V lese ryje čumákem do země bachyně. Majitel prasečí samice jásá, zvíře našlo lanýž, diamant mezi potravinami. Bachyně cítí spíš sexuální hormon samečka. Možná i proto je lanýž mocným afrodisiakem.
Lanýže skutečně mají s houbami pramálo společného. Jednak jich po dešti nenajdete mnoho a na první skus spíš než chuť houby pocítíte náznak petroleje. Někteří gurmeti dokonce tvrdí, že lanýž chutná až trochu zatuchle.
Jedinečná chuť z něj činí vzácnou potravinu, jejíž cena se šplhá k astronomickým výšinám. Nejen kvůli jedinečné chuti si jej lidé cení. Jde prý o neopakovatelné afrodisiakum!
Kdo má na lanýže čich?
Plodná naleziště se nacházejí zejména v oblastech dnešní Itálie a Francie. Sběrem se živí rodiny, které si z generace na generaci předávají seznam tajných míst, kde lze lanýže najít.
Vzácné houby se skrývají asi 30 centimetrů pod povrchem, některé ovšem i dva metry pod zemí. Protože sběrači tráví dlouhé hodiny v lese, pozorují zvířata, zejména divoká prasata, která se rochní v zemi a dost často vyberou právě plodnice lanýžů.
Vezmou si je tedy na pomoc. Dnes lidem ještě sekundují i psi.
Kilo za kilo
Lanýžům se říká černé diamanty. Vzácné houby mají převážně tuto barvu, jestli toužíte po opravdové exkluzivitě, poohlédněte se po těch bílých. Rostou převážně na severu Itálie, hojně u města Alba.
Za kilogram této houbičky zaplatíte v přepočtu i 100 000 korun! To je doslova kilo za kilo. Ty levnější, černé lanýže vás vyjdou na 12 000 korun za kilo.
Toužíte-li pocítit alespoň závan chuti lanýže, nechte si naservírovat lehký poprašek z lanýžů, například na míchaná vajíčka.
V Česku je nesbírejte!
Můžeme tuto vzácnou houbičku nalézt i u nás? Můžeme. Zejména ve vlhkém podnebí střední a jižní Moravy se lanýžům může dařit, dokonce byly i nalezeny plodnice. Nechte si ovšem raději zajít chutě.
U nás je lanýž chráněnou rostlinou, jejím sběrem se vystavíte velké pokutě. Nadějí je jedině to, že zvířata se budou těmito vzácnými houbami živit a z výtrusů budou vznikat další podhoubí. Pak u nás nebudou tak vzácné.
Lanýžový rekordman
Byl by hřích nevydělávat na takové vzácnosti. Zemí zaslíbenou lanýžům je především Itálie, a tak není divu, že rekordman měl kořeny právě zde. Nedaleko Pisy vyrazí se svým psem na sběr černých diamantů Luciano Savini.
Muž, který o sobě tvrdí, že místo krve mu v žilách kolují lanýže. Bodejť by je nemiloval, když jeden úlovek z něj v roce 2007 udělá milionáře. Jeho věrný pejsek mu našel bílý lanýž o váze 1,5 kilogramu. V dražbě Savini inkasuje v přepočtu 8 000 000 korun. Dost drahá houbička.