Po tváří čínské císařovny Wu se koulí slzy jako hrachy.
Její oblíbenec, ministr Ti Žen-ťie, muž činu, který se dokázal ohánět slovem v soudní síni stejně jako mečem v případě ohrožení, a nejedou jí dobře poradil ve státnických záležitostech, právě odešel na věčnost.
„Nemůže být falešná?,“ ptá se Chung Liang svého pána, který pozoruje velkou třpytivou perlu ve své dlani. „Ne, je pravá, Chungu. Krásné šperky vždy vzbuzují vášně a jsou podnětem ke zločinu krádeže i vraždy.
Tomu tak je a bude, co lidstvo existuje,“ odvětí soudce Ti Žen-ťie (asi 630–asi 700) svému pomocníkovi a inspektorovi prefektury. Právě vyřešil jeden z mnoha zločinů.
Kdyby spočítal všechny, které rozlouskl za svůj dlouhý život, a proměnil je v perly, vytvořily by dlouhý náhrdelník….
Ovládá okruh 80 kilometrů
Ti Žen-ťie přichází na svět v rodině čínského vzdělance, vysokého státního úředníka. „Jenom vlastní pílí a snahou dojdu k úspěchu,“ uvědomuje si mladík a zúročí zkušenosti svého otce.
Začíná jako soudce v čínských venkovských okresech za vlády dynastie Tchang (618–907). Jako okresní soudce má spoustu starostí.
Musí nejenom spravedlivě vyšetřovat zločiny, uklidňovat vznikající spory, ale zároveň i střežit správný výběr daní a také zapisovat narození, vdavky a smrt obyvatel, tedy zvládnout obdobu našich matričních zápisů.
Svému nadřízenému prefektovi zodpovídá za město a jeho okolí v okruhu zhruba 80 km.
Otisk palce jako potvrzení
„Svoje doznání nepotvrdil otiskem palce,“ odtuší nejednou zklamaně Ti ve chvíli, kdy další z obviněných zločinců skončil u soudu. Čínské zákony přísně vymezují soudcovské pravomoci. Pokud je poruší, sám si nad sebou podepíše ortel smrti.
Odsoudit viníka, když se nepřizná a neotiskne svůj palec na spis na znamení viny, nejde. Pokud se někdo pokusí obviněného mučit a on zemře během procesu, trest nemine celý soudní dvůr.
Ti ale navzdory nelehké práci stoupá po příčkách hierarchie státní správy a vyšplhá se až do funkce předsedy Nejvyššího soudu. Řídí se heslem, že „hlavním smyslem zákona je napravit škodu zločinem způsobenou.“
Opora kruté vládkyně
Podle současné české odbornice na čínské dějiny Zlaty Černé (*1932) soudce Ti velice úspěšně ovlivňuje čínskou císařovnu Wu (625–705) v jejích rozhodnutích.
Ženu, která se z konkubíny císaře Tchaj-cunga (599–649) vnutí svojí mazaností až do role manželky jeho syna Kao-cunga (628–683), schopnosti vzdělného soudce nadchnou. Po Kaově smrti vládne Wu za své syny jako vůbec první žena v čínské historii.
Schopná, ale krutá panovnice obsazuje významná místa svými věrnými lidmi včetně soudce Tiho, který ale využije svého vlivu k uskutečnění některých reforem. To se ovšem císařovně nelíbí. Svému oblíbenci pohrozí trestem smrti a zavře ho do vězení.
Ti ale z žaláře uprchne. „Je pro mě nepostradatelný,“ uvědomí si panovnice, jak jí chybí jeho bystrý úsudek a povolává ho zpátky do svých služeb. Když roku 700 zemře, císařovně Wu se zhroutí její svět.