Na fotbal talent nemáte, v posilovně vás to nebaví a při běhu vás za chvíli bolí nohy? A přesto byste chtěli sportovat? Zkuste něco alternativního!
Všechno má řešení. Jestli vám nejde klasický hokej, zkuste ho hrát pod vodou a hlavou dolů. Pokud vám přijde k ničemu běhat jen tak pro nic za nic, vyzkoušejte „běh za sýrem“ – cílem je dohonit kulálející se dobrotu z příkrého svahu.
A pokud vás zajímají dostihy, ale pro koně doma místo nemáte, na překážky si můžete vycvičit králíka.
Běhej a házej si
Žonglování je těžké samo o sobě, i když stojíte. A ještě přitom běhat? Pro přeborníky v jogglingu hračka! Původ názvu nevšední sportovní disciplíny je zcela prostý – kombinuje „juggling“ (žonglování) a „jogging“ (běhání).
Za zakladatele jogglingu je považován Američan Bill Giduz, který v roce 1975 trénuje žonglování se třemi míčky a najednou se při tom jen tak z nudy rozběhne.
A ke svému překvapení zjistí, že pohyb rukou při házení míčků perfektně ladí s rytmem pohybu při běhání. První mistrovství světa v jogglingu proběhne v roce 1980 ve městě Fargo v Severní Dakotě.
Běhá se na 100 nebo na 400 metrů a žongluje se při tom i s pěti nebo se sedmi míčky.
Kdo maže, ten se pere!
Dva muži v černých kožených kalhotách se mydlí hlava nehlava a kontakt těl vydává mlaskavé zvuky. A proč se u toho tak lesknou? Jsou po celém těle natření olivovým olejem!
Jde o tradiční olejový zápas, který je v Turecku jedním z nejpopulárnějších sportů už zhruba od poloviny 14. století. A až na několik přestávek se od té doby každoročně koná šampionát, od roku 1924 vždy začátkem července v tureckém Edirne.
Zápasit s klouzavým tělem pochopitelně není snadné, a tak se tedy zápasníci snaží zachytit protivníkovo oblečení. Vyhrává ten, kdo druhému strhne kalhoty, položí ho na záda nebo ho chytí za nohy a obrátí hlavou dolů.
Klasika na nové vlně
Je to trochu fotbal, trochu volejbal, hraje k tomu hudba a hlavně se při tom skáče na trampolíně! Bossaball vzniká v roce 2005 ve Španělsku, jeho duchovním otcem je ale Belgičan Filip Eyckmans.
A slovo „bossa“ do názvu zabloudilo z brazilské portugalštiny, kde znamená něco jako „vlna“ či „styl“ a je samozřejmě spojované s hudbou Bossa nova, brazilskou variantou samby.
Hraje se na nafukovacím hřišti rozděleném sítí, přičemž na každé polovině je kruhová trampolína. Soupeří spolu dva týmy složené ze tří až pěti hráčů a cílem je jakoukoliv částí těla dostat míč na stranu soupeře.
Přestože patří bossaball stále spíš k alternativním sportům, rozšířil už se do řady zemí a hraje se i u nás.
Únos přes překážky
Kam ten člověk se ženou na zádech utíká jako splašený? Nestalo se jí něco? Ne, jsou to účastníci závodu v disciplíně zvané „wife carrying“, specialitě britských ostrovů.
Původ prazvláštního sportu máme hledat na severovýchodě dnešní Anglie, kde v roce 793 Vikingové zničili klášter a unesli místní ženy.
Jako seriozní disciplína ale vzniká až v roce 2008. Běží se na 400 metrů dlouhé trati a závodníci přitom mají manželku, milenku či jinou dobrovolnici jakkoli přehozenou přes záda. Většinou ženy visí hlavou dolů a nohy mají zavěšené za mužova ramena.
Kromě „zátěže“ trať komplikují i překážky, třeba hradby z balíků slámy nebo na hlavu vylité kýble studené vody.
Vyžehlit a spočítat ovečky
V čem asi spočívá extrémní žehlení? Kdo pokoří největší haldu zmuchlaného prádla? Kdepak, žehlící prkno si v tomto případě vezmete třeba pod vodu, na horský výstup či na skok padákem. Dá se žehlit i na lyžích nebo při jízdě na kole.
Ale pokud jste unaveni, zkuste něco klidnějšího. Třeba počítat ovečky. Ovšem nikoliv proto, abyste rychle usnuli počítání oveček je oblíbený sport v Austrálii! Z ohrady je vypuštěno několik stovek ovcí a soutěžící se je snaží rychle spočítat.
Vyhrává ten, kdo řekne výsledek jako první, takže usnout během soutěže rozhodně není ideální.