Domů     Hon za orchidejemi: Český sběratel čelil v Mexiku banditům
Hon za orchidejemi: Český sběratel čelil v Mexiku banditům

„Netrhejte je,“ okřikne v roce 1836 zahradník dvanáctiletého kluka . „Jsou to drahé květiny, pocházejí z obrovské dálky, nesmíte je ničit,“ rozčílí se. Benedikt se na děčínském panství hraběte Františka Antonína Thuna (1786 – 1873) učí zahradníkem.  

„Tak nádherné vůně, tvar i barva,“ zasní se v teple skleníku svého zaměstanavatele Benedikt Roezl (1824 – 1885) a přitom drží exotický květ tak pevně, až se ulomí.

Právě utrhl velkou vzácnost – orchidej, skvost, který se v Evropě poprvé objevuje v 18. století. Dováží se z Ameriky a nikdo nemá s jeho pěstováním žádné zkušenosti.

Rostliny, kterým se nějakým zázrakem podaří přežít dlouhou cestu, většinou dorazí pěstitelské pokusy neznalců. „Chtěl bych se alespoň jednou podívat tam, kde rostou volně v přírodě,“ zatouží Benedikt.

Uběhne ale ještě spousta let, než se mu podaří udělat první krok k uskutečnění svého snu. V roce 1846 získává zaměstnání v zahradnictví Louise van Houtteho v belgickém Gentu.

Díky svým úžasným znalostem a energii se rychle stává vrchním zahradníkem tropických skleníků a později dokonce vede celé zahradnictví. Úměrně s pěstitelskými úspěchy rostou i jeho ambice. Gent je mu malý, rád by se podíval do Ameriky za milovanými orchidejemi.

1. března 1855 konečně vyplouvá z holandského přístavu Vlissingen přes oceán. S sebou si přibalí i sazenice různých rostlin. „V Americe je budu pěstovat a prodávat, tím si vydělám na cestování,“ myslí si. Všechno ale dopadne trochu jinak. 

Exotické orchideje Evropané obdivují už v 18. století. Jejich pěstování ale většinou skončí katastrofou.
Exotické orchideje Evropané obdivují už v 18. století. Jejich pěstování ale většinou skončí katastrofou.

Podnikavý konstruktér 

Jedinou rostlinou, jež přežije nepříznivé podmínky na lodi, je ramie (tropická rostlina podobná kopřivě, pěstuje se kvůli lýkovému vláknu), pocházející z Asie. První Benediktovou zastávkou je americké město New Orleans, kde se ale zdrží jenom několik dní a pokračuje dál do Mexika.

Podnikavost má v krvi a ve zdejším přístavu Sontekomapán postupně skupuje plantáže a pěstuje na nich ramii. Podaří se mu dokonce vymyslet stroj, s jehož pomocí ji zpracovává na lýko. Tehdy ovšem netuší, o co díky novému zařízení přijde. 

Roezlovi je starý kontinent malý. Odvážně se vydává do zámoří, kde chce hledat svoje oblíbené květiny.
Roezlovi je starý kontinent malý. Odvážně se vydává do zámoří, kde chce hledat svoje oblíbené květiny.

Zůstane bez ruky 

Když v roce 1868 doputuje až do kubánské Havany, zdejší plantážníci ho na výstavě žádají, aby předvedl svůj vynález. „Bylo by možné s jeho pomocí zpracovávat i rostliny Agave?“ ptají se ho všetečně. „Vyzkouším to,“ slíbí jim odvážně.

Jenže to neměl dělat… S listem rostliny stroj vtáhne i jeho levou ruku. Zranění je velké, všude je krev a zbývá proto jediné řešení – amputace. Roezl se léčí v Havaně a hlavou se mu honí černé myšlenky.

„Neměl bych se raději vrátit zpátky do Čech?“ ptá se sám sebe. „Ne, zůstanu tady. Nebudu se ale plést do věcí, kterým nerozumím a budu jenom sbírat rostliny,“ rozhodne se nakonec po dlouhých úvahách. Vrací se zpátky do mexického Sontekomapánu.a vyráží na další cesty. 

Badatel obdivuje a hledá květiny. Pomník na pražském Karlově náměstí zobrazuje Roezla ještě s oběma končetinami, o část levačky ale přichází při experimentu.
Badatel obdivuje a hledá květiny. Pomník na pražském Karlově náměstí zobrazuje Roezla ještě s oběma končetinami, o část levačky ale přichází při experimentu.

Těžký život sběratele 

Pokud je někdo přesvědčen, že toulky neznámou krajinou jsou procházkou růžovou zahradou, plete se.

„Postavení a život sběratelů rostlin v tropických krajinách jest velmi namáhavý, obtížný a nevděčný, a mýlí se velmi, kdo myslí, že třeba jen rukou sáhnouti a zvednouti rostlinu novou až dosud neznámou,“ píše Roezl. Je ale neúnavný a nezdary ho neodradí.

„Tak jako hledající zlato v Kalifornii marně často celé pole prochází, podobně musí také sběratel rostlin často celý prales projíti, hladem a žízní trápen, než konečně cennou, krásnou rostlinu nalezne,“ dodává.

Statečnost, s jakou se sám pouští do tropických krajin, je obdivuhodná. Jednou ovšem na ni málem doplatí. Putuje Mexikem, když se před ním najednou vynoří skupina banditů. 

V džungli se najdou nádherné květiny, ale číhají tam i mnohé nástrahy. Třeba tlupa banditů.
V džungli se najdou nádherné květiny, ale číhají tam i mnohé nástrahy. Třeba tlupa banditů.

Bláznům nůž nepatří 

„Ruce vzhůru,“ vykřikne jejich velitel a míří na něj pistolí. Banda se vrhne na jeho zavazadla a všechno mu sebere. „Nic cenného nemám, jenom sbírám květiny,“ vysvětluje Benedikt, když si bandité zklamaně prohlédnou kořist. Žádné peníze ani zlato nenašli.

„Nechte ho a vraťte mu ty kytky. Je to blázen,“ pobídne velitel skupiny ostatní. Pověrčiví Mexičané totiž bláznům neubližují. „Tvůj nůž si ale necháme,“ usoudí bandita.

Mezi nástrahy, které Roezlovi v tropech hrozily, ale patřilo i uštknutí hadem nebo oběšení od domorodců. Díky své neohroženosti všechny nepříjemnosti zvládne. Americkým kontinentem putuje až do roku 1875, teprve potom se vrací zpátky do Evropy.

Ani v Praze ale nezahálí a v roce 1880 zakládá zahradnický spolek Flora a stejnojmenný časopis. Jeho synovci zatím v Americe pokračují ve sbírání květin. 

 

Foto: wikipedia.org, pxhere,com, pixabay.com
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina