Domů     Krvavé oslavy narození Krista: Jaké tragédie se staly o Vánocích?
Krvavé oslavy narození Krista: Jaké tragédie se staly o Vánocích?
28.12.2019

Vánoce jsou křesťanské svátky, při kterých se oslavuje narození Ježíše Krista. Hlavní svátek, Slavnost Narození Páně neboli Boží hod vánoční, pak každoročně připadá na 25. prosince. Ne vždy a ne pro každého však byly Vánoce svátky klidu, míru, pokoje a lásky. Jaké násilnosti se ve světě odehrály během oslav příchodu Mesiáše?

Vznik Ku-klux-klanu

Kdy: 24. prosince 1865

Kde: Pulaski, Tennessee, USA

Mezi roky 1861 a 1865 zuřila na severoamerickém kontinentu občanská válka, označovaná jako válka Severu proti Jihu. Jedním z důvodu jejího vypuknutí byl i spor o to, zda má být zrušeno otroctví.

Nejkrvavější konflikt na území Severní Ameriky skončil porážkou Jihu, nicméně, ač byli černí otroci prohlášeni za svobodné, plnoprávní občané z nich ještě řadu let nebyli.

Obyvatelé poražených jižních států se s výsledkem války nemohli smířit, báli se, že přijdou o levnou pracovní sílu a jejich plantáže zpustnou.

Když nebylo v jejich silách zamezit zrušení otrokářství, rozhodli se zabránit alespoň občanskému zrovnoprávnění černochů.

Na Vánoce vznikl nechvalně známý Ku-Klux-klan.
Na Vánoce vznikl nechvalně známý Ku-Klux-klan.

Vražedné běsnění v bílých kápích

Dne 24. prosince 1865 se proto ve městě Pulaski v Tennessee sešlo několik vysloužilých veteránů jižní armády spolu s mladíky z místních bohatých bělošských rodin a založili Ku-Klux-klan.

První dvě slova názvu jsou odvozena z řeckého slova kyklos – kruh, poslední je převzato ze Skotska, klan je označením pro kmenovou pospolitost. Členové klanu byli oděni do dlouhých, bílých rouch a na hlavách měli špičatou kápi, která jim překrývala obličej.

Svolávali se zapálením dřevěného kříže (opět inspirace Skotskem). Vyzbrojeni puškami vyráželi především v noci, aby chytali černochy, které potom na odlehlých místech věšeli.

Falešný požár na večírku

Kdy: 24. prosince 1913

Kde: Calumet, Michigan, USA

Na poloostrově Keweenaw v americkém státě Michigan se začátkem 20. století těžila měď. Všechny zdejší doly měla pod palcem jediná těžební společnost. Horníci se snažili zformovat odborové svazy, které by s vedením domluvily lepší pracovní podmínky.

Ač byly odbory založeny už v roce 1908, až v roce 1913 měly konečně dost členů na to, aby mohly začít efektivně vyjednávat. Z 15 000 horníků jich 9 000 bylo členy odborů.

Když se však zástupci odborových svazů chtěli sejít s vedením dolů, manažeři schůzku odmítli.

Kvůli falešnému požáru přišlo o život několik desítek lidí.
Kvůli falešnému požáru přišlo o život několik desítek lidí.

V panice bylo ušlapáno 73 lidí

Horníci proto v červenci 1913 vstoupili do stávky. Ta stále trvala i o Vánocích roku 1913, kdy se řada stávkujících vydala spolu se svými rodinami do Italského sálu ve městě, aby tam oslavili svátky.

Vánoční večírek pro ně připravily odborové svazy ve druhém patře budovy. Do sálu vedlo pouze příkré, úzké schodiště. V okamžiku, kdy se v něm shromáždilo na 400 osob, někdo vykřikl: „Hoří!“, ač nikde nebylo po požáru ani stopy.

Vypukla panika, ve které bylo ušlapáno 73 lidí, z toho 59 dětí. Mnozí svědci poukazovali na to, že poplach vyvolala osoba sympatizující s vedením dolů, vina však nebyla nikdy nikomu prokázána.

Vzdušný útok Britů na Němce

Kdy: 25. prosince 1914

Kde: Cuxhaven, Německo

Ve spojitosti s Vánocemi roku 1914 se nejčastěji hovoří o zázraku příměří, který se odehrál 24. prosince večer na západní frontě první světové války. Bez ohledu na rozkazy nadřízených se do něj zapojilo na sto tisíc britských a německých vojáků.

Přestali na sebe útočit a zprvu opatrně si začali podávat ruce. Němečtí vojáci zapálili světla na malých vánočních stromečcích a začali zpívat Tichou noc, Britové se přidali.

Bez ohledu na národnost vojáci sdíleli jídlo, cigarety i alkohol, především rum, koňak a whisky. Dokonce došlo i na vzájemné fotbalové zápasy. Zatímco někde se začalo střílet hned druhý den, jinde se příměří udrželo až do Nového roku.

Vojáci si na Štědrý den zpívali koledy.
Vojáci si na Štědrý den zpívali koledy.

Nálet na Cuxhaven

Jiná situace nastala v německém přístavním města Cuxhaven, kde stála továrna na výrobu vzducholodí Zeppelin.

Ač v té době byl vývoj letecké techniky teprve v plenkách a Britové se příliš neobávali leteckého útoku na své území, přesto v nich vzducholodě vyvíjené Němci vyvolaly znepokojení.

Dne 25. prosince 1914 proto dopravili prostřednictvím lodí královského námořnictva 7 dvojplošníků na dolet od Cuxhavenu, na který hydroplány zaútočily. Ač jim počasí příliš nepřálo, trápily je mlhy a teploty kolem nuly, všechny stroje útok přestály.

Ve vzduchu se udržely 3 hodiny a úspěšně zničily stanovené cíle. Tato akce je někdy připomínána jako „Cuxhaven Raid“.

Vykolejení vlaku na mostě

Kdy: 24. prosince 1953

Kde: Tangiwai, Nový Zéland

Ve tři hodiny odpoledne dne 24. prosince 1953 vyjel z novozélandského Wellingtonu expres mířící do cca 650 km vzdáleného Aucklandu. Parní lokomotiva za sebou táhla 11 vagónů, z toho 5 vagónů druhé a 4 první třídy.

Na palubě vlaku se nacházelo 285 cestujících, kteří spěchali domů, aby se svými blízkými oslavili vánoční svátky. Ve 22:20 hlásil přednosta ve stanici Tangiwai, že vlak bezpečně projel stanicí průměrnou rychlostí 80 km /h.

Nikdo z cestujících netušil, že se schyluje k nejhorší železniční katastrofě v historii Nového Zélandu.

Při vlakovém neštěstí zemřelo celkem 151 lidí.
Při vlakovém neštěstí zemřelo celkem 151 lidí.

Zhroucený mostní pilíř usmrtil 151 lidí

V kráteru nedaleké sopky Mount Ruapeh se nacházelo přírodní jezero, jehož vodu zadržovala hráz tvořená vulkanickými sedimenty. Protržení této tefrové hráze mělo za následek vylití jezera, při kterém se utvořila lavina bahna a kamení (tzv.

lahar), jež smetla jeden z pilířů mostu v Tangiwai jen krátce předtím, než na něj vlak onoho osudného večera vjel. Následky byly katastrofální! Lokomotiva, všechny vagóny druhé a jeden vagon první třídy se zhroutily do řeky.

Zemřelo 151 lidí, přičemž 20 těl nikdy nebylo nalezeno, zřejmě je proud odnesl do moře.

Zavraždění rumunského diktátora

Kdy: 25. prosince 1989

Kde: Târgoviște, Rumunsko

V roce 1967 se stal rumunským prezidentem Nicolae Ceaușescu (1918–1989). Ačkoliv to zpočátku vypadalo, že bude vládnout liberálně, postupně se z něj stal jeden z nejkrutějších diktátorů Evropy.

Budoval si kult osobnosti a zbavoval se nepřátel pomocí své tajné policie Securitate. Ničil vesnice a jejich obyvatele nuceně přesidloval do vytvořených sídlišť.

Televize hrála jen dvě hodiny denně, lidé si směli topit maximálně na 14 °C a svítit jen jedinou 40 W žárovkou, vládl hladomor. Proto si Rumuni mezi sebou šeptali: „Mít o trochu víc jídla, žili bychom si jako za války…“.

Diktátor byl 25. prosince 1989 zavražděn výsadkářem.
Diktátor byl 25. prosince 1989 zavražděn výsadkářem.

Zastřelen před budovou soudu

Roku 1989 se v zemi rozpoutaly nepokoje zamířené proti Ceaușescově vládě. Ten se je snažil represemi potlačovat za využití armády i tajné policie, ale marně. Když se následně pokusil ze země prchnout helikoptérou, byl dopaden.

Na Boží hod vánoční, 25. prosince 1989, s ním i jeho manželkou proběhl krátký soudní proces ve městě Târgoviști, který je oba odsoudil k trestu smrti. Hned po jejich vyvedení ze soudní budovy je na jejím nádvoří zastřelil výsadkář Ionel Boyeru.

Dle jeho slov si Ceaușescu v posledních chvílích zpíval komunistickou Internacionálu, zatímco jeho žena Elena křičela: „K čertu s vámi!“

Vražda dětské miss

Kdy: 25. prosince 1996

Kde: Boulder, Colorado, USA

Dodnes nebyla objasněna vražda teprve šestileté JonBenét Patricie Ramsey (1990–1996), dětské královny krásy. Její mrtvé tělo bylo nalezeno ve sklepě rodinného domu v coloradském Boulderu, kde žila se svými rodiči Patricií a Johnem a bratrem Burkem.

Zemřela dne 25. prosince 1996, otec ji nalezl v suterénu jejich domu jen 8 hodin poté, co byla nahlášena jako nezvěstná. V domě se rovněž našel dopis požadující výkupné.

Dívka utrpěla frakturu lebky v důsledku úderu, kolem krku pak měla nylonovou šňůru, ústa přelepená páskou. Z vraždy byli, mezi jinými, podezíráni i její rodiče. Zproštěni viny byli až později, po důkladnějším prozkoumání vzorků DNA nalezených na místě činu. Případ tak i nadále zůstává otevřený.

Z vraždy dívky byli podezíráni i její rodiče.
Z vraždy dívky byli podezíráni i její rodiče.

Zemětřesení a tsunami

Kdy: 26. prosince 2004

Kde: Indický oceán – Indonésie, Srí Lanka, Indie a Thajsko

V neděli 26. prosince 2004 v 7:58 ráno místního času postihlo západní pobřeží indonéského ostrova Sumatra ničivé zemětřesení. Bylo způsobeno podsunutím indické tektonické desky pod barmskou.

Mělo magnitudo 9,1–9,3 Mw, což je pravděpodobně 3. nejsilnější zemětřesení (zaznamenané seismografem) v historii Země, a vyvolalo sérii následných otřesů. S délkou trvání až 10 minut patřilo také mezi nejdelší zemětřesení, které kdy bylo pozorováno. Rozvibrovalo planetu Zemi o 1 centimetr a následně vyvolalo obří ničivou vlnu.

Zemětřesení rozvibrovalo zeměkouli o 1 cm.
Zemětřesení rozvibrovalo zeměkouli o 1 cm.

17 metrů vysoká vlna zabíjela bez milosti

Vlna tsunami, která zasáhla pobřeží Indonésie a jižní Asie, dosahovala místy výšky až 17 metrů. Na pobřeží Thajska dorazila asi po 50 minutách od zemětřesení, na Srí Lanku po 2 hodinách a do Indie témě za 3 hodiny.

Obrovská výška vlny byla způsobena silou zemětřesení a posunem tektonických desek. Počet obětí se odhaduje na 230 000, ale je možné, že jich bylo ještě mnohem více. Mezi nimi také 9000 cizinců, kteří si zejména v Thajsku užívali dovolenou.

Bylo mezi nimi i 8 Čechů. Jen o vlásek unikla smrti česká modelka Petra Němcová, která následně založila nadaci na pomoc obětem přírodních katastrof. Nejdál tsunami doputovala ke břehům Jihoafrické republiky, kde usmrtila 8 osob.

Masakr v Kongu

Kdy: 24.–27. prosince 2008

Kde: Haut-Uele, Kongo

Při vánočním masakru na východě Konga ubili mezi 24. a 27. prosincem 2008 ugandští rebelové přinejmenším 400 (dle některých odhadů až 620) civilistů, a to zvlášť brutálním způsobem.

Teroristé, příslušníci militantního křesťanského hnutí zvaného Armáda božího odporu, při něm chodili od vesnice k vesnici a vraždili místní obyvatele. Sekali jim končetiny mačetami, zapalovali vesnice, přičemž lidem nedovolil opustit hořící domovy.

Tento masakr patří k těm nejbrutálnjěším.
Tento masakr patří k těm nejbrutálnjěším.

Brutální násilnosti na dospělých i dětech

Některým obětem uřezávali rty, aby nemohly o povstalcích říct nic špatného. Své domovy muselo opustit na 20 000 lidí. Děti znásilňovali a zotročovali.

Cvičili z nich dětské vojáky, kteří pak byli schopni zabíjet vlastní rodiče či sousedy a nebránili se ani pojídání jejich těl. Případně si z dětí udělali sexuální otroky.

Právě z tohoto důvodu je masakr v Kongu považován za jednu z nejbrutálnějších událostí, které se kdy odehrály na Vánoce.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, flickr.com
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno