Domů     Panovníkova třináctá komnata: Trpěl český král Václav I. po synově smrti depresemi?
Panovníkova třináctá komnata: Trpěl český král Václav I. po synově smrti depresemi?

Marně se královna Kunhuta snaží pohovořit si se svým manželem. S králem Václavem I., zničeným smrtí jeho syna, není řeč. Utápí se v černých myšlenkách a každý pokus o debatu znamená další hádku. Nakonec Václav utíká do lesů na svůj oblíbený hrad Zvíkov. Melancholické nálady ho ale pronásledují i tam.

Když v roce 1205 přichází na svět budoucí český král Václav I. (1205–1253), jeho otec Přemysl Otakar I. (1155/1167–1230) má radost, že se konečně dočkal dědice.

Syna Vratislava (před 1181–po 1225) z prvního manželství s Adlétou Míšeňskou (po 1160–1211) totiž zapudil, a první mužský potomek, kterého počal s druhou ženou Konstancií Uherskou (1181–1240) zemřel už jako kojenec.

Jenže maličký Václav se nemá moc k světu. Je slabý a královskými komnatami se často ozývá jeho pláč. „Teprve dobrá kojná přinese zlepšení,“ zapisují si proto doboví kronikáři. Mají pravdu.

Údajně dochází ke zlepšení teprve tehdy, když se princovou kojnou stane kovářova žena Nětka. Její mateřské mléko má zázračné účinky a princ konečně zesílí a přestává plakat.

Rytíře českého krále Václav I. zaskočí smrt prvorozeného syna, který je jeho oblíbencem.
Rytíře českého krále Václav I. zaskočí smrt prvorozeného syna, který je jeho oblíbencem.

Mazaný plán nástupnictví

Už v červnu 1216 vymyslí Přemysl Otakar I. plán, jak svého ještě nedospělého potomka zvolit českým králem. Václavovo zvolení po předchozí dohodě s králem navrhne na sněmu moravský markrabě Vladislav Jindřich (asi 1160/1165–1222).

Zdánlivě překvapený panovník s volbou souhlasí. „Královská volba syna za otcova života nebyla ničím neobvyklým…měla pomoci zajistit kontinuitu vlády jedné rodiny,“ vysvětluje smysl tohoto kroku historik Josef Žemlička (*1946).

Tím definitivně končí v českých zemích princip tzv. seniorátu, podle kterého na trůn nastupuje nejstarší Přemyslovec. Příslušníci vedlejších větví rodu teď už nemají nárok na trůn.

S Václavovou korunovací si ale všichni dávají na čas, proběhne až 6. února 1228 na Pražském hradě.

Václav I. má spoustu starostí včetně sporu s římským císařem Fridrichem II.
Václav I. má spoustu starostí včetně sporu s římským císařem Fridrichem II.

Štědrý vládce daruje i trůn

Pražský dvůr za Václavovy vlády získává evropský charakter. Výrazně ho ovlivňuje jeho manželka královna Kunhuta Štaufská (1200–1248). S dívkou pocházející z císařského rodu Václava jeho otec zasnubuje už jako dvouleté dítě.

Rytířskost a s ní spojenou gotickou kulturu přináší do Prahy právě ona. Na druhou stranu jeho manželka byla Němka, a proto „historici mu vyčítali, že za jeho vlády se hovořilo při dvoře především německy,“ poznamenává Jana Volfová.

Vládce svou ženu ale podporuje a mezi jeho ctnosti patří kromě rytířského chování také štědrost. „Mít trůn s nebesy ze zlata, i ten by rozdal,“ potvrzuje ji jeden z rakouských básníků žijící na pražském dvoře.

Když se mladší syn Přemysl Otakar II. vzbouří, svému otci přidělá spoustu problémů.
Když se mladší syn Přemysl Otakar II. vzbouří, svému otci přidělá spoustu problémů.

Kruté rány osudu

Krále poměrně krátce za sebou stihne několik ran osudu. Je hodně závislý na svojí matce Konstancii Uherské (1180–1240), což potvrzují i dobové kroniky. Když Konstancie zemře, podle jejich vyjádření se jeho vláda vyznačuje určitou „malátností či ochablostí“.

Dalším šokem se stává smrt prvorozeného syna Vladislava (1227–1247). „Zemřel Vladislav, syn krále Václava, který po Fridrichovi nastoupil ve vévodství rakouském,“ zaznamenává k roku 1247 Druhé pokračování Kosmovy kroniky (zařazené v tzv.

Dražickém kodexu sepsaném před rokem 1343 pro pražského biskupa Jana IV. z Dražic). „Král svého staršího syna upřímně miloval. Skládal do něho velké naděje.

Připravoval ho k převzetí moci a zajistil mu výhodný sňatek, který měl z Vladislava učinit jednoho z největších vládců Evropy,“ zdůrazňuje historička Miroslava Moučková (*1954) silný vztah otce k synovi.

Na konci života Václava I. velmi povzbuzuje jeho sestra Anežka.
Na konci života Václava I. velmi povzbuzuje jeho sestra Anežka.

Oporu najde v sestře

Václav pravděpodobně preferoval Vladislava a „jeho mladšího bratra Přemysla zřejmě podceňoval. Nijak mu k srdci nepřirostl a pravděpodobně počítal s tím, že se bude věnovat církevní kariéře daleko od domova,“ pokračuje Moučková.

Vladařské záležitosti od této chvíle Václav odsouvá na vedlejší kolej. Má melancholické nálady a je stále pasivnější. Zřejmě trpí depresemi. Navíc neuplynou ani dva roky a 13. září 1248 umírá i jeho žena Kunhuta.

Někteří kronikáři soudí, že k jejímu konci nemálo přispěla smrt prvorozeného syna.

Když ještě k tomu dojde ke vzpouře mladšího syna, budoucího krále Přemysla Otakara II. (kolem 1233–1278), který se staví proti svému otci Václavovi, Kunhuta se trápí a nakonec umírá.

V té době je pro Václava velkou oporu jeho sestra, abatyše Anežka (1211–1282), později svatořečená Anežka Česká.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn