzského mnicha […]
Zajímavosti
Odháněly zábavné ohňostroje ve staré Číně zlo?
Gejzír jisker červené, zelené a modré barvy skropí potemnělou oblohu. Lidé na něj fascinovaně zírají. Vzápětí následuje mohutná detonace a další barevná ohnivá sprcha. Oslava je v plném proudu. Barevné jiskry získávají v 19. století na popularitě. „Staly se globálním fenoménem a přijímaným způsobem, jakým se slaví velké události,“ uvádí současný anglický spisovatel John Withington, autor knihy […]
reklama
věda a technika
Není parazit jako parazit… Známe i ty přátelské
Výzkum metod léčby zejména střevních zánětlivých chorob, například Crohnovy choroby, v poslední době výrazně pokročil kupředu. V dřívějších dobách lékaři hledali příčiny zánětlivých střevních nemocí, jako je kupříkladu právě již zmiňovaná Crohnova choroba, ve stresu nebo v nezdravé stravě. Přehnaná reakce imunitního systému V dnešní době se však zdá, že na vině je přehnaná reakce […]
Perly podzemní dopravy: Stockholm: Galerie v podzemí
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Sam Altman: Muž, který vypustil džina z lahve
Novináři se předhánějí v katastrofických scénářích. Objevují předpovědi, které slibují milionům lidí, že umělá inteligence ohrozí jejich práci. Mění se práce učitelů, copywriterů i žurnalistů samotných. A to vše, s trochou nadsázky, kvůli jednomu muži. Narozeninová party je v plném proudu. Dort s osmi svíčkami vzbudí velký potlesk a malý Samuel Harris Altman (*1985) ze St. Louis v Missouri […]
Australské Uluru: Zapovězený monolit, který září do okolí
Téměř uprostřed australského kontinentu se s každým ránem probouzí město Alice Springs. Žije zde necelých 30 000 obyvatel, nepatří tedy mezi žádné megalopole. Avšak na poměry střední Austrálie je to až zázračné velkoměsto. Všude kolem se totiž táhnou stovky kilometrů neutěšené pouště, kde přežijí jen ty nejodolnější organismy. Vždyť teplota se zde umí vyšplhat až […]
reklama
svět zločinu
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz