Nosorožci sumaterští (Dicerorhinus sumatrensis) patří k nejohroženějším živočichům na světě.
V nedávné době přišla velice smutná zpráva z Malajsie, zoologové potvrdili uhynutí tamního posledního zástupce zmíněného druhu, jednalo se o samici Iman, jež ve svých 25 letech podlehla rakovině.
Druhý nejvzácnější nosorožec světa tak ztratil jednu z možností, jak zachránit svůj druh. Iman trpěla rakovinou mnoho let, zjištěna jí byla v roce 2014, když byla odchycena ochránci zvířat.
V uplynulých letech zemřel v Malajsii také poslední, zde žijící, samec tohoto nejmenšího nosorožce a jiná samice, která žila v zajetí ve státě Sabah.
Smrt Iman přišla náhle a dříve, než se očekávalo, přestože podle odborníků musela žít s velkými bolestmi kvůli tlaku na močový měchýř.
Naděje pro záchranu druhu
Během předchozí částečně úspěšné léčby se vědcům podařilo odebrat Iman vajíčka, kterých by nyní rádi využili pro snahu reprodukce a záchrany druhu.
Nutno podotknout, že se Malajsie snaží zvrátit kritické ohrožení nosorožců již od roku 2011, ale prozatím neúspěšně.
Jediný asijský nosorožec s dvěma rohy doplatil na odlesňování a pytláctví, to vedlo k jeho téměř dokonanému vymizení z volné přírody.
Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF – World Wide Fund for Nature) zbývá posledních cca 80 kusů, kteří žijí v indonéské části ostrova Borneo nebo na ostrově Sumatra.
Menší nosorožec
Nosorožec sumaterský dosahuje povětšinou délky těla kolem 3 metrů, v kohoutku mívá do 1,5 metru a jeho hmotnost se v dospělosti pohybuje zhruba okolo 1 tuny. Na rozdíl od ostatních nosorožců se vyznačuje hustou hnědou srstí. Upřednostňuje samotářský styl života.