Domů     Králíci v Austrálii: Kontinent kvůli nim rozdělí vedví!
Králíci v Austrálii: Kontinent kvůli nim rozdělí vedví!
20.12.2019

Thomas Austin žije v Austrálii, ale jednoho dne se mu zasteskne po domově na britských ostrovech. Rozhodne se si ho připomenout aspoň během vánočního lovu.

Z Evropy proto v roce 1859 nechává přivézt 24 králíků, čímž nevědomky způsobí jednu z největších ekologických katastrof v dějinách lidstva. Neuloví je totiž všechny…

Vánoční tradice jsou různé, někdo rozkrajuje jablko, jiný lije olovo. Australský farmář Thomas Austin (1815–1871) má ve zvyku oslavovat narození údajného mesiáše střílením do hloučku králíků.

Na své pozemky ve Winchelsea v jihoaustralském státě Victoria si jich proto přes svého bratra v rodné Anglii nechá roku 1859 dovézt hned dva tucty.

Tím si zajistí nejen pohyblivé terče pro své krvelačné choutky, ale zároveň tím naplní i cíle Viktoriánské aklimatizační společnosti, jíž je Austin členem. „Účelem této organizace bylo ‚civilizovat‘ australskou buš.

To zahrnovalo i zavádění evropských ryb – lososa, pstruha a lína – a rovněž různých rostlin,“ informuje nás spisovatel Stephen Weir.

Když si to v říjnu téhož roku na půdu Austinových pozemků vyhopká první králík, začíná zkáza původního australského ekosystému.

Díky faktické absenci predátorů a příznivým podnebným podmínkám králičí populace raketově roste.
Díky faktické absenci predátorů a příznivým podnebným podmínkám králičí populace raketově roste.

Nápad za metál

Králíci se začnou rychle množit. V roce 1866 už jich lovci na Austinově panství zastřelí 1400. Sám realizátor „geniálního“ nápadu na dovoz zajícovitého savce je za své zásluhy oceněn od aklimatizační společnosti medailí.

Ale neprozřetelnost jeho rozmaru se ukáže záhy. Již ke konci 60. let jsou farmáři nuceni vyklidit přes 8000 kilometrů čtverečných půdy, neboť králíci ji celou spásali a zemědělsky je nyní nepoužitelná.

Lov králíků se stane prakticky národním sportem. Maso i kůže ale nepřijdou nazmar, zužitkují se.
Lov králíků se stane prakticky národním sportem. Maso i kůže ale nepřijdou nazmar, zužitkují se.

Chybí přirozený predátor

Do konce 19. století králíci přeskáčou poušť až do Západní Austrálie a současně i Severního teritoria (oba spolkové státy), urazit přitom musí neuvěřitelnou vzdálenost 5000 kilometrů! Jak je něco takového možné?

Králíkům hraje v migraci do karet hned několik věcí – zaprvé jim vyhovuje suchá australská krajina, zadruhé je zde ohrožuje minimum přirozených nepřátel a zatřetí se jejich populace díky vysokému reprodukčnímu potenciálu neustále obnovuje a roste. S těmito evolučními esy jsou v podstatě nezastavitelní.

Metr vysoký plot, jenž rozdělil Austrálii na dvě půle, ochránil úrodnější pozemky na jihozápadě.
Metr vysoký plot, jenž rozdělil Austrálii na dvě půle, ochránil úrodnější pozemky na jihozápadě.

Vybíjení národní povinností

Australská vláda i soukromníci zkoušejí za účelem zastavení králíků všechno možné. Králíky střílí, tráví, nahánějí je fretkami, kladou jim ocelové pasti… Zamořené oblasti pak od rána do večera brázdí povozy bořící rozsáhlé podzemní nory.

„Jde o proces, při němž jsou králíci rozsekání nebo pohřbeni zaživa. Jejich nory lidé dále odstřelovali a vykuřovali, především na rozsáhlých farmách,“ vyjmenovává americký spisovatel Michael C. Clarke.

Ve státě Nový Jižní Wales dokonce v roce 1883 schválí zákon, který každému farmáři přímo nařizuje likvidaci škůdce a pokud bude u někoho nalezen králík živý, může si viník odsedět až půl roku ve vězení!

Západoaustralská vláda zároveň dá celé západní pobřeží od severu k jihu rozdělit metr vysokým plotem. S délkou 1833 kilometrů je zábrana v roce svého dokončení (1907) vůbec nejdelší nepřerušenou stavbou svého druhu na světě!

Od druhé poloviny 20. století australské úřady zapojily do boje s králíky virologii.
Od druhé poloviny 20. století australské úřady zapojily do boje s králíky virologii.

Umírají stromy i zvěř

Ve 40. letech 20. století už podle odhadů žije v Austrálii na 800 milionů králíků a jejich vliv na místní faunu i flóru se nedá nazvat jinak než devastující. K lokálnímu zániku odkážou možná až desítky druhů stromů. Na vyprahlých půdách také dochází k erozím.

Stejně tak králičí zamoření přivodí konec asi jedné osmině všech druhů tamních savců… Zásadní zlom přijde v 50. letech. Úřady králíky uměle infikují myxomatózou. Nakažlivé virové onemocnění zdecimuje počet králíků až o 95 procent!

Zbylých 5 procent si však vytvoří imunitu a jejich počty se do pár desetiletí téměř obnoví. Virologie se ale v honbě za vymýcením králíků jednoznačně ukáže jako nejúčinnější nástroj.

Od 90. let pak australské úřady začnou využívat kontroverzní kalcivirus, který infikované zvíře v podstatě rozloží zaživa. Odhaduje se, že dnes v Austrálii žije kolem 200 milionů králíků, což je za posledních 50 let pokles asi o 70 procent.

Foto: wikimedia
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla