Domů     Proč nám čas ubíhá rychleji, když stárneme?
Proč nám čas ubíhá rychleji, když stárneme?
27.11.2019

V dětství se čas neuvěřitelně vleče. Než přijdou Vánoce, uběhne věčnost. V dospělosti se ale vše zrychlí a máme pocit, jako by nám život utíkal mezi prsty. Co stojí za odlišným vnímáním běhu času v průběhu našeho života? 

Každý ví, že čas plyne stále stejným tempem. Přesto mají lidé pocit, že čím jsou starší, tím jim čas utíká rychleji. Tohoto fenoménu si všimli také vědci a začali zkoumat odlišnosti ve vnímání běhu času mezi dětmi a staršími osobami.

Vzniklo několik odlišných teorií, které se snaží tento jev vysvětlit. Kupodivu to není tak, že by dospělí lidé měli pocit, že jim čas plyne rychleji, kvůli svým starostem a obavám, ale naopak.

V důsledku vnímání běhu času jako rychlejšího jsou jejich životy nabitější a uspěchanější. Proč tedy dospělým plyne čas závratnou rychlostí a dny, týdny, měsíce a často i celá roční období jim splývají v jedno?

Je možné, že vnímání času souvisí s postupným zpomalováním tělesných funkcí.
Je možné, že vnímání času souvisí s postupným zpomalováním tělesných funkcí.

Vliv má pomalejší dech i tlukot srdce

Dětské srdce bije rychleji, normální tepová frekvence novorozence je 130 až 160 tepů za minutu, u dítěte do 10 let je to kolem 90 tepů za minutu, zatímco u dospělého jen 70–80 tepů. Rychlejší je u dětí také dýchání.

Zatímco kojenec má frekvenci 35–40 dechů za minutu, desetileté dítě 20 dechů a dospělý jen 16. Děti tak v daném časovém úseku prožijí více projevů životních funkcí (tepů a dechů) než dospělí.

Z toho důvodu není od věci jejich pocit, že už muselo uběhnout více času, než skutečně uplynulo.

Děti prožijí více projevů životních funkcí než dospělý člověk.
Děti prožijí více projevů životních funkcí než dospělý člověk.

Málo nových prožitků pro stimulaci mozku

Dle jiné teorie je naše vnímání času závislé na počtu vjemů, které musí náš mozek zpracovat. U nových a nezvyklých situací jde o pro mozek nové informace, proto mu jejich vstřebávání trvá déle než u každodenností.

Díky tomu se nám ale pak i u vzpomínek na tyto událostí zdá, že trvaly delší dobu než jiné, všední a rutinní. Proto řada lidí hovoří o „zpomaleném vnímání času před nehodou“. Mozek si v této pro něj šokové situaci zkrátka nahrával mnohem detailnější informace.

Nové a nezvyklé situace mozek déle vstřebává.
Nové a nezvyklé situace mozek déle vstřebává.

Rutina dělá dny zapomenutelnými

Jak to souvisí s odlišným vnímáním běhu času u dětí a dospělých?

Zatímco my prostředí, ve kterém se běžně pohybujeme, tedy domov a zaměstnání, už dobře známe a nevšímáme si ho do detailů, protože v hlavě řešíme, co vše je ještě ten den potřeba udělat a zařídit, děti tímto zatížené nejsou.

Svět je pro ně neustále místem plným mnoha nových zážitků. Aby jim uběhl byť jen jediný den, musejí toho prožít a vstřebat mnohonásobně více než dospělí, zaseknutí v rutině. Čas jim proto plyne pomalu.

Když si nevšímáme detailů, čas plyne rychleji.
Když si nevšímáme detailů, čas plyne rychleji.

Málo „obrazů“ hodných zapamatování

Z podobných předpokladů vychází i teorie mentálních obrazů. Lidské oko zaznamenává dění kolem sebe. Když se nehýbe, mozek si na krátký okamžik zafixuje okem vytvořený takzvaný mentální obraz.

Není to jen prostý odraz viděného, je totiž ovlivněný minulými prožitky a zkušenostmi konkrétního člověka, proto může být u každého jiný. Dospělý mozek vytvoří 3 až 5 těchto obrazů za sekundu v závislosti na pohybech očí.

Ovšem děti si mentální obrazy tvoří a fixují rychleji, proto jich za sekundu vytvoří jejich mozek více. Do jediného dne se jim tak vejde mnohem více obrazů než dospělým. Z toho důvodu mají pocit, že se jim čas opravdu vleče.

Děti vytvoří více mentálních obrazů než dospělý.
Děti vytvoří více mentálních obrazů než dospělý.

5 let v dětství trvá stejně jako 40 u dospělých

Zatímco pro dvacetiletého člověka představuje rok jen 5 % jeho života, pro dvouleté dítě je to celá jeho polovina. Aby dvacátníkovi uběhla pocitově stejná doba od jedněch narozenin ke druhým jako dvouletému batoleti, musel by na ně čekat až do třiceti.

Takže ač v našem životě přikládáme každému prožitému desetiletí stejnou váhu, podle této teorie by jako stejně dlouhé měly být vnímány úseky od 5 do 10 let, od 10 do 20 let, od 20 do 40 let a od 40 do 80 let.

Dětem se tedy doba, která uplyne mezi jejich pátými a desátými narozeninami, jeví stejně dlouhá jako dospělým čas mezi jejich čtyřicátými a osmdesátými narozeninami.

Jinak vnímáme čas jako děti, jinak jako dospělí.
Jinak vnímáme čas jako děti, jinak jako dospělí.

Jak zpomalit čas v dospělosti?

Pocit rychlého plynutí času v dospělosti je možné zvrátit. Základem je zbavit se zaběhané rutiny a přinutit tak mozek k zapamatování si nových věcí.

Můžete se naučit nějakou novou dovednost, a nemusí to být jen cizí jazyk, ale třeba nový sport či tanec, případně můžete vyrazit za kulturními či kulinářskými zážitky. Stačí však i to, že začnete dělat věci jinak než obvykle.

Do práce se vydáte jinou cestou, nakoupíte jinde či vyrazíte na výlet někam, kde jste ještě nebyli. Když vybočíte z každodenního stereotypu a dopřejete mozku nové stimuly, k jejich zpracování bude potřebovat více času.

Vrátí vám ho tím, že vzpomínky na tyto nevšední události budou delší, a vy tak budete mít pocit, že čas v dospělosti přece jen nepádí tak zběsile.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami