Zlatavý nápoj, ve kterém se mihotají tisíce bublinek. Bělostná koruna z nadýchané pěny. V orosené sklenici láká k osvěžení. Nás Čechy obzvlášť, v pití piva vedeme s přehledem. Víte ovšem, jaký poklad do sebe v těch půllitrech klopíte?
Tušili jste, že bývalý americký prezident Barack Obama (*1961) je první hlavou Spojených států, která v Bílém domě začne vařit pivo? V roce 2012 nechá vyvařit vlastní lahve piva s názvem White House Honey Ale v bílém a tmavém provedení.
Hořčejší chuť mírní med, který včeličky sbírají v zahradách Bílého domu. Kdy si Barack pivo oblíbí? Při návštěvě České republiky prozradí, že v dobách, kdy studoval v Chicagu, vypil s našimi krajany spoustu piva a že české pivo je nejlepší.
Desetiletý unikát s 8 procenty alkoholu
Těžko by se vám polykal jeden půllitr za druhým, kdybyste měli na účtu vystaveno v přepočtu 24 000 korun. Právě tolik stojí jedna lahev londýnského piva La Vieille Bon Secours. Sice má obsah 12 litrů, i tak vás ale klasický půllitr vyjde na bezmála tisícovku.
Čím je tento mok tak výjimečný? Skladuje se 10 let a má 8 procent alkoholu.
Pivo a marihuana z jedné rodiny
Když si vyhledáte, co je chmel za rostlinu, vyskočí vám informace, že se jedná o konopovitou rostlinu. To už něco napovídá. Do stejné čeledi skutečně patří i konopí, donedávna byly tyto dvě rostliny jedinými zástupci v této čeledi.
Že má chmel stejné květenství jako marihuana ho neřadí mezi návykové látky proto, že neobsahuje THC. Jinak mají rostlinky ale podobné účinky.
Někdy se například konopné masti nahrazují chmelovými v léčbě bolesti nebo se využívají k hojení různých ran či vyrážek.
Je libo pivo ze slin?
Ne vždy lidem mohou pomoci technologie, proto si naši předkové s procesem fermetace, tedy kvašení, poradí všelijak. Staří Inkové, opět hlavně ženy, kdysi posedávají před svými chatrčemi, přežvykují kukuřičná zrna, a ta následně vyplivnou do nádob.
Takto nevábně vypadající hmota vykvasí a následně se pije jako pivo. Ve slinách máme totiž enzym, amylázu, jež ze škrobu udělá cukr. Nápoj s názvem Chicha se prodává za necelých 500 korun ještě dnes.
Doušek 200leté historie
V roce 2010 celkem pět exemplářů vyloví potápěči ve vraku u Aalandských ostrovů v Baltském moři. Vědci odhadnou, že mok je tak 170 let starý, a patrně pochází z Belgie.
Pomocí různých metod odhadují poměry surovin a postup výroby, až finský pivovar Stallhagen načepuje limitovanou edici s jednoduchým názvem Stallhagen 1843. První lahev se vydraží za v přepočtu 23 500 korun, další kousky v aukcích vynesou méně, některé kusy se omezeně prodávají za cenu asi 17 000 korun.