Domů     7 skrytých míst na Novém Zélandu
7 skrytých míst na Novém Zélandu
komerční sdělení

Nový Zéland je snem mnoha cestovatelů, což má bohužel za následek spousty turistů na těch nejznámějších a nejkrásnějších místech.

Ale stále zde najdete mnoho nádherných zajímavostí, kam se turisté neženou, protože o nich buď neví, nebo raději upřednostňuje klasické ,,mustsee“, o kterých se dočtou úplně všude.

My si představíme pár míst, která jsou ještě turismem málo dotčená a budete si je tak moct vychutnat sami nebo s pouze dalšími pár nadšenci.

Severní ostrov

Matapouri Bay

Pokud se chystáte vydat na nejsevernější bod Severního ostrova, Cape Reinga, zastavte se v Matapouri, kde najdete nádhernou pláž s bílým pískem. Zátoka Matapouri má charakteristický tvar podkovy.

Z Matapouri vede cca dvacetiminutová procházka do Whale Bay, lemovaná obrovskými stromy pohutukawa. Poblíž se také nachází přírodní ,,bazénky“ Mermaid Pools.

Self-contained spot, ze kterého se k Mermaid Pools dostanete je hned u oceánu a je nutné sledovat příliv/odliv, protože k Mermaid Pools dojdete pouze za odlivu.

Pouto Point

Jedno z nejkrásnějších míst, které jsme na Northlandu navštívili. Je to neuvěřitelně odlehlý poloostrov, na jehož konci se nachází skvělý kemp Pouto Point Motor Camp.

Z kempu vede 7 km dlouhá úžasná procházka po pláži mezi písečnými dunami k osamělému dřevěnému majáku Kaipara Lighthouse. Po cestě narazíte na vrak lodi a za dobrých podmínek můžete v oceánu zahlédnout dalších spoustu vraků.

Je třeba si opět dát pozor na odliv a příliv, neboť při přílivu je část pláže neschůdná.

Národní park Te Urewera

Silnice SH38 do Te Urewery je z velké části nezpevněná a tak už cesta sem je zážitek. Cestou pojedete kolem rozpadlých maorských chatrčí, divokých koňů s hříbátky, kteří pobíhají kolem silnice a celkově to tu dost připomíná divoký Balkán.

Následuje úzká, klikatá a drncající silnička s nádhernými výhledy na jezero Waikaremoana a okolní rozlehlý prales. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a vyhraďte si dostatek času, protože 100 km dlouhá cesta vám může trvat i 4 hodiny.

Po příjezdu jsme vyrazili na vyhlídku Lou´s Lookout, kam vede krátký , ne moc náročný výstup a pod Vámi se za odměnu rozprostře jezero v celé své kráse. Přímo u jezera se nachází jedno z nejhezčích míst, kde můžete se svým self-contained vozidlem přespat.

V říjnu jsme tam byli téměř sami. Po jezeře pluly černé labutě a okolní výhledy byly dechberoucí. Začíná zde také jeden z Great Walks, který vede kolem jezera Waikaremoana.

Great Walks jsou ty nejznámější několikadenní treky a většina z nich je na Jižním ostrově Nového Zélandu, pouze tento se nachází na Severním ostrově.

Nemusíte trek jít celý, stačí vylézt na jednu z prvních vyhlídek, abyste si užili ty nejkrásnější výhledy.

Jižní ostrov

Gertrude Saddle

Průsmyk Gertrude Saddle je úžasné vyhlídkové místo až k fjordu Milford Sound. Výstup na sedlo Vám zabere i půl dne, i když je dlouhý pouhých 3,5 km jedním směrem. Trek je opravdu hodně náročný a není doporučován za špatného počasí, kdy se může stát i smrtelný.

Většinu treku jdete přes obří kameny, držíte se lan nebo šplháte jen po hladké žule. Neumím si představit tudy jít v mokru. Trek začíná v korytu vyschlého potoka, pokračuje cestou hlubokým údolím, kdy jste ze tří stran obklopeni vysokými skalními stěnami.

Na konci údolí přichází stoupání. Na dvou kilometrech Vás tu čeká zhruba 600 výškových metrů a to nejprve na sypajícím se štěrku a poté na velké kamenné desce.

Po pár set metrech na hladkém kameni následuje úsek zajištěný řetězy, kdy musíte vylézt na skalku kolem malého vodopádu. Nad vodopádem se nachází nádherné horské jezero, kde se otužilci mohou osvěžit. Cíl už je blízko a ten výhled je neuvěřitelný. Můžete vyšplhat až na úplný vrchol, ale to už je opravdu pro zkušené lezce.

TIP: Vydejte se na zájezd na Nový Zéland. Můžete poznat skrytá místa, rozmanitou kulturu a památky s českým průvodcem žijícím přímo na Novém Zélandu.

Farewell Spit

Písčitý výběžek kosy Farewell Spit, dlouhý cca 26 km, je přírodní rezervací mezinárodního významu a nejzazším koncem Jižního ostrova Nového Zélandu. Sídlí zde opravdu neskutečné množství ptáků. Spousta z nich už dnes patří k ohroženým druhům.

Zajímavý je pohled na černé labutě v kontrastu s téměř bílým pískem, který působí opravdu jako na poušti, jen je lemovaný z obou stran mořem, respektive z jedné strany mořem, z druhé strany oceánem.

Isthmus Peak

Isthmus je takový méně slavný Roys Peak u jezera Hawea. Na vrchol nevede „dálnice“, ale pěkná horská cestička, a rozhodně tu nepotkáte tolik lidí jako na Roys Peaku, takže se nemusíte bát, že na fotku budete čekat 40 minut.

Z vrcholu (1389 m.n.m.) je úchvatný výhled na jezero Wanaka a Hawea. Výšlap je trochu náročnější, protože Vás na pár kilometrech čeká převýšení 1 kilometr, ale rozhodně to stojí za to.

Curio Bay

V zátoce Curio Bay máte možnost vidět delfíny, kteří plavou poblíž břehu a Vy tak máte možnost si s nimi zdarma zaplavat. Jedná se o delfíny hektorovi s blyštivými ploutvičkami, kteří patří mezi nejmenší delfíny na světě.

Oceán je však neskutečně ledový a tak doporučuji nezapomenout si vzít neopren. My to v plavkách vydrželi asi 15 minut. Spatřit tu můžete také tučňáky žlutooké s charakteristickými žlutými brýlemi nebo třeba lachtany.

Takových míst je na Novém Zélandu samozřejmě mnohem mnohem více, stačí hledat či se po cestě ptát místních.

Foto: Aotearoa.cz
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina