Jsou majestátní a dechberoucí. Mají atmosféru, která by k víře přivedla snad i bezvěrce. Vydejte se s námi na návštěvu do nejznámějších a nejúctyhodnějších chrámů této planety….
Katedrála v Canterbury
Kde leží: v hrabství Kent (jihovýchodní Anglie)
V čem je jedinečná: Je jednou z nejstarších a nejznámějších dochovaných křesťanských staveb v Anglii.
Kdy byla postavena: V roce 597 připlul do Kentu misionář Augustin. Založil katedrálu a zároveň se stal prvním arcibiskupem z Canterbury (současný Rowan Williams je 104. v pořadí). Později katedrálu přestavěli Sasové. V letech 1070–1077 ji nechal přestavět normanský arcibiskup Lafranc.
Katedrála Zjevení Panny Marie
Kde leží: v brazilském hlavním městě Brasília
V čem je jedinečná: Jde o moderní katedrálu a chloubu města Brasília, je dílem slavného architekta Oscara Niemeyera (1907–2012), zakladatele moderní brazilské architektury.
Kdy byla postavena: Základní kámen stavby byl položen 12. září 1958. Vysvěcena byla 12. října 1968, když ještě neměla střechu, oficiálně otevřena byla 31. května 1970.
Bazilika Sagrada Família
Kde leží: v Barceloně na východním pobřeží Španělska
V čem je jedinečná: Barcelonská bazilika Sagrada Familia (Svatá rodina), která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se staví už 137 let. Je hlavní stavbou slavného katalánského architekta Antoniho Gaudího (1852–1926).
Gaudí zamýšlel ze Svaté rodiny vybudovat „poslední velkou svatyni křesťanství“, a proto je tato katedrála velmi bohatá na křesťanské symboly.
Jedním z nejpromyšlenějších znaků je 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista.
Kdy byla postavena: Unikátní architektonické dílo se začalo stavět v roce 1882 podle návrhu architekta Francisca de Paula del Villar.
Antoni Gaudí práce převzal koncem roku 1883 a stavbě chrámu Sagrada Familia zcela zasvětil několik posledních let života. Dokonce přestal dbát o svůj zevnějšek, takže když ho v červnu 1926 porazila tramvaj, považovali ho zprvu za žebráka.
Po Gaudího smrti se pokračovalo ve stavbě podle jeho návrhů. Během občanské války (1936–1939) ale část stavby vyhořela a zničeny přitom byly i Gaudího plány a modely.
Katedrála Notre-Dame
Kde leží: na východní polovině pařížského ostrova Île de la Cité na řece Seině v Paříži
V čem je jedinečná: Je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Patří k významným památkám evropské středověké architektury, zejména pro svůj unikátní přechod od pozdně románskému ke gotickému stylu.
Kdy byla postavena: Původně na tomto místě stál římský chrám a poté raně křesťanská bazilika sv. Štěpána. Stavba katedrály Notre-Dame započala roku 1163 na přání biskupa Maurice de Sullyho. V roce 1345 byla katedrála dokončena. Na stavbě se podílelo celkem 160 000 dělníků.
Katedrála svatého Patrika
Kde leží: v New Yorku na 50. ulici a Fifth Avenue na Manhattanu, naproti komplexu Rockefellerova Centra
V čem je jedinečná: Je to největší neogotická římskokatolická katedrála v Severní Americe a sídlo arcibiskupa arcidiecéze New York.
Kdy byla postavena: v letech 1858 až 1878. Architekt James Renwick ji stavěl podle vzoru evropských středověkých katedrál, inspirovat se nechal zejména tou v Kolíně nad Rýnem.
Cena stavby byla astronomická – vyšplhala se na téměř 2 000 000 dolarů. Dvě štíhlé, více než 100 metrů vysoké věže jsou mladší – byly přistavěny v roce 1888. Je v nich zavěšeno celkem 19 zvonů, z nichž každý je jinak velký a nese jméno některého ze světců.
Katedrála Panny Marie
Kde leží: v Seville, hlavním městě španělské Andalusie
V čem je jedinečná: Je největší gotickou katedrálou a 4. největším kostelem na světě. Po svém dokončení překonala ve velikosti dosud největší katedrálu Hagia Sofia v tureckém Istanbulu, která si prvenství držela více než 1000 let.
Kdy byla postavena: Stavba započala v roce 1402 a byla dokončena v roce 1507.
Chrám Vasilije Blaženého
Kde leží: na jihovýchodní straně Rudého náměstí v Moskvě
V čem je jedinečný: Jeho architektura symbolizuje spojení Ruska s Evropou i Asií.
Kdy byl postaven: v letech 1555–1560 na příkaz Ivana Hrozného jako připomínka vítězství nad kazaňským chánem. Jednalo se tehdy o vskutku slavné vítězství, protože pustošivé nájezdy Tatarů na moskevské území trvaly více než 100 let.
V roce 1588 byla ke stavbě přistavěna kaple Vasilije Blaženého, která dala celé stavbě jméno. Celek byl završen dobudováním zvonice v roce 1670.
Mont Saint Michel
Kde leží: v někdejším regionu Dolní Normandie v severozápadní Francii ve stejnojmenném zálivu
V čem je jedinečný: Je to druhé nejnavštěvovanější místo Francie a jeden z nejvíce ikonických koutů celé Francie.
Kdy byl postaven: V roce 966 daroval Richard I., vévoda z Normandie, místo benediktinům, kteří tu založili opatství, významné poutní místo a jedno ze vzdělanostních center západní Evropy.
V časech Francouzské revoluce bylo opatství Mont-Saint-Michel zrušeno a stalo se vězením. To stát zrušil roku 1863 a o 11 let později (na nátlak kulturní veřejnosti) byla hora prohlášena za národní památku.
Až v roce 1966 bylo opatství symbolicky navráceno benediktinům u příležitosti oslav tisíciletého výročí jeho vzniku.